* ESC - закрити вікно пошуку
дитяча література
В Україні зросла кількість дітей, які читають щодня
13.12.2024У 2024 році частка дітей, які читають щодня або майже щодня, зросла до 25% порівняно з 16% у 2023 році. Про це ідеться в загальнонаціональному дослідженні «Стратегії розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія», котре провела дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги.
Частка тих дітей, хто не читає зовсім, зменшилася з 15% до 10%. Більшість дітей читають кілька разів на тиждень або місяць. Дослідники відзначають, що спостерігається збільшення щоденного та щотижневого читання внаслідок збільшення щомісячного сегмента читачів та тих, хто не читав ніколи.
52% дітей у 2024 році читають книжки для власного задоволення, що є суттєвим зростанням порівняно з 39% у 2023 році. 28% опитаних поєднують задоволення від читання з примусом, тоді як 19% читають лише через вимоги школи чи батьків.
Чим старшими стають діти, тим більше вони починають читати для задоволення, серед вікової групи 14-17 таких 59%, серед тих кому 10-13 років для задоволення читали 49% опитаних, серед найменших читачів у віці 6-9 років для задоволення читає 37% респондентів.
У порівнянні з 2023 роком на 9% збільшилися групи дітей які хто любить читати, попри те чи це відбувається завдяки привчанню, чи дитина самостійно набула бажання читати. Водночас з 10% до 14% зросла частка тих дітей, хто не любить читати і їх при цьому не привчають до читання.
Найменше задоволення діти отримують від читання книжок за шкільною програмою: лише 7% вказали, що їм це дуже подобається, а 54% — не подобається або зовсім не подобається. Читання позакласних книг приваблює більше: 43% зазначили, що їм це подобається. Найбільше задоволення діти отримують від книжок, які обирають самостійно, — 73% висловили позитивні враження.
«Дитяче ставлення до читання та читацької поведінки суттєво залежить від наявності в оточенні дітей батьків та інших дорослих, які читають книжки. Серед дітей, чиє
доросле оточення є читачами більше активних читачів і вони в півтори рази частіше
отримають задоволення від читання і в два рази частіше готові ділитися своїми
враженнями про прочитані книжки з оточуючими, ніж ті діти, батьки або дорослі в
оточенні яких не читають», — зазначають дослідники.
Дослідження провели методами аналізу, порівняння, узагальнення, аналітичного групування. Дітей опитали методом масового особистого опитування, дорослих — телефонним опитуванням. В опитуванні взяли участь 2094 респонденти (1076 дітей і 1018 дорослих). Опитували по всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій.
Як повідомлялося, у 2020 році 57% українських дітей читали із примусу.
Чільне фото: rodyna.org.ua
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості