вшанування героїв російсько-української війни

Українські книгарні залишили «стіл пам’яті» українським військовим

01.09.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

29 серпня, в День пам’яті Захисників України, понад 800 закладів в Україні та за її межами взяли участь в акції «Стіл пам’яті».

Серед закладів були й книгарні, які символічно зарезервували столики в пам’ять про загиблих українських військових. Ця ініціатива була започаткована Марією Грабар, вдовою загиблого воїна, яка вже другий рік поспіль організовує захід.

 

Ідею акції Марія Грабар перейняла зі США, де існує традиція вшанування військових через символічний стіл, відомий як «стіл пам’яті». В Україні акцію адаптували з додаванням національної символіки: соняхів, колосків пшениці та жовто-блакитних стрічок.

 

Цьогорічна акція набула міжнародного розголосу: до неї долучилися заклади з Польщі, Великобританії, Чехії, Португалії, Канади та Швеції. В Україні участь взяли заклади з усіх областей, окрім тимчасово окупованих територій. Організатори висловили надію, що після перемоги до ініціативи приєднаються й заклади з Донеччини, Луганщини, Херсонщини та Криму.

 

 

Як розповіли Читомо у платформі пам’яті «Меморіал», серед книгарень, які долучилися до акції, були київська книгарня «Readeat», дві книгарні-кав’ярні «Book.ua» у Києві, книгарня «Сенс» на Хрещатику, а також кав’ярня «Букініст» із Коломиї.  «Book.ua» присвятила свій стіл пам’яті Максиму Кривцову.

 

Для Читомо у книгарні «Сенс» розповів: «Ми зарезервували стіл для полеглих знайомих та близьких людей членів нашої команди, але протягом дня будь-хто міг дописати імена та позивні тих, кого хотіли згадати». У книгарні повідомили, що відвідувачі активно цікавилися ініціативою, робили фото та поширювали інформацію в соціальних мережах.

 

«Минулого року «Сенс» не брав участі в ініціативі, та наступного, звісно, плануємо долучитися знову. Вшановувати памʼять загиблих героїв — важливо, це найменше, що ми можемо зробити», — додали там.

 

 

Кожен заклад самостійно вирішував, кому присвятити свій стіл. Це могли бути як загиблі працівники, так і родичі власників, або інші військові, яких вони вважали важливими для вшанування.

 

Акція «Стіл пам’яті» набула широкого розголосу та підтримки. Відвідувачі закладів мали можливість вписати імена своїх рідних або знайомих, які загинули під час виконання бойових завдань, тим самим долучаючись до вшанування пам’яті. Багато закладів зареєструвалися на спеціальній мапі, однак організатори зазначають, що чимало ресторанів та кафе брали участь в акції, не реєструючись.

Як повідомлялося, в день пам’яті захисників в Україні запустили також проєкт памʼяті людей літератури, убитих росією.

 

Читайте також: Воїн і війна: сучасна художня комбатантська проза

 

Фото: book.ua

Інфографіка: pravda.com.ua