книгарні

У Франції письменники й видавці просять уряд дозволити працювати книгарням

22.11.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Франції у зв’язку з забороною книгарням працювати через пандемію, письменники закликають порушувати обмеження і пропонують заплатити штрафні санкції замість книжкових магазинів.

 

Урядова заборона триває вже третій тиждень і діятиме щонайменше до 1 грудня. Окрім книгарень, заборонено працювати й книжковим відділам у супермаркетах.

 

300 видавців і письменників на чолі з нобелівськими лауреатами Патріком Модіано і Жаном-Марі Гюставом Ле Клезіо опублікували петицію: «Месьє президент Макрон, підтримаймо культуру і відкриймо книгарні!».

 

Петицію про дозвіл книгарням продовжувати торгівлю підписало вже понад 200 тисяч людей.

 

Заклик миттєво отримав підтримку. Вперше за багато десятиліть на знак солідарності із книгарнями в Парижі скасували вручення Гонкурівської премії – найпрестижнішої літературної нагороди Франції. Президент Гонкурівської академії Дідьє Декуен зазначив, що церемонія відбудеться тільки тоді, коли знову відкриють двері книгарні.

 

Гонкурівську премію підтримали інші престижні премії, включно з премією Французької академії, Ренодо, Інтералье.

 

Відомий письменник Філіп Клодель звернувся до книгарень з полум’яним закликом: «Відмовляйтеся коритися! Відкривайте двері для всіх, дотримуючись запобіжних заходів! Нехай культура поверне собі гідне місце – інакше невігластво вб’є більше людей, ніж будь-який вірус».

 

Кілька книгарень відгукнулися на заклик. Так у магазині Librairie des Abbesses пройшла акція непокори, яка зібрала читачів і літераторів, які підписували свої книги. На акцію прийшла і паризька мер Анн Ідальго, яка закликала «не купувати в Amazon, який несе смерть книгарням». Ідальго оголосила, що хоче організувати під час уїкендів зустрічі читачів, письменників і видавців на площах, в парках і навіть на ринках.

Click and Collect – Librairie Le monte en l’air

 

Культовий магазин Shakespeare & Company також потерпає від локдауну: його доходи у порівнянні з минулим роком скоротилися на 80%.

 

Також є і радикальніші заклики. Так автор бестселерів Александр Жарден, що минулого місяця втратив близького родича через коронавірус, вважає пандемію загрозою, але побоюється майбутнього незалежних книгарень. Він запропонував сплатити штраф за одну книгарню, яка порушуватиме законодавчі заборони. «Жодна держава не має морального права закривати книжкові магазини», – зазначив він.

 

За дослідженнями, Франція має високу читацьку культуру, а також велику мережу книжкових магазинів: 3300 книгарень (одна на кожні 20300 людей).

 

Як повідомлялось, у червні інтернаціональні книжкові магазини французької столиці, що розповсюджують книжки іноземними мовами, утворили свою власну спілку під впливом пандемії.

 

Як відомо, Європейська та Міжнародна федерація книгопродавців, що представляє асоціації книготорговців Європи й всього світу, звернулася до урядів усіх країн із закликом пам’ятати про важливість книжок у нашому суспільстві й закликала надавати підтримку й фінансову допомогу книготорговельній галузі.

 

Джерела: npr.org, france24.com, theguardian.com

 

Фото: Jean-Baptiste Gurliat