* ESC - закрити вікно пошуку
Велика Британія
В університетському коледжі Лондона запустили подкаст The Ukraine Shelf
07.03.2025
Письменниця та історикиня Олеся Хромейчук і літературознавець Уям Блекер запустили The Ukraine Shelf, в якому вони розмовляють із провідними авторами, науковцями, інтелектуалами та журналістами про Україну та її місце у світовій історії, культурі й політиці. Про це Уям Блекер повідомив на своїй сторінці у соцмережі X.
Подкаст створюють в університетському коледжі Лондона (UCL Institute) у співпраці з Ukrainian Institute London та UCL SSEES, за підтримки British Academy.
За словами Олесі Хромейчук, ідея подкасту виникла з поєднання цікавості та розчарування: «Цікавості – бо ми віримо, що книги мають силу розширювати наше розуміння України, а сьогодні це потрібно як ніколи. Розчарування – бо щоразу, коли заходиш у книжкову крамницю, бачиш величезні розділи, присвячені багатьом країнам – особливо тим, що мають імперське минуле, – але присутність України там залишається мізерною. Після 2022 року ситуація трохи покращилася, але попереду ще довгий шлях».
Подкаст спрямований на заповнення цієї прогалини – щоб Україна нарешті зайняла своє належне місце в інтелектуальних та культурних дискусіях. Олемя Хромейчук розповіла, що у 2023 році вона велику паризьку книгарню, щоб перевірити, чи є там французький переклад її книжки La mort d’un frère («Смерть солдата»), у якій ідеться загибель її брата Володимира, який воював проти росії. Книжка у книгарні була, її розмістили в розділі «російська література».
Коли Олеся Хромейчук звернула увагу менеджера на цю помилку, той пояснив, що розділ стосується не лише росії як країни, а всієї території, що раніше була під її контролем. «За цією логікою все, що колись перебувало під контролем Російської імперії чи СРСР, має бути на “російській полиці”. Можливо, тоді варто перейменувати цей розділ на “Полицю російського імперіалізму”», — наголошує історикиня.
Зрештою, після наполегливих вимог книжку перенесли на стіл новинок. Олеся Хромейчук попросила, що якщо хтось буде у Парижі в цій книгарні, сфотогрувати полицю, на якій розташована книжка зараз.
Історикиня наголошує: якщо ми не створимо простору для України в книгарнях і бібліотеках, її не буде й на ментальних мапах світу. «Коли політики, журналісти та інтелектуали сприймають найбільшу країну Європи як частину “російської сфери впливу”, це має реальні наслідки», — додає вона.
Перший епізод The Ukraine Shelf присвячений Криму. Гостями випуску стали:
- Рорі Фіннін – професор україністики в Кембриджі, автор книги Blood of Others: Stalin’s Crimean Atrocity and the Poetics of Solidarity, яка досліджує радянські злочини в Криму;
- Ельмаз Асан – кримськотатарська журналістка ATR і наукова співробітниця Кембриджа, яка досліджує британські джерела про російську колонізацію Криму після анексії 1783 року.
«Зараз, як ніколи, ми маємо зрозуміти механізми російської агресії та територіальних претензій. І все це почалося саме з Криму».
Перший випуск The Ukraine Shelf вже можна послухати.
Як повідомлялося, УКУ й університет Мічигану створили спільну серію лекцій про культуру України.
Читайте також інтерв’ю з авторами подкасту:
Уям Блекер: читати не з оригіналу перестає вважатися вторинним
Олеся Хромейчук: ми є відважними, бо в нас немає вибору
Чільне зображення: сайт подкасту
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості

160
Велика Британія
Британські автори протестують проти Meta через незаконне використання книжок
05.04.2025 -
190
авторське право
Британські письменники звинувачують Meta у порушенні авторського права
01.04.2025 -