Дарина Гладун

Скляний дім: межа між поезією та візуальним мистецтвом

14.07.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Кам’янці-Подільському в межах BAZHAN residency відбулася виставка «Скляний дім»: Лесик Панасюк та Дарина Гладун досліджували межу між поезією та візуальним мистецтвом. Експозиція складалася з двох частин: «Бите скло» й «Обриси дому». Читомо поспілкувалося з митцями про виставку та інші творчі проєкти.

«Бите скло» — це серія поетичних фотографій. На знімках зображені інсталяції, створені після звільнення міста Буча від російської окупації 2022 року. Уламки та вцілілі речі, знайдені вдома, складаються в герметичну візуальну поему.

Друга частина експозиції «Обриси дому» — це серія візуальної поезії, створена за допомогою лише друкарських символів. «Бите скло» розповідає про дім особистий, а «Обриси дому» — про дім колективний: у межах держави Україна», — розповідає Лесик Панасюк.

Бучанський паркан 

Карта України

 

Клинопис розбитих доріг

Вітальна листівка

 

За словами Дарини Гладун, окремі роботи з виставки раніше експонувались у галереях Польщі, Молдови та виходили у форматі листівок у Німеччині. «Бите скло» й «Обриси дому» також увійдуть до майбутньої поетичної збірки Гладун та Панасюка, що вийде друком у Польщі українською та в польському перекладі Анети Камінської. 

 

«Основні медіуми в нашій спільній практиці — літературні, оскільки ми маємо літературний бекграунд. Поезія визначає ті прийоми, які ми використовуємо під час створення перформансів, інсталяцій, графічних робіт. До певної міри все, що ми робимо — поезія у різних ітераціях, але в окремих роботах переважає візуальний складник, а текст може бути взагалі відсутнім», – зазначає Гладун.

 

Виставка «Скляний дім» стала першою подією в межах проєкту BAZHAN residency — резиденції для поетів/ок і перекладачів/ок поезії, що з червня по вересень триває в Кам’янці-Подільському. Знаково, «Скляний дім» присвячений нетиповим уявленням про поезію, адже сам Нік Бажан, ім’ям якого названа резиденція, був на початках футуристом і витворював нову поетичну мову. 

 

«Попри складні форми й теми, подія зібрала чималу кількість відвідувачів як старшого віку, так і молодь. А прекрасна локація чайної, та й загалом атмосфера старого міста, сприяли неформальному й щирому спілкуванню з авторами опісля. Віримо, що такі події в малих містах, діалог, який відбувається під час них, насправді мають велику силу», — розповідає для Читомо кураторка резиденції Таня Родіонова.

 

Проєкт реалізується за підтримки Versopolis і фінансується програмою Європейського Союзу «Креативна Європа».