Музей книги і друкарства України

В Острозі створять електронний каталог найцінніших кириличних стародруків

19.07.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Музеї книги та книгодрукування в Острозі створять каталог цифрових копій 40 найцінніших кириличних стародруків із колекції музею. Про це розповів заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника в Острозі Андрій Брижук у відповідь на інформаційний запит Читомо.

До каталогу увійдуть видання Острозької, Львівської, Почаївської та Київської друкарень XVI–XVIII ст.

 

«Ці стародруки демонструють самобутність українського книжкового мистецтва та багатогранність духовної культури українців. Створення цифрового каталогу сприятиме збереженню та популяризації книжкової спадщини України, її інтеграції в європейський культурний простір, забезпеченню освітніх, пізнавальних та культурних потреб користувачів», — зазначив Брижук.

 

Каталог створять у межах проєкту «Оцифрування і каталогізація кириличних стародруків колекції Державного історикокультурного заповідника м. Острог» (отримав грантову підтримку від Українського культурного фонду у межах програми «Культурна спадщина»). Електронні копії розмістять на офіційному сайті Острозького музею книги для загального користування та зручного наскрізного пошуку. Передбачено і запуск сайту з англомовною версією.

 

Станом на 24 лютого 2022 року у книжковому фонді музею перебувало 5315 експонатів, з них 56 — оцифровані (1.05 % від загальної кількості).

 

З усіх оцифрованих видань наразі на сайті музею оприлюднена Острозька Біблія. Відскановану версію можна переглянути за посиланням.

 

«Після 24 лютого ми працювали над створенням електронних версій рукописних інвентарних книг. Спочатку фотозйомка посторінково, згодом набір у таблиці ексель. Наразі працюємо над впровадженням музейної програми», — розповідає Андрій Брижук.
Він також повідомив, що за підтримки Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut у музеї зробили фотофіксацію 10 тисяч музейних предметів (художнього, археології, речового фондів).

 

Окрім того, у 2020 та 2021 роках Музей книги співпрацював з Музеєм і бібліотекою рукописів Хілл, що працює при Університеті Абатства Сейнт-Джон у США. Упродовж співпраці оцифрували 36 рукописів. Файли цифровізації надіслали до США, а копії є в архіві Острозького музею.

 

«Комплект техніки для оцифрування за їх методологією вартує 70–100 тис. грн. Наразі ми не знайшли можливості придбати його для музею», — зазначив Брижук.
За його словами, досвідом цифровізації та методологією Острозький музей під час теперішнього проєкту з оцифрування стародруків.

 

Музей книги та книгодрукування в Острозі відкрили у 1985 році. Зараз він функціонує як частина державного історико-культурного заповідника міста Острога. Колекція музею налічує майже півтори тисячі стародруків XVI-XVIII століть та близько 150 рукописів XVI-ХХІ століть. Також є тут і зібрання західноєвропейських стародруків XVI-XVIII століть. Загалом колекція нараховує близько 1 100 одиниць зберігання, у тому числі 30 палеотипів (видань першої половини XVI століття).

 

Раніше експозицію музею доповнили цифровими технологіями: сенсорною панеллю, віртуальним туром, 3D-моделями експонатів.

 

Читайте також: Музей книги в Острозі: від стародруків й екзорцизму до панорамного туру

 

Чільне фото: Софія Соляр/Ukraїner