* ESC - закрити вікно пошуку
літературні фестивалі
Український Дім започатковує книжковий фестиваль «Фундамент»
26.09.2024Національний центр «Український Дім» започатковує власний літературний фестиваль «Фундамент: історії про культуру». Про це Читомо повідомили організаторки фестивалю.
Захід відбудеться з 14 по 17 листопада. Фестиваль зосередить увагу виключно на виданнях про культуру, які вийшли друком у вітчизняних видавництвах.
«Ми прагнемо започаткувати унікальну подію, яка, з одного боку, представить розмаїття українських видань про культуру, а з іншого — запросить широке коло українців до діалогу з власною культурою через книгу. Для нас як інституції дуже важливо, наближаючи наші авдиторії до знань про культуру, закладати фундамент, що формує майбутнє», — прокоментувала ідею фестивалю Ольга Вієру, директорка Українськ Дому.
Організатори фестивалю хочуть зібрати одночасно і в одному місці великий масив видань про культуру, а саме — нонфікшн про Україну та світ, візуальні й пластичні мистецтва, театр, кіно, музику, урбаністику і кулінарію, а також видання з гуманітаристики та філософії, візуальну книгу — альбоми і каталоги. Кураторками першого фестивалю стали журналістки, менеджерки культурних проєктів Анастасія Євдокимова й Богдана Неборак.
«Формулювання “книжки про культуру” дуже широке, й у цьому його перевага, бо якби ми звузили рамку до “книжок про мистецтво”, то відкинули б філософію й історію, гастрономію й етнографію. А так — спектр широкий, бо й мемуари Брітні Спірс, і альбом орнаментів Василя Кричевського, і книжка про виноробство — однаково про культуру. Сьогодні нам важливо розуміти себе і спостерігати світ навколо, а один із способів, як це можна зробити, — через книжки, які пояснюють нам суспільні явища та ідеї, мистецькі обʼєкти й людську поведінку, тобто через культуру», — розповіла Анастасія Євдокимова.
Фокусна тема виставкової частини фестивалю — модернізм як культурно-стильове явище, визначальне для розуміння сучасної української ідентичності. Питання інтеграції, модерного погляду на власну історію й культуру, а також увага до особистого переживання, індивідуальної історії є особливо актуальними в час війни — для країни та її громадян.
«Для нас важливо показати один із тисяч можливих поглядів на українську культуру, й саме модернізація, оновлення, а також модернізм як культурно-стильовий напрям стали для нас своєрідною призмою, через яку ми почнемо розмову. Втім, головне — це фокус на книжках про культуру, наші учасники не обмежені епохами. Це гігантська бібліотека, яку ми прагнемо побачити в центрі Києва, в Українському Домі», — зазначила Богдана Неборак.
Локацією фестивалю стане атріум Українського Дому, в якому розгорнуть тотальну артінсталяцію: відвідувачі потраплятимуть не на традиційний ярмарок-продаж, а в стилізований простір книгозбірні.
На фестивалі відвідувачі зможуть погортати й придбати книжки про культуру, оглянути виставки (зокрема про аспекти українського модернізму), долучитися до публічної програми за участю митців і видавців, ознайомитися з авторськими спецпроєктами, а найменші — взяти участь у заходах для дітей. Відбудуться і тематичні експозиції, як-от новинки від українських видавництв та мистецьких інституцій, що вийшли у 2022-2024 роках, добірка мистецького самвидаву та зібрання букіністики від партнера проєкту — книгарні «Фундамент», яка працює з виданнями про культуру.
«Книгарня “Фундамент” існує майже рік в просторі Українського Дому. У нашій добірці — фокус на українських візуальних книжках, де зображення превалюють над текстами. До фестивалю ми хотіли б створити додаткову книжкову сцену, що відображає тяглість видавничої культури, представивши букіністичні видання: витримані каталоги мистецтва, книги з етнографії, культурології, культові графічні оформлення, ілюстрації до книжок. Також ми покажемо видавничу альтернативу — самодруки та зіни як активну вітальну культуру поза межами класичних форматів чи комерційних пропозицій. І разом з іншими видавцями представимо культ-книжкове розмаїття, яким маємо талан надихатися попри складні часи», — розповіли Андрій Онищенко та Валерія Дідківська, співзасновники книгарні «Фундамент».
До 12 жовтня триває зголошення учасників фестивалю — видавців та інституцій. Деталі програми Український Дім оприлюднить до кінця жовтня.
Як повідомлялося, наприкінці 2023 року в Українському Домі відкрили нову книгарню «Фундамент».
Читайте також: Програми фестивалів «Книжкова країна» і Lviv BookForum оприлюднили в один день
Фото Анастасії Євдокимової.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості