* ESC - закрити вікно пошуку
Інститут журналістики
В Інституті журналістики можуть звільнити викладача через сексистські висловлення: що відомо?
27.12.2024У Навчально-науковому інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка стався скандал через сексистські вислови викладача Микити Василенка, який може спричинити його звільнення.
19 грудня 2024 року викладач ННІЖ КНУ Микита Василенко дав інтервʼю для забороненого в Україні російського пропагандистського сайту «Политнавигатор», у якому заявив, що європейські миротворці «покращать демографічну ситуацію» в Україні.
«Щонайменше 40 тисяч мужиків, з грошима, голодні до жінок, які не пройшли випробування фронтом, а виховані на хороших європейських харчах. І сотні тисяч голодних українок, які не встигли виїхати, чоловіки котрих або вбиті на війні, або скалічені», — заявив Василенко.
23 грудня Студентський парламент ННІЖ виступив із заявою, у якій вимагав звільнити Василенка з посади. Окрім того, оголосив бойкот адміністрації закладу, поки вимоги не виконають.
«Ми наголошуємо, що це мінімальні заходи, які ми змушені застосувати. Якщо адміністрація продовжуватиме ігнорувати думку студентів, ми будемо змушені вдатися до посилення наших дій. Закликаємо керівництво університету не затягувати з розв’язанням цього питання та забезпечити дотримання державних цінностей, академічних стандартів і прав студентів», — йдеться у повідомленні.
Голова Студентського парламенту Іван Некрасов також наполягав на звільненні викладача.
«Студпарламент ННІЖ хоче домогтися звільнення Василенка Микити Кімовича. Те, що сьогодні демонструє в етерах проросійських ютуб-каналів Василенко — ганебно. Сексизм та російські наративи це не те що повинно бути синонімом викладача ННІЖ», — заявив Некрасов у коментарі для Читомо.
Студенти інституту підтримали рішення Студпарламенту. За їхніми словами, скандал щодо сексистських висловів і некомпетентності Василенка як викладача відбувається вже не вперше — у 2015 році він публічно образив колишню студентку, яка критикувала викладацький склад закладу, назвавши її «дурою», а у лютому 2024 року викладач отримав догану за сексистські висловлювання — «жінки можуть чогось досягнути у чотири способи: чоловік, коханець, батько, брат».
«У 2020 році ми зібрали доказову базу та звернулись до адміністрації з проханням замінити викладача дисципліни журналістики розслідування на більш компетентного. З тих пар, які нам читав Василенко, там практично було лише 10% того, що стосувалося безпосереднього предмету дисципліни, а здебільшого це були розповіді про досвід із різних сфер життя. Тоді цю проблему вирішили частково — створили дві групи, в одній з яких і далі викладав Василенко. Результатом іспиту з цього предмету було те, що частина підписантів заяви за відсторонення Василенка і ті, хто перейшли в групу до іншого викладача, отримали в результаті набагато нижчі оцінки за іспит», — каже випускник ННІЖ Євген Лузан.
«Ця історія тягнеться роками. Покоління студентів переді мною відмовлялося від Василенка і скаржилося Володимирові Різуну щодо закликів вступати у молодіжне крило ОПЗЖ, моє покоління ігнорували Василенка і залишали відгуки адміністрації — у 1 семестрі 2022 року була велика таблиця, де студенти могли залишити свій позитивний і негативний відгук про викладачів. Покоління після нас пішли далі та звернулися до МОН і уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця», — каже студентка 6 курсу Анастасія Керпань.
Окрім того, студенти також організували онлайн-протест під гештегом «#нніжбезвасиленка», під час якого на своїх інстаграм-сторінках публікували фото з надписами «У 2025 році я мрію про Інститут журналістики без Василенка» та закликали керівництво університету якомога скоріше відреагувати на систематичну діяльність викладача Микити Василенка, яка не збігається з цінностями академічної спільноти КНУ імені Тараса Шевченка
«Проблема набула розголосу знову і здається, на цей раз масштабніше і серйозніше. Ми дійсно мріємо про сучасний інститут журналістики, де немає викладачів і керівництва з суперечливими цінностями. Де ти, як студент, почуваєшся захищеним. Бо ми любимо свій інститут, свою спільноту і віримо, що заслуговуємо на краще. Бо найгірше, що можна зробити для вищої освіти, — забрати у студентів віру в неї», — додає Керпань.
Студентський парламент КНУ висловив свою підтримку щодо позиції студентів ННІЖ.
«Проросійські та сексистські висловлювання не мають місця в сучасній освіті, яка має бути вільною від дискримінації та ідеологій, що загрожують нашій незалежності. Ми підтримуємо активну позицію студентів, які не бояться відкрито говорити про ці проблеми та вимагають змін», — заявили у Студпарламенті.
Своєю чергою, у коментарі для етеру телеканалу «Суспільне» 24 грудня Василенко заявив, що це проплачена та підготовлена провокація у його бік.
«З моїми словами можна погоджуватись або не погоджуватись. 40 тисяч піхоти — молодих, здорових та розумних — зайде сюди. Що потрібно солдатам для того, щоб розважитись? Я запропонував це зробити цивілізовано, щоб був офіційний шлюб, щоб народжувались українці та українки. Я перепрошую за формулювання “голодні жінки”, але ж з сенсом ви погоджуєтесь? Ви вважаєте, що я сексист на основі цієї публікації та мене варто звільняти з університету?» — сказав викладач.
Окрім того, Василенко зазначив, що протести та обурення відбувається не через його жартівливу ремарку щодо «голодних жінок», а для дискредитації його друкованого видання для військових — газети «Солдат», яку він видає з 2022 року та безплатно розповсюджує.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець також відреагував на висловлення викладача ННІЖ. У своєму телеграм-каналі він зазначив, що у 2024 році, після його реакції, університет притягнув викладача до дисциплінарної відповідальності.
«Реагую на його висловлювання вже вдруге — написав листи на МОН із метою здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладу освіти і на університет із вимогою провести службове розслідування. Також вбачаю потребу звернутися до СБУ. Неетична поведінка перейшла межу, тож це мають перевірити та належно відреагувати компетентні органи!» — йдеться у повідомленні.
Міністр освіти і науки Оксен Лісовий назвав слова Василенка неприпустимими, однак зазначив, що він не має права втручатися в автономність навчального закладу.
Журналістка та засновниця видання LB.ua, донька професора Василенка Соня Кошкіна також прокоментувала ситуацію на своїй фейсбук-сторінці:
«За останні три дні тільки лінивий не кинув в мене цим відео. В 70 випадків зі ста — з ультимативними вимогами: “виховати”, “розібратися”, “пояснити”. Інші 30 відсотків повідомлень та коментарів — прокльони персонально на мою адресу. Мені 39 років і за 24 роки в професії я переживала не одну атаку і не одну травлю. В тому числі — з причин, які особисто зі мною не повʼязані. От як зараз. Хочу подякувати тим, хто мене особисто підтримав. Добро завжди повертається добром».
26 грудня стало відомо, що Василенко отримав другу догану за сексистські висловлювання за рішенням Вченої ради ННІЖ — його обіцяють звільнити найближчим часом. Наразі викладач досі працює в ННІЖ.
Микита Василенко — професор ННІЖ, викладач на катедрі друкованих медіа та історії журналістики (журналістські розслідування та репортажистика), доктор філології та кандидат філософських наук. Був членом політради політичної партії «Союз Лівих Сил», яку наразі визнали проросійською та заборонили. Автор 5 книжок — повістей «Кам’яна чума», «Марта і смерть», «Останній полковник» («Последний полковник») та двотомного історичного роману «Війна з готами» («Война с готами»).
Нагадаємо, у листопаді 2024 року викладач Івано-Франківського національного медичного університету, якого звинуватили у використанні російської мови під час лекцій, подав заяву про звільнення за власним бажанням.
Чільне зображення: Микита Василенко, фото з відкритих джерел
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості