Катерина Калитко

Шевченківська премія-2023 все-таки оголосила лавреатів

11.03.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Присудили Національну премію України імені Тараса Шевченка у різних категоріях, у 2023 році оголошення лавреатів вперше за історію премії відбулося не 9 березня в день народження Тараса Шевченка. Список лавреатів у різних номінаціях опублікували на сайті Комітету премії. 

Література

Премію присудили Катерині Калитко за збірку поезій «Орден мовчальниць».

 

«Орден мовчальниць» — збірка поезій Катерини Калитко, видана 2021 року у видавництві Meridian Czernowitz.

 

«Портрет української жінки частіше визначає те, про що вона мовчить, ніж те, про що говорить. Та без досвіду цього мовчання не було б голосу, що звучить у цій збірці. Голосу, що обстоює право щиро мовити про гостре горе, поколіннєві травми, стереотипи та архетипи, корені в пекучому ґрунті, відвагу любові й розчарування порожнечею поза масками. Не ззираючись на закиди в надмірній відвертості чи колючості, в надриві й темноті. Бо тільки так і залишаються собою – але й втілюють досвід сотень досі безмовних сестер», — ідеться в анотації.

Літературознавство і мистецтвознавство

Премію присудили Михайлові Назаренку за книжку «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах

 

Публіцистика і журналістика

Премію присудили Віталію Портнікову за «публіцистичні статті та виступи останніх років».

 

Музичне мистецтво

Премію присудили Компаніченку Тарасу, Бережнюку Максимові, Данилейку Северинові, Криськові Ярославу, Охрімчуку Сергієві , виконавцям гурту «Хорея Козацька» за авдіоальбом «Пісні Української революції».

 

Кіномистецтво

Премію присудили  Ірині Цілик за стрічку «Земля блакитна, ніби апельсин».

 

Національна премія України імені Тараса Шевченка заснована 1961 року. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Кожного року може бути присуджено не більше семи Національних премій, а нагородити особу можна один раз за життя. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

Як відомо, 2022 року Шевченківську премію з літератури отримала Тамара Горіха Зерня за роман «Доця». 

 

Нагадаємо про довгі та короткі списки премії 2023 року. Як відомо, цьогоріч премію вперше перенесли.

 

Читайте також: Віднайдена література: «Земля Загублених» Катерини Калитко