* ESC - закрити вікно пошуку
злочини рф
У Києві провели правозахисну акцію до Дня порожніх стільців
16.11.2024У столиці відбулася акція «Порожні стільці» на підтримку журналістів, письменників, митців та правозахисників, які зникли безвісти, ув’язнені чи перебувають у полоні через російсько-українську війну. Про це повідомили на сайті ПЕН.
Захід відбувся на Софійській площі, його організували Український ПЕН і Центр громадянських свобод.
Учасники встановили символічну інсталяцію з порожніх стільців, на яких розмістили імена ув’язнених, полонених і зниклих безвісти діячів. На частині стільців були таблички «Ім’я невідоме».
У події взяли участь рідні та друзі ув’язнених і зниклих безвісти, зокрема:
- Марина Александрович, дружина поета Миколи Леоновича, який зник безвісти у квітні 2023 року;
- Іван Андрусяк, друг поета Бориса Гуменюка, зниклого під Кліщіївкою у грудні 2022 року;
- Оксана Михалевич, адвокатка журналіста Дмитра Хилюка, викраденого російськими військовими у березні 2022 року;
- Олександра Баркова, сестра Богдана Зізи, художника із Криму, якого російська окупаційна влада в Криму незаконно засудила до 15 років позбавлення волі у червні 2023 року;
- Оксана Стоміна, маріупольська поетка та громадська активістка, чий чоловік Дмитро Паскалов, один із захисників металургійного заводу «Азовсталь», перебуває в російському полоні з травня 2022 року;
- Олена Цигіпа, дружина Сергія Цигіпи, письменника та журналіста з Нової Каховки, якого так званий «верховний суд республіки Крим» засудив до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму.
Колишні незаконно ув’язнені журналісти Людмила Гусейнова та Наріман Джелял, чиї імена раніше були на стільцях, цього разу взяли участь у події як гості.
«У кожного політв’язня чи полоненого свій пейзаж за вікном, іноді навіть його немає, бо в місці ув’язнення немає вікон. Полонених утримують у підвалах, де не можна ані почути зовнішній світ, ані вдихнути свіже повітря. Фокус життя, коли ти перебуваєш за ґратами, дуже звужується. Наглядачі максимально намагаються ізолювати людину від того, щоб до неї доходила бодай якась правдива інформація. Але буває так, що сила нашого прагнення і наше бажання передати хоча б вісточку до людини, пробивається крізь товсті метрові стіни російських таборів та в’язниць. Це надважливо робити», — сказав Наріман Джелял.
.
Акцію модерували виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен та менеджерка Центру громадянських свобод Наталія Ящук. Під час заходу також зачитали вірш Юлії Мусаковської «Біль — це шкіра моя» у межах кампанії «Тримайся! Тримаюсь», спрямованої на підтримку українців у російській неволі. Захід завершився хвилиною мовчання на знак пам’яті тих, кого війна росії проти України позбавила життя.
Як повідомлялося, інформаційну кампанію пам’яті митців, котрих забрала війна, проводили і в 2023 році.
У 2021 та 2022 роках Читомо та Український ПЕН реалізували медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople) – про авторів-політв’язнів України та світу.
Читайте також: Незаконно засуджені: письменники з порожніх стільців та їхні книжки
Фото Євгенія Завгороднього надані PEN Ukraine.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості