* ESC - закрити вікно пошуку
деколонізація
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про деколонізацію гуманітарної сфери України
08.09.2022У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №7721 «Про деколонізацію гуманітарної сфери України». Інформацію опублікували на офіційному вебпорталі парламенту.
Ініціаторами стали народні депутати Микола Княжицький, Володимир В’ятрович, Ірина Фріз, Ірина Геращенко, Гео Лерос та інші члени фракції «Європейська солідарність», «Батьківщина» та депутатської групи «За майбутнє».
Законопроєкт передбачає запровадження обмеження на пропаганду ідеології «русского міра» та іншої антиукраїнської, проросійської пропаганди; заборонення використання пов’язаних з російською імперією назв та імен в об’єктах топоніміки, найменуваннях освітніх і культурних закладів тощо.
А також:
- встановлення принципів державної політики деколонізації (як ті, що були реалізовані раніше у прийнятих законах України, так і ті, що запроваджуються цим законопроєктом);
- розширення раніше запровадженої заборони трансляції ретрансляції телевізійних і радіопрограм держави-агресора також на російські ОТТ-сервіси, готелі, громадський транспорт, заклади громадського харчування тощо;
- закріплення критеріїв для ідентифікації російських суб’єктів у сфері медіа, які дозволяють не обмежуватись лише формальними ознаками місця реєстрації, а керуватись відповідним контентом;
- реакція на невиконання релігійними організаціями, керівний центр яких розташований у росії, вимог Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» в частині найменування.
Так, в одному з пунктів законопроєкту зазначається, що окремими різновидами антиукраїнської, проросійської пропаганди є: «заперечення автокефалії Православної церкви України та її канонічного статусу, правової бездоганності Томосу про автокефалію Православної церкви України, що ґрунтується на скасуванні Константинопольським патріархатом неправового рішення Московського патріархату про підпорядкування Київської православної митрополії в 1686 році».
У ньому також пропонуються зміни до низки законів, зокрема «Про телебачення і радіомовлення», «Про культуру», «Про освіту», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» та інших.
Нагадаємо, що раніше створили Раду з питань дерусифікації, декомунізації та деколонізації, яка координуватиме процеси демонтажу памʼятників. До неї увійшли письменники, культурні діячі, видавці та історики.
Як відомо, Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про медіа № 2693-д. Закон пропонує запровадити регуляцію онлайн-ЗМІ, діяльність блогерів та різних вебплатформ (типу Netflix чи Facrbook). Також документ передбачає розширення повноважень регулятора — Нацради з питань телебачення та радіомовлення.
Джерело: Детектор медіа
Фото: Тарас Ібрагімов / Суспільне
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості