киримлилар

В Україні хочуть запровадити День кримськотатарської мови та літератури

04.02.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Україні хочуть запровадити День кримськотатарської мови та літератури. Таку ініціативу запропонувало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

 

У Мінреінтеграції також зауважили, що проєкт стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки, який готує міністерство, передбачає понад 40 заходів, одним із яких є поява розкладки клавіатур мовою киримлилар на основі латинської графіки.

 

Міністерство веде перемовини з українським офісом Apple з метою додати кримськотатарську на основі латинської графіки до списку клавіатур IOS за замовчуванням.

 

«З метою розвитку та популяризації кримськотатарської мови, в тому числі використовуючи сучасні цифрові платформи, Мінреінтеграції у 2022 році розпочало комунікації з українським офісом транснаціональної корпорації Apple щодо додавання кримськотатарської клавіатури (на основі латинської графіки) до списку клавіатур IOS за замовчуванням», — повідомили в міністерстві та зазначили, що також розпочали комунікацію з українським офісом багатонаціональної корпорації Microsoft Corporation щодо актуалізації кримськотатарської клавіатури від корпорації Microsoft відповідно до алфавіту кримськотатарської мови на основі латинської графіки.

 

Серед інших заходів у проєкті стратегії розвитку кримськотатарської мови:

 

  • створення Національної комісії з питань кримськотатарської мови; 

 

  • удосконалення словникової бази, у тому числі шляхом створення актуального тлумачного, орфографічного, фразеологічного та інших словників; 

 

  • розширення присутності кримськотатарської мови на міжнародних технологічних, освітніх і комунікаційних платформах;

 

  • забезпечення підтримки ЗМІ, які здійснюють мовлення кримськотатарською мовою; 

 

  • підтримка виробництва та поширення контенту кримськотатарською мовою; 

 

  • забезпечення підтримки наукових, освітніх, мистецьких та інших проєктів, спрямованих на популяризацію кримськотатарської мови серед різних вікових груп тощо.

 

Нагадаємо, кримськотатарська мова офіційно перейшла на латинський алфавіт. Затверджена абетка складається з 31 літери. Вона базується на рішеннях Курултаю кримськотатарського народу 1991-1993 років.

 

Крім того, нещодавно у Національному художньому музеї України з’явився авдіогід мовою киримлилар.

 

Джерело: Укрінформ