деколонізація

У Києві планують звести ЖК «Тургеневъ», назва якого суперечить деколонізаційному закону

27.07.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Назва ЖК «Тургеневъ», який планують збудувати на місці знесеної  садиби Зеленських, суперечить закону про деколонізацію. Про це заявив Український інститут національної пам’яті у відповідь на запит ГО «Спадщина».

На вулиці Олександра Кониського, що до 2023 року називалася Тургенєвська, збудували 11-поверховий будинок ЖК, тепер забудовник намагається звести другу чергу на місці історичної садиби Зеленських, яку нещодавно знесли.

 

У квітні 2024 року компанія «Тургенєв Білд» замовила дослідження, відповідно до якого історична садиба не може набути статусу пам’ятки. Дослідження аргументує це тим, що її збудували на замовлення професора російської філології Василя Малини.

У висновку Інституту національної пам’яті ідеться про те, що назва ЖК «Тургеневъ» не відповідає вимогам закону про заборону пропаганди російської імперської політики та деколонізацію топонімів. В УІНП наголошують, що російський письменник Іван Тургенєв зневажав українців.

 

 

 

Дерев’яна, обкладена цеглою садиба була збудована 1890 р. на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 рр. тут проживала сім’я заможних міщан Зеленських.

 

На початку червня 2024 року у КМДА заявили, що не заборонятимуть будівництво ЖК на місці садиби Зеленських. У 2021 р. після першої спроби зносу історичної пам’ятки Київською міською прокуратурою на ділянку садиби було накладено арешт.

 

Після знесення будівлі у липні 2024 року департамент охорони культурної спадщини та власники садиби Зеленських підписали меморандум про відновлення будівлі.

 

Як повідомлялося, в Україні потрібно демонтувати ще понад сотню імперських і радянських пам’ятників.

 

Читайте також: Приватна деколонізація: як витісняється імперська міфологія у сфері споживання 

 

Чільне фото: Дмитро Перов