німеччина

В Німеччині зруйнували могилу Юрія Клена

10.08.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Німеччині зруйнували могилу поета Освальда-Еккарда Бурґгардта (Юрія Клена). Про це Читомо повідомила літературознавиця і перекладачка Олена О’Лір.

Освальд-Еккард Бурґгардт, видатний український поет, перекладач і літературознавець німецького походження, один з п’ятірного грона київських неокласиків, помер 30 жовтня 1947 року в Німеччині в місті Авґсбурґ. 

 

Він похований на українській частині авґсбурзького цвинтаря Вестфрідгоф.

 

«Однак тривалі пошуки Кленової могили — та й загалом якої-не-якої “української частини” — ні до чого не привели. Я почала ґуґлити “Oswald Burghardt… grave…”, і раптом мені на очі трапилося посилання на сайт findagrave.com, де зібрано дані про мільйони поховань по всьому світу», — розповіла Олена О’Лір.

 

За її словами, могила Освальда Бурґгардта там внесена в реєстр, як місце поховання зазначений Авґсбурґ, Вестфрідгоф, але є примітка від березня 2023 року про те, що п’ять чи шість років тому могилу було переміщено.

 

«Я губилась у здогадах: чи означає це, що могилу переміщено на інше кладовище — можливо, до іншої країни, адже відомо, що син Клена Вольфрам Бурґгардт, поет, перекладач, літературознавець, багато років живе в Канаді, — чи це означає, що могилу знищили, ймовірно, тому, що вчасно не сплатили за її утримання?» — зазначила Олена О’Лір.

 

Вона наголошує, що надгробок на могилі Юрія Клена становить окрему культурну цінність. Його автором є Яків Гніздовський. Це підтвердила літературознавиця, дослідниця творчости київських неокласиків Наталія Котенко.

 

«Минулого року в Авґсбурзі був професор Андрій Портнов з університету Віадріна. Він теж шукав могилу, довго спілкувався з адміністрацією цвинтаря. Надгробок Якова Гніздовського зруйнували рік чи два тому при незрозумілих обставинах. Син Клена Вольфрам заплатив на роки вперед за її утримання (є копія його договору зі цвинтарем). Портнов спілкувався з Вольфрамом і його донькою про могилу Освальда. Вони дуже неприємно вражені… Адже за договором могилу не мали права знищувати», — розповіла вона.

 

Місце поховання збережене і не зайняте під іншу могилу. За словами Андрія Портнова, труни й тіла, найімовірніше, вже фактично немає. «Від німецьких колег чув, що земля в тій частині Баварії така, що за понад 50 років фізично від померлого не лишається нічого», — написав він.

 

Фото надгробка до руйнації.

 

«Дякую за допомогу в цих пошуках Наталії Котенко і Андрію Портнову, які також надали мені електронну адресу онуки Юрія Клена Майї Шефлер, доньки Вольфрама Бурґгардта. Обоє вони були дуже зворушені і вдячні, коли я надіслала фото скромних квітів, висаджених на могилі їхніх дідуся і батька. Знак, що його не забули… Пані Майя пообіцяла тримати мене в курсі справ щодо відновлення Кленового надгробка та дозволила ділитися цією інформацією з читачами ФБ- сторінки «Юрій Клен. Услід конкістадорам», яку я веду», — розповіла Олена О’Лір.

 

Вона також повідомила, що посольство України в Німеччині, до якого вона зверталася за інформацією про могилу Клена, не відповіло на листа.

 

Поруч з могилою Юрія Клена є також могила сестри Лесі Українки Ольги Косач-Кривинюк. Зараз це поховання теж безіменне.

 

Як повідомлялося, у 2018 році у Києві пошкодили могилу Лесі Українки. У 2017 році у Чернігові на могилі письменника Михайла Коцюбинського невідомі скинули з постаменту і вкрали бронзове погруддя.

 

Читайте також: Незнані золоті нитки української літератури й національне визволення

 

Фото надані Оленою О’Лір.