пропаганда рф

У мережі масово поширюють фейкові вірші Шевченка про зраду в Україні

05.11.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Мережею ширяться фейкові вірші нібито Тараса Шевченка про багачів, бідних і вбитих на війні синів. Читомо дослідило, що за останні роки Тарасові Григоровичу «приписали» десятки неправдивих віршів.

«Бідняк плаче, богач скаче, а влада грабує»

 

Вперше цей вірш опублікували на фейсбук-сторінці «Соломія Українець», яку неодноразово звинувачували у поширенні фейків і проросійських наративів. 

 

Громадянська мережа Опора ще в 2018 році писала, що «активна Fb-дописувачка Соломія Українець насправді не існує. Це спільнота, яка збирає “вподобайки”, розміщуючи гарні патріотичні картинки, українські пейзажі, дописи про героїв, поезії. А поміж цієї “краси” просуває дезінформацію, антисемітизм, настрої про “все пропало”, “третій майдан” і “відстрілювання бариг”». 

 

Раніше сторінка мала 309 тис. читачів, а вже зараз – 1,2 млн.

 

У соцмережах активно поширюють цей вірш, і публікації супроводжуються звинуваченням української влади у знеціненні життя «простих українців». Мовляв, «конституція тільки для бідних», тому їх кидають на війну. «Армія ботів» пише коментарі із такими наративами.

«Тихо плаче Україна сльозами і кров’ю»

 

Ще один вірш, який поширюють підозрілі YouTube-канали з «патріотичними» назвами: «Health and Rehabilitation», «Слава Україні Героям Слава Україна понад Усе», «Beautiful relaxing music» тощо. Контент на цих каналах різноманітний: від поєднання української та російської музики до спортивних тренувань і ремонту автомобілів. 

 

У коментарях до відео українці сумніваються у тому, що вірш написав Тарас Шевченко.

«Отак подивишся здаля на москаля»

 

У 209-й день народження Тараса Шевченка у соцмережах користувачі масово публікували вірш «Отак подивишся здаля на москаля». Проте у збірках поета такого вірша немає. Його написав киянин Ян Таксюр, який поширював російську пропаганду. СБУ затримали його зі звинуваченнями у держзраді. 

 

Крім того, у цей день поширювали й інші вірші (не) Тараса Шевченка: «Кацапи» та «А що, брати, проспали волю?».

 

Не вперше Шевченку приписують фейкові вірші, які набирають десятки тисяч переглядів. У 2020 році поету присвоювали авторство провокаційних віршів про «жидів» в українській владі, «хохлів» у Європі й «чванливих ляхів».

 

З приводу «шевченківських фейків» висловилася й Оксана Забужко на своїй фейсбук-сторінці. Письменниця вважає, що ці вірші «склепані в стилістиці малописьменного графомана й вкинуті в мережу як буцімто належні перу ТГШ» це чергова спроба російської пропаганди поширити свої наративи серед українців.

 

«Відчуття стилю в умовах інформаційної війни рятує від дуже багатьох пасток. Стиль, холера, стиль: як би не маскувалась чекістська гопота, як би не кувала собі голосочок, як у казці про вовка й козенят, — стиль обов’язково їх видасть», — зазначає письменниця і рекомендує читати «Кобзаря» Шевченка. Читомо приєднується до рекомендацій. 

 

Як повідомлялося, російська пропаганда підготувала «посібники» для створення фейків.

 

Читайте також: «Пушкін може мало чого нас зараз навчити, а Шевченко знову актуальний» — що писали про Україну іноземні ЗМІ

 

Чільне фото: колаж Читомо