Гарвард

У Гарварді звільнили керівників Центру близькосхідних студій

30.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Керівників Центру близькосхідних студій Гарвардського університету звільнили з їхніх посад після звинувачень у поширенні упередженості щодо Ізраїлю. 

Ідеться про професора турецьких студій Джемала Кафадара, який очолював Центр, та професорку історії Розі Бшеєр, що була заступницею директора. Їх звільнили з адміністративних посад, але і Кафадар, і Бшеєр продовжать викладачами університету. Тимчасовий керівник Центру — професор глобального здоров’я Салмаан Кешавджі — залишиться на посаді.

 

Рішення про зміни в керівництві Центру ухвалив тимчасовий декан соціальних наук Гарварду Девід М. Катлер. У листі до працівників Центру він повідомив, що Кафадар залишить посаду до кінця навчального року і закликав колег подати кандидатури на заміну до 16 квітня. Причину звільнення не вказали, а ім’я Бшеєр у листі не згадувалося.

 

Як зазначає The Guardian, звільнення відбуваються на тлі підвищеної уваги з боку адміністрації Дональда Трампа до університетських структур, де відбувалися пропалестинські акції. Зокрема, президентка Колумбійського університету Катріна Армстронг подала у відставку після критики з боку Трампа. Також університет погодилася провести аудит програм із близькосхідних, південноафриканських та африканських студій після того, як втратив $400 млн федерального фінансування.

 

Анонімні джерела серед викладачів Гарварду в коментарі для The New York Times стверджують, що Кафадара та Бшеєр змусили залишити адміністративні ролі.

 

У Гарвардському осередку Американської асоціації університетських професорів різко засудили звільнення. У заяві комітету йдеться: «В умовах сьогоднішніх подій це рішення виглядає як ганебна спроба уникнути покарання з боку адміністрації Трампа за залучення до академічних дискусій на теми, які президент не підтримує. Ці звільнення передають право ухвалення рішень університету в руки хуліганів і недобросовісних акторів, що прагнуть змусити замовкнути незручні точки зору».

 

The Guardian також зауважує, що Центр близькосхідних студій не вперше опиняється в центрі скандалу: у березні колишній президент Гарварду Лоуренс Саммерс звинуватив центр у проведенні панелі на тему «війни Ізраїлю в Лівані», яка, на його думку, відповідала визначенню антисемітизму, запропонованого International Holocaust Remembrance Alliance. Саммерс підтримав звільнення Кафадара і Бшеєр, написавши у соцмережі X: «Навіть попри затримку з жовтня, я радий, що Гарвард обмежує свою інституційну підтримку антисемітизму».

 

 

Чинний президент Гарварду Алан Ґарбер замінив Клодін Ґей, яка залишила посаду після звинувачень у плагіаті та критики її свідчень у Конгресі США щодо проявів антисемітизму в університетах. Саммерс, який відкрито критикував Ґей, спочатку підтримував призначення Ґарбера, але згодом звинуватив його у відсутності рішучості щодо зміни політики.

 

Нагадаємо, у 2024 році у Гарвардському університеті створили базу даних з джерелами з історії України. У 2025 році в університеті запустили ініціативу зі створення глобальної бази відкритих даних.

 

Джерела: The Harvard Crimson, The Guardian

Чільне фото: Charles Krupa/AP