* ESC - закрити вікно пошуку
Календар подій
Українцям надають стипендії в Німеччині для співпраці з бібліотеками та архівами
Німецька бібліотечна спілка dbv (Der Deutsche Bibliotheksverband e.V.) за підтримки Уповноваженого Федерального уряду з культури та ЗМІ надає стипендії біженцям з України, які співпрацюють з бібліотеками та архівами в Німеччині.
Цією програмою Німецька бібліотечна спілка dbv прагне долучитися до гуманітарної допомоги біженцям з України і посприяти збереженню культурних та медійних надбань в Україні. Стипендійна програма передбачає підтримку приватних осіб у реалізації некомерційних проєктів у публічних та академічних бібліотеках чи архівах Німеччини.
Програма отримала свою назву від української спонукальної частки «нумо». Вона покликана заохотити переселенців з України, які перебувають у Німеччині, впевнено й активно реалізовувати власні ідеї та продовжувати свій особистий і професійний розвиток. У партнерстві з місцевими закладами стипендіати можуть розраховувати на підтримку німецьких колег та співпрацю на рівних.
З вересня по грудень 2022 року в програмі візьмуть участь до 50 стипендіатів, які отримуватимуть по 2000 євро на місяць. Усього на фінансування програми виділено 400 000 євро.
Подати заявку на стипендію можуть особи, які приїхали до Німеччини після 24 лютого 2022 року, рятуючись від російської загарбницької війни проти України, і хотіли б реалізувати власні проєкти в бібліотеках та архівах у Німеччині.
Насамперед програма розрахована на бібліотекарів, архівістів, науковців, ІТ-фахівців, спеціалістів з інформаційних технологій, митців та працівників культури, письменників і поетів, перекладачів та освітян, а також на людей, які популяризують читання, організовують мовні кав’ярні чи займаються репетиторством. Також на стипендію можуть претендувати люди, які хочуть продовжити співпрацю зі своїми роботодавцями в Україні у таких сферах, як онлайн-навчання або надання онлайн-консультацій, і які хотіли б використовувати інфраструктуру бібліотек та архівів для своєї роботи.
NUMO підтримує приватних осіб у реалізації власних проєктів або розвитку ідей у таких сферах: бібліотечна та/або архівна діяльність, наука, медійна діяльність та ЗМІ, освітня і культурна діяльність, політична, культурна та цифрова освіта та участь у проєктах, мистецтво та креативні індустрії, робота з культурною спадщиною, міжкультурний обмін та розвиток громадянського суспільства.
Стипендію також можуть отримати діячі сфери культури та ЗМІ, які бажають продовжити освіту або підвищити кваліфікацію і розвивати особисті та професійні навички.
Для реалізації своїх проєктів стипендіати співпрацюватимуть з бібліотеками та архівами у Німеччині: ці установи запропонують учасникам програми приміщення, робочі та дослідницькі інструменти, (цифрові) медіа, техніку, а також нададуть компетенції для проведення бібліотечних закупівель, інформаційних кампаній та кампаній сприяння читанню, медіаосвітньої діяльності, цифровізації, для організації публічних заходів, захисту й передачі культурної спадщини. Крім того, бібліотеки та архіви є місцями культурної взаємодії, обміну та дискусій; вони допоможуть стипендіатам налагодити контакти з іншими важливими громадськими активістами й інституціями та соціальними групами.
У чому полягає «співпраця з бібліотеками та архівами»?
Для отримання стипендії необхідна згода на співпрацю (Kooperationszusage) від публічної чи академічної бібліотеки або архіву в Німеччині. Цією згодою установа підтверджує намір заявника та пояснює, як вона підтримуватиме стипендіата на практиці. За необхідності Німецька бібліотечна спілка може допомогти з пошуком установи для співпраці.
Співпраця може набувати різних форм і залежить від проєкту заявника та від можливостей/ресурсів місцевої установи. Установи, що приймають стипендіатів, можуть зокрема надавати таку підтримку:
- доступ до робочих місць закладу;
- доступ до інфраструктури, тобто до приміщень, медіаматеріалів (книги, CD, DVD і т.і.), цифрових медіа та платформ (планшети, відеоканал бібліотеки, лабораторії прототипування FabLab);
- доступ до освітніх та інших пропозицій установи (заходи з популяризації читання, навчання цифровим навичкам, підвищення кваліфікації);
- участь у заходах з професійної підготовки;
- організаційне забезпечення заходів, запланованих стипендіатами.
Заявку можна подати за посиланням.