видавнича сфера

Скільки заробляють у видавничій сфері – результати дослідження

01.06.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Які спеціалісти видавничої сфери заробляють найбільше? Наскільки відрізняються зарплати у державних і приватних видавництвах? Як пандемія вплинула на дохід спеціалістів? 

Кар’єрний портал і платформа професійного розвитку Happy Monday спільно з Читомо провели дослідження зарплат у видавничій сфері та знайшли відповіді на ці та інші питання.

«Про книговидавництво в Україні заведено говорити здебільшого у контексті популяризації читання. Про роботу в галузі та зарплати у ній можна було лише здогадуватися. Але для фахівців, які бажають працювати у сфері, вкрай важливо розуміти чи відповідають можливості галузі їхнім очікуванням. За результатами дослідження маю висновок, що видавнича справа —  важливий для всебічного розвитку громадян напрям, але внесок цих спеціалістів, схоже, поки недооцінений. Сподіваємося, що результати даного дослідження зможуть повпливати на якісні зміни у видавничій справі та зробити роботу в ній більш прозорою і перспективною».

«Все, що ми знали про умови роботи у галузі, – це узагальнені дані про середню заробітну плату українців, що вища за реальну картину саме по книжковій галузі. Але результати виявилися ще сумнішими: переважно досвідчені працівники з вищою освітою і зі знанням англійської мови не отримують високі зарплати. Нам було цікаво зрозуміти: що тримає людей на місцях? Дійсно, гідний рівень праці є фактором лише для 7% опитаних, зате більшість мотивує можливість творчої самореалізації та прагнення розвивати сферу культури. Але, гадаю, гідний рівень оплати й пасіонарність можна поєднати, принаймні прагнути до цього. Завдяки дослідженню, сподіваюся, сфера ще раз погляне на себе збоку й змінить підходи в працевлаштуванні».

Хто взяв участь у дослідженні

Усі зображення клікабельні.

 

Анонімне онлайн-опитування представників сфери проходило з 30 березня по 28 квітня 2021 року. У опитуванні взяли участь 618 представників сфери видавничої справи з різних міст України. 

 

Абсолютна більшість опитаних — жінки. Більш ніж половина — мешканці Києва. 

 

Нам вдалося отримати дані про зарплати редакторів, авторів, дизайнерів, фінансистів, маркетологів, коректорів та інших фахівців, які працюють у видавництвах або співпрацюють із ними проєктно.

 

У опитуванні взяли участь спеціалісти віком від 18 до 73 років. «Наймолодші» представники сфери — SMM-спеціалісти, «найстарші» — переважно директори видавництв. 

Третина респондентів працює у сфері вже понад 10 років, і лише 8% фахівців менш як рік тому розпочали свій професійний шлях у видавництвах.

 

Згідно з опитуванням, найбільший досвід роботи мають директори видавництв: у середньому вони працюють у сфері близько 10 років. Середній досвід роботи головних редакторів — 7 років, художників та ілюстраторів — 5 років, а SMM-менеджерів — 3 роки.

 

Більш ніж половина спеціалістів у сфері мають профільну вищу освіту, 36% непрофільну вищу. Тільки 4% ще навчаються у вишах, а 2% мають лише середню освіту. 

Як працевлаштовуються у видавничій сфері

Оформлення у штат чи зарплата «у конвертах»? Згідно з результатами опитування, абсолютна більшість представників видавничої справи працевлаштовані офіційно як штатні працівники. Але 23% опитаних працюють неофіційно. 

За форматом зайнятості можна простежити майже рівномірний розподіл між роботою в офісі, віддалено та гнучким графіком. 

Більшість фахівців працюють на приватні підприємства, поєднують з фрилансом або є самозайнятими фахівцями. Науковий редактор — професія, яка трапляється переважно у державних видавництвах.

Скільки заробляють у видавничій сфері

Середні заробітні плати на ринку коливаються від 6500 до 15500 грн/місяць. Більше отримують артдиректори, головні та випускові редактори, дизайнери та маркетологи. Директори видавництв часто водночас є і їхніми засновниками й подекуди не отримують фіксовану зарплату, а всі виручені кошти направляють або на покриття інвестицій, або на розвиток видавництва. 

 

Найменше у сфері заробляють літературні агенти. 

 

Найнижча зарплата за повний робочий місяць становить у технічного редактора, літературного редактора й дизайнера – 5 000 грн (у регіонах), найвища в директора видавництва, операційного менеджера, керівника відділу продажів складає 50 000 грн.

 

Зарплата у приватних видавництвах в середньому на 5600 грн вища, ніж у державних.

 

Фрилансери у середньому отримують менше за тих, хто працює фултайм, оскільки йдеться про проєктну зайнятість. 

*- Зарплата у державному видавництві статистично значуще нижча, ніж зарплата в інших типах компаній.

 

** – Зарплата на фрилансі статистично значуще нижча, ніж зарплата у приватному видавництві й при поєднанні основної роботи та фрилансу.

 

Також ми дослідили, як на зарплату спеціалістів впливає їхній досвід роботи, які опції наявні у соціальному пакеті штатних працівників видавництв, як часто фахівці підвищують свою кваліфікацію та багато іншого. Завантажуйте повну версію дослідження, щоб дізнатися більше.

 

Варто відзначити, що, попри переважання жінок у сфері, середня зарплата чоловіків на 3000 грн вища.

* – наявні значущі статистичні відмінності в щомісячній зарплаті у жінок та чоловіків

 

Майже половина фахівців вважає, що отримують зарплату нижчу, ніж ринкова. Перегляд зарплати у видавництвах теж відбувається не часто: переважно раз на рік чи навіть кілька років.

 

З якими ринками працюєте?

Переважна більшість опитаних працює на весь український ринок (69,2%). 8% працює лише на місцевий ринок (за місцем проживання), тоді як 6,5% зосереджені лише на київському ринку. 23,2% працюють на закордонний і український ринок. 

Вплив пандемії на доходи та зайнятість у видавничій сфері

Опитування показало, що пандемія некритично вплинула на доходи фахівців видавництв: у третини опитуваних дохід не змінився, а 19% втратили від 10% до 50% заробітку. Однозначний вплив пандемії на навантаження фахівців теж простежити складно: у більшості воно залишилося на тому самому рівні, а в інших — як зменшувалося, так і зростало.

Чому спеціалісти обирають роботу у видавничій сфері

Виходить, що у зарплати у видавництвах не такі вже й високі, і це точно не той фактор, який є вирішальним при виборі сфери. Ми запитали у фахівців, що їх стимулює працювати у галузі. Дійсно, гідний рівень праці є фактором лише для 7% опитаних, зате абсолютну більшість мотивує можливість творчої самореалізації та прагнення розвивати сферу культури. На третьому місці комфортні умови праці, на четвертому можливості навчання та професійного розвитку.

Водночас 25% регулярно проходять курси за спеціальністю, а 56,3% тоді, коли бачать цікаві для них курси. 

Які опції наявні у вашому соціальному пакеті, якщо ви є штатним працівником?

Для 72% — це щорічна оплачувана відпустка, для 34% це оплачувані відрядження. Значно менше опитуваних отримують компенсацію витрат, не пов’язаних безпосередньо з вашими обов’язками (мобільний зв’язок, проїзд, проживання) — 16,8%, організацію дозвілля — 15,2%, винагорода в підвищеному розмірі за час роботи у святкові (неробочі), вихідні дні — 13%. Медичним страхуванням забезпечені лише 9% працівників. 

 

66,8% не використовують англійську мову у роботі. Проте для 30,2 % опитаних роблять це регулярно.  

 

Завантажуйте повну версію дослідження, щоб дізнатися більше.