діджиталізація

Словник сучасної української мови та сленгу «Мислово» обрав слово року

24.12.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Словник сучасної української мови та сленгу «Мислово» назвав «діджиталізацію» словом 2019 року. Про це повідомляє прес-служба словника.

 

Неологізм, який увійшов в українську мову лише кілька років тому, є транслітерацією англійського digitalization та означає зміни в усіх сферах суспільного життя, пов’язанні з використанням цифрових технологій.

 

Це слово – спрощена версія більш точного терміну «цифрова трансформація», що є проявом глобальної цифрової революції.

 

Разом з тим, за словами редакторів словника, інші світові тренди, такі як зміна клімату чи проблеми ґендерної ідентичності, не набули суттєвого поширення в українській публічній дискусії. 

 

Термін з великим відривом очолив список найвідвідуваніших слів словника, а кількість його переглядів зросла на 1,535% у порівнянні з минулим роком.

 

Явище, яке розпочало свій шлях у бізнес-середовищі, знайшло своє місце й у сфері державного управління. Цьогоріч було створено Міністерство цифрової трансформації України, яке має амбітні плани щодо цифровізації держави. 

 

«Держава в смартфоні» — ще один прояв діджиталізації, також став важливим виразом року, що минає.

 

Але разом з тим редакція словника зазначає, що хоча цього року перемогло неполітичне слово, усі інші претенденти відображали політичні події:

 

 • Зе — скорочення прізвища Володимира Зеленського, який виграв вибори президента України-2019. Також часто вживається як частина складних слів, з ним пов’язаних: зе-команда, зе-президент, зе-кандидат і т.п. 

 

 • монобільшість — цього року вперше в історії українського парламентаризму більшість у Верховній Раді була сформована однією партією

 

 • турборежим — термін, яким характеризують перші місяці роботи Верховної Ради України IX скликання

 

 • розведення — бажання президента Зеленського розвести війська на Донбасі викликало широку дискусію в українському суспільстві

 

 • червоні лінії — термін активізувався в українському публічному дискурсі у зв’язку з перемогою Володимира Зеленського та занепокоєнням громадянського суспільства його рішеннями

 

 • полонені — у зв’язку з поверненням з Росії українських полонених та переговорами щодо нового обміну

 

Словник «Мислово» створений у 2012 році з метою фіксації неологізмів, сленгу та інших проявів сучасної української мови. Слова та визначення до них надсилають звичайні користувачі. Редакція словника обирає слово року вже всьоме. Основними критеріями слова року є його популярність та соціальна значущість. Наприклад, ось такими були слова року у попередні роки: 

 

 • 2018:  томос
 • 2017:  безвіз
 • 2016:  корупція
 • 2015:  блокада
 • 2014:  кіборги
 • 2013:  євромайдан

 

Раніше повідомлялося, що словом 2019 року за версією Оксфордського словника стала фраза «надзвичайна кліматична ситуація» (climate emergency), а словник Collins Dictionary обрав «кліматичний страйк».