Григорій Сковорода

У радіосеріалі про Григорія Сковороду зіграли Роговцева й Жадан

08.12.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На Радіо Культура презентували документальний радіосеріал «Що є свобода? Діалог із Григорієм Сковородою», підготовлений до 300-річчя філософа та письменника. Про це Читомо повідомило Радіо Культура.

Сценарій до фільму написав письменник Мирослав Лаюк, у ролі оповідачки виступає актриса Ада Роговцева, а роль самого Сковороди виконує письменник Сергій Жадан.

 

«На Харківщині, за 20 кілометрів від кордону, одна російська ракета поцілила в музей у Сковородинівці, а інша — в Харківський педагогічний університет імені Сковороди. Обидві ракети впали за кілька метрів від пам’ятників — будівлі повністю зруйновані, а пам’ятники взагалі не постраждали. Проєкт Радіо Культура — саме про це. Він про довгу дорогу Сковороди, яка досі триває і триватиме», — розповів в ексклюзивному коментарі «Читомо» автор сценарію Мирослав Лаюк.

 

Радіосеріал розповідає про маловідомі факти з життя Сковороди, які мали вплив на формування його світогляду: як Григорій Савич навчався і кілька разів кидав університет, як співав у капелі імператриці, як сварився з єпископами, як викладав у колегіумі тощо.

 

Розповідь про постать філософа супроводжується фрагментами з різних його текстів, причому деякі з них письменник та філолог Сергій Жадан читає в оригіналі — тодішньою книжною українською мовою.

 

«Сковорода вибивається з бароко, він вибивається з будь-чого. Затягана нами всіма фраза, що “світ ловив його та не спіймав”, є доволі точною. Навіть бароко його ловило, але не піймало. Сковорода цілком добре надається до маскультового використання: це може бути доволі вульгарно, але може бути й доволі ефективно та добре зроблено. Сковороду постійно перевидають і бувають іноді видання, де він подається як перший гіпстер, хіппі, вегетаріанець. Але тут йдеться не лише про його звички. Передусім він — надзвичайно цікавий автор, філософ, письменник, і те, що він написав, може бути цікаво не лише фахівцям із доби бароко», — зазначив  Сергій Жадан.

 

Прослухати першу та другу серії можна за посиланням.

 

Окрім того, радіосеріал можна почути з 4 по 11 грудні в Українському домі в межах Національного мистецького проєкту «Світ Сковороди».

 

Нагадаємо, до дня народження Сковороди в Україні запустили потяг за маршрутом філософа.

 

Читайте також: Безтурботний самітник, гоноровий химерник сповідує самовладання – Сковорода