бібліотеки

УІК: У 2024 більшість громад не виділяли кошти на бібліотечні закупівлі

26.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українські органи місцевого самоврядування, попри проведену реформу самоврядування, продовжують виділяти кошти лише на утримання бібліотечних приміщень та персоналу, а поповнення книжкових фондів у бібліотеках своїх громад вважають справою державного рівня. Про це повідомляє Український інститут книги (УІК).

У 2024 році більшість громад не виділяли кошти на бібліотечні закупівлі: 58% проти 42%. Загальна сума закупівель 2024 року склала понад 33 млн ₴, на які можна було купити приблизно 100 тисяч примірників книжок.

 

В УІК зауважують, що 2025 року ситуація може трошки покращитися: 46,7% громад планують виділити коштів на бібліотечні закупівлі, а 53,3%, не планують. Запланована сума складає 49 млн ₴, що в умовах зростання цін дозволяє очікувати на закупівлю 140 тисяч примірників.

 

Майже третина (30,79%) громад включно із Києвом знайшли можливість профінансувати бібліотечні закупівлі впродовж обох років попри тяготи воєнного стану. Найбільше таких громад на Львівщині (62%), найменше — на Миколаївщині (12,77%).

 

В цілому по Україні переважають (42%) громади, які проігнорували закупівлі впродовж останніх двох років. З «мирних» територій найбільше таких в Чернівецькій області (72%), а найменше — у Львівській (14%).

Не було фінансування в 2024 році, але буде фінансування в 2025 році у 16% громад.

11% громад змогли виділити кошти на закупівлі в 2024 році, але вирішили не продовжувати цю практику у 2025.

 

Щодо обсягів фінансування, то з розрахунку на одного мешканця найкращою виявилася ситуація у Київській області, де на кожного мешканця громади, де відбулися закупівлі, припало 4 ₴. Найменше — 82 копійки — дісталося середньостатистичному киянину.

 

Щб покращити ситуацію, УІК пропонує:

  • повернення державної програми поповнення фондів публічних бібліотек з розрахунку закупівлі не менше як 2 мільйони нових книжок щорічно;
  • контроль в громадах з боку органів влади та місцевого самоврядування за дотриманням соціальних нормативів оновлення бібліотечних фондів;
  • проведення адвокаційних кампаній у громадах на підтримку виділення коштів на оновлення бібліотечних фондів.

 

Щоб отримати дані, Український інститут книги звернувся до кожної територіальної громади із запитом про те, які книжки вони закупили для поповнення фондів публічних бібліотек у 2024 році та що планують придбати у 2025-му. В УІК нагадують, що місцева влада має виконати завдання, визначене в підпункті 1.2 стратегічної цілі 1 Стратегії розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія» та операційному плані на 2023–2025 роки — «проведення аналізу стану поповнення бібліотечних фондів публічних бібліотек, зокрема закупівлі книжкової продукції за кошти місцевих бюджетів».

 

Загалом УІК розіслав 1258 листів до громад, де немає бойових дій. Відповіді надіслали 942 бібліотек, які представляють ¾ усіх громад. Результати опитування презентували на круглому столі «Бібліотека для подолання суспільних викликів у громадах».

 

 

Як повідомлялося, щонайменше 56 українських бібліотек повідомляють про потребу оновлення своїх фондів.

 

Читайте також: Формування бібліотечних фондів має стати частиною відбудови країни – Максим Стріха

 

Чільне фото (ілюстративне): Ямницька територіальна громада

Інфографіка: УІК