деколонізація

У Дніпрі збирають підписи для перейменування проспекту Пушкіна на Лесі Українки

18.07.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Дніпрі ініціювали перейменування проспекту Пушкіна на проспект імені Лесі Українки. Про це йдеться в петиції, зареєстрованій на сервісі місцевих електронних петицій.

«Пушкін є «духовною скрєпою» і невід’ємною частиною імперського міфу про «великую русскую культуру». Його творчість — це один із засобів, яким росія непомітно просувала й просуває імперські наративи задля асиміляції колонізованих народів. Сучасна росія і надалі використовує постать Пушкіна для культурної колонізації окупованих територій», — ідеться в тексті петиції, зареєстрованій 16 червня Олегом Чистопольцевим. 

 

Він зазначає, що кожен пам’ятник Пушкіну і кожна табличка з його іменем — це культурні «солдати» російської окупаційної армії на вулицях нашого міста. Натомість запропоновану в петиції постать Лесі Українки обґрунтовують цілковито протилежним дискурсом її текстів, антиімперським. 

 

«Саме в нашому місті у 1918 році був уперше надрукований яскраво антиросійський твір Лесі Українки — поема «Бояриня», написаний під натхненням знайомства з Д.І. Яворницьким. Через відверто антиімперський характер, видання твору було ризикованою патріотичною справою. Здійснений саме в Катеринославі першодрук поеми «Бояриня», а також інших творів Лесі Українки, свідчать про високий рівень свідомості та потужну культурну спільноту нашого міста сто років тому, чим можна пишатись», — наголошує автор петиції. Він також звертає увагу на визначний внесок Лесі України в державотворення та її постать як «символ українства».

 

Окрім власне перейменування проспекту, Чистопольцев пропонує демонтувати пам’ятник Пушкіну на однойменному проспектові та замінити його на пам’ятник Лесі Українці. 

 

На своїй сторінці у фейсбуці активіст закликає максимально поширити петицію. «Не знаю, чи наберемо ми необхідну кількість підписів, але ми точно покажемо місцевій владі, що в Дніпрі є люди, які розуміють важливість боротьби з росією та російським на різних фронтах», — зазначив він.

 

Підписати петицію можна за посиланням. Станом на 17 липня вона має 400 підписів із необхідних 3000.

 

Олег Чистопольцев — ветеран Антитерористичної операції, громадський активіст і блогер. Наразі захищає Україну в складі ЗСУ.

 

Нагадаємо, українці збирали підписи для петиції щодо знесення пам’ятника російській імператриці Єкатерині ІІ в Одесі. 

 

Раніше в  Україні пропонували перейменувати вулиці Пушкіна на честь американського письменника Стівена Кінга.

 

Фото: t.me\Дніпро Оперативний