індія

В Індії переслідують письменницю Арундаті Рой

18.06.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

За 14 років після першої скарги уряд столиці Індії Делі надав дозвіл на переслідування письменниці Арундаті Рой відповідно до антитерористичних законів Індії.

Письменницю переслідують через коментарі щодо Кашміру — спірного регіону між Індією та Пакистаном.

 

«Кашмір ніколи не був невіддільною частиною Індії. Це історичний факт. Навіть індійський уряд визнав це», — прокоментувала Рой ситуацію з регіоном на конференції в Делі, організованій Комітетом за звільнення політичних в’язнів, що відбулася у жовтні 2010 року.

 

У той період у Кашмірі тривали масове повстання проти Індії. Арундаті Рой прокоментувала його після загибелі десятків протестувальників під час демонстрацій за свободу.

 

«Зауваження Fheylfns Рой передбачувано викликали бурю протесту: багато критиків поставили під сумнів її лояльність до Індії, а федеральний уряд, який тоді очолювала партія Конгресу, погрожував арештувати її за звинуваченнями в заколоті. Високопоставлений міністр сказав, що, хоча Індія послуговується  свободою слова, “вона не може порушувати патріотичні почуття людей”», — повідомляють у BBC.

 

Після цієї заяви проти неї та іншого обвинуваченого викладача права з Кашміру Шоуката Хусейна, подали кримінальну справу, звинувативши їх та ще двох осіб у заколоті.

 

Після третього переобрання прем’єр-міністра Нарендра Моді на посаду Арундаті Рой знову звинуватили у заколоті. Верховний суд Індії у 2022 році призупинив дію закону про заколот колоніальної доби, за яким часто засуджували активістів та журналістів, але його можна обійти через закон про запобігання протиправній діяльності (UAPA).

 

Позивач проти Арундаті Рой з 2010 року, Сушил Пандіт, сказав: «Ті, хто сидів над цими справами і вирішив діяти зараз, повинні пояснити свої дії тепер. Має бути проведене розслідування, чому це було відкладено, і за цим має послідувати відповідальність».

 

Рішення поновити справу проти Рой викликало резонанс як серед індійських письменників, так і міжнародної спільноти.

 

Арундаті Рой – лавреатка Букерівської премії за індійський роман «Бог Дрібниць» та авторка численних публіцистичних статей на суспільно-політичну тематику. Її другий роман «Міністерство граничного щастя» вийшов у 2017 році й перекладений п’ятдесятьма мовами. Обидві книжки вийшли українською мовою в перекладі Андрія Маслюха у Видавництві Старого Лева.

 

Як повідомлялося, у межах проєкту «Люди з порожніх стільців» Читомо розповідало про індійських інтелектуалів та правозахисників, яких переслідує влада країни.

 

Читайте також: Арундаті Рой: За свободу треба боротися, навіть якщо за це саджають

 

Джерело: BBC

Чільне фото: starylev.com.ua