культурна дипломатія

У Сербії попри проросійський спротив встановили памʼятник Шевченкові

21.11.2020
Тарас Шевченко у Сербії

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Памʼятник Тарасові Шевченку, дарунок міста Львова, встановили в Новому Саді, головному місті сербського автономного краю Воєводина.

 

Через погіршення епідеміологічної ситуації в країні відкладають усі публічні заходи й через це наразі точно невідомо, коли відбудеться офіційне відкриття памʼятника. У мерії Нового Саду повідомили, що офіційне відкриття могло б бути в листопаді або грудні.

 

Бюст поета розміщений на гранітному постаменті заввишки два метри. Памʼятник розташований неподалік університетського кварталу, біля алеї, що носить імʼя сербського поета Мирослава Антича.

 

На памʼятнику українською й сербською мовами викарбовані слова поета з поеми «Єретик»: «Щоб усі словʼяни стали добрими братами і синами сонця», а внизу – «Від громади Львова громаді Нового Саду».

 

Львів і Новий Сад у 1999 році уклали угоду про співробітництво в сферах господарства, культури й спорту. Українська сторона згодом виявила готовність сприяти побудові памʼятника українського поета в Сербії.

 

Попри заяви про готовність розширювати співпрацю, влада сербського міста постійно відкладала ініціативу.

 

Українсько-русинська громада в Новому Саду налічує приблизно три тисячі осіб. В місті є греко-католицька церква св. Петра і Павла.

 

2017 року одна з сербських партій організувала проти памʼятника підписання петиції з твердженням, що український поет розповсюджував ненависть до Росії й російського народу.

 

2018-го року під час візиту до Сербії президент України Петро Порошенко знову обговорив з главою Сербії Александром Вучичем майбутнє памʼятника – було досягнуто домовленості монумент буде споруджено найближчим часом, без уточнення дати. Міська рада з питань культури дала згоду на побудову памʼятника на березі Дунаю.

 

Тоді Порошенка підтримав сербський президент. Він сподівався, що в інших містах Сербії й надалі з’являтимуться пам’ятники відомим українським літераторам.

 

«Ми віримо, що співпраця в різних галузях культури просуватиметься», – сказав тоді Вучич.

 

Нагадаємо, що в цьому ж місті 2018 року уперше вийшла історія України в перекладі сербською мовою. Книжку переклали викладачі університету в місті Новий Сад.

 

До речі, цього року Міністерство закордонних справ України вперше офіційно зареєструвало національний рекорд – за кількістю пам’ятників Тарасові Шевченку за кордоном. Тепер додався ще один.

 

Джерело: Радіо Свобода