державна мова

В університетах Одещини найчастіше порушували мовний закон

28.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Найбільше звернень щодо порушення мовного законодавства у закладах вищої освіти (ЗВО) зафіксували на Одещині. Про це повідомила представниця уповноваженого із захисту державної мови на півдні України Ярослава Вітко-Присяжнюк.

«З початку року по всій Україні проводилося 11 заходів держконтролю, які стосувались закладів вищої освіти. 5 з них — по Одещині. Після цього ми відкрили ще один захід державного контролю – нам надійшло звернення із доказами щодо використання російської мови науково-педагогічними співробітниками закладів вищої освіти Одеси», — сказала Вітко.

 

За її словами, станом на зараз до уповноваженого із захисту державної мови надійшло 266 звернень стосовно порушення мовного закону на Одещині. Найчастіше звернення стосувались сфери обслуговування, мови інтернет-ресурсів та мови реклами та інформації для загального ознайомлення (вивіски, оголошення тощо).

 

За словами Вітко-Присяжнюк, викладачі, що порушували закон про мову, часто апелюють до того, що робили це на прохання студентів, або ж вони завжди так викладали. «Цікава ситуація виходить: одні студенти запитують, аби їм поясняли недержавною мовою, а інші студенти паралельно це фіксують і відправляють звернення», — додала посадовиця.

 

Здебільшого звернення підкріплені доказами: студенти надсилають відео із записами лекцій, що проводяться на онлайн-платформах. Водночас повідомлення про антиукраїнську позицію співробітників ЗВО Одещини не надходили.

 

Одеса посідає третє місце у за кількістю звернень щодо порушення мовного закону. Рейтинг очолює Київ, за ним — Харків.

 

Як повідомлялося, в Україні майже не лишилося шкіл, де б вивчали російську мову та літературу, винятком була Одещина.

 

Читайте також: У 2023 українці не скаржилися на книговидавців через порушення закону про мову

 

Чільна світлина: onmedu