дерусифікація

Ткаченко: Зносити пам’ятники Булґакову було б дивно

17.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко вважає, що потрібно відділяти творчість російських діячів культури від їхнього ставлення до України. Про це він заявив у інтерв’ю онлайн-медіа «Свідомі».

Ткаченко зазначив, що варто відмежовувати сучасних російських діячів культури, які підтримують росію, від «російської спадщини, якою користується весь світ».  Міністр культури вважає доцільним відмовлятися тільки від сучасників-апологетів російського вторгнення в Україну та російсько-української війни: «Якщо говоримо про сучасних російських авторів, різниці [між політичною позицією і творчістю] немає — вони представники режиму, який воює проти України. Вони принесли війну та є складовою путінського режиму. Вони, як і військові, несуть смерть і хаос. Якщо говоримо про авторів світової культурної спадщини, треба розглядати кожного окремо».

 

«Константін Паустовський, який теж є російським автором, багато творів написав про Київ. Чи варто викреслювати його твори з навчальної програми? Той самий Міхаїл Булґаков, який у «Днях Турбіних» описував вулиці Києва зі своїм ставленням до історії — теж питання. Таке ж питання, як чи варто викреслювати з навчальної програми Вагнера, якого любив Адольф Гітлер, чи Фрідріх Ніцше, творами якого він користувався?», — вважає Ткаченко.

 

На його думку, Булґаков, у першу чергу, — киянин, чия «велика» творча спадщина  полягає не тільки в його висловлюваннях щодо Української Народної Республіки, але й в багатьох творах, «які є світовою літературною спадщиною». Ткаченко зазначає: «Ми ж не говоримо про вшанування пам’яті Булґакова на національному рівні, але було б дивно, якби ми зносили пам’ятник чи закривали його музей. Правда?»

 

Міністр культури також нагадав, що радянський режим забороняв твори Булґакова, деякі з них були видані лише за часів перебудови. «Розглядаймо це питання в комплексі, а не змішуючи окремі українофобські заяви відомого літератора з його надбанням, яке точно належить до світової літературної спадщини», — підсумував він.

 

Нагадаємо, Міносвіти вирішило не вилучати творчість Булґакова зі шкільної програми попри попереднє рішення експертної групи. Українські освітяни звернулися до міністра освіти з проханням переглянути це рішення.

 

Фото: Мінкульт