дитліт

Великодня математика, проблеми мавп’ячої вроди і «копалини в мені»: яку дитліт готують видавці у 2024-му

22.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Продовжуємо розповідати про книжки, які українські видавництва планують видати й перевидати цьогоріч. Серед дитячої літератури варто чекати як на знану класику, на кшталт  «Енн із зелених дахів» Люсі-Мод Монтгомері, так і на новинки для дітей, підлітків і їхніх батьків. 

Першу частину матеріалу про новинки 2024 року у літературі для дорослих читайте тут.

Видавництво Старого Лева

 • Галина Вдовиченко. 36 і 6 собак (ілюстрації Наталки Гайди) 

 

Продовження серії бестселерів «36 і 6 котів». Історія розповідає про четвірку домашніх псів, що загубились у великому місті, де на них чекають випробування, пригоди й нові друзі.

 

 • Ольга Бірзул. Твоя книга про кіно (ілюстрації Каті Слонової) 

 

Книжка про мистецтво кіно, що цікаво розповідає про індустрію, кінофестивалі й локації, та рекомендує фільми до перегляду.

 

 • Данило Клочко. Холодне Поле (ілюстрації Тетяна Омельченко).

 

Детективна історія про невелике містечко на Київщині під назвою Холодне Поле, в якому наступного дня після жовтневої повні кілька слідчих виявляють труп у дуже химерній обстановці.

 

 • Джон Бойд. Усі ті розбиті місця

Історія про жінку, котра в 12-літньому віці була вимушена тікати з нацистської Німеччини до Франції, а згодом переїхала до Лондона. Колись Ґретель заперечувала власну причетність до злочинів батька-коменданта одного з концтаборів Рейху, а тепер понад усе боїться розкриття цієї таємниці.

 

 • Джеймі Олівер. Біллі і Велетенська Історія

 

Дитяча книжка від всесвітньо відомого кухаря, яка, втім, розповідає не про столове начиння і види страв, а про магічні битви, давно втрачене міфічне місто, фантастичні літальні апарати, епічні бенкети та порятунок велетнів.

Чорні вівці

 • Лауріс Ґундарс. Мікова книжка

 

Дитяча книжка, що розповідає недитячу історію трьох окупацій Латвії упродовж XX століття: двічі — Радянським Союзом та нацистською Німеччиною. Головний герой ведмедик Мік переживає терор окупацій разом зі своєю батьківщиною, але зрештою рятується і виживає, бо пам’ятає про тих, хто любить його і тих, кого любить він.

 

 • Крістіна Андрес. Інспектор Дилема. Щось літає у повітрі (ілюстрації Майке Тьоппервін)

 

Детектив, упродовж якого поліційний інспектор Оле Дилема разом із цуциком Цяткою розкриває загадковий злочин на парковці містечка Піщаного. 

 

 • Марія Пасіка. Носата красуня

 

Історія про добру й кумедну носату мавпочку, котру непокоїть питання зовнішньої і внутрішньої вроди.

Основа

 • Ольга Чабанова. Казковий світ Європи та Азії

 

Друга книжка серії «Чаросвіт», що за допомогою добре знаних і маловідомих британських, валлійських, ірландських, шотландських, в’єтнамських, індійських, іспанських, корейських, німецьких, французьких та японських казок знайомить читачів із різними культурами Європи й Азії. 

 

 • Ольга Чабанова. Казки українських письменників

 

Добірка з 11 казок від найкращих українських казкарів — Лесі Українки, Григорія Квітки-Основʼяненка, Івана Франка, Василя Королів-Старого, Івана Липи, Грицька Григоренка й Олени Пчілки.

 

 • Ольга Журенко. Від Змія до Мачухи. Про українські вірування в міфах і казках

 

Низка ілюстрованих оповідань, у яких через образи з українських казок, міфів і легенд розповідають, як через вірування та легенди давні українці розуміли світобудову й формували суспільний лад. 

 

 • Оксана Поліщук. Українські науковці та винахідники. Розповіді для дітей

 

Оповідання про не дуже відомих, але видатних українських науковців та винахідників від Середньовіччя до сучасності. 

 

 • Оксана Поліщук. Творці української нації. Розповіді для дітей

Низка оповідань про борців і борчинь за українську ідентичність та незалежну Україну.

4Mamas

 • Олена Хобта. Межі соцмережі. Медіаграмотність для дітей

 

Розповідь про медіаграмотність і її засади, подана через пригоди Марічки й Тарасика. Книжка розповідає про надійні джерела інформації та як протидіяти фейкам.

 

 • Людмила Туріщева. Батькам про дитячі вікові кризи. Як пережити та не зламатися

 

Книжка для батьків, що розповідає про особливості розвитку дитини та різноманітні вікові кризи, ґрунтуючись на дитячій психології.

 

 • Марія Малихіна. Хлопчики та дівчатка: як розвивається сексуальність

 

Книжка, що допоможе батькам розповісти про те, як це — бути жінкою або чоловіком, що таке «привабливість», як сказати «ні», якщо ти не хочеш, щоб тебе торкалися. Книжка підіймає теми усвідомлення меж свого тіла, розвитку сексуальності формування сексуальних уподобань й убезпечення від сексуального насильства.

 

 • Наталія Чуб. Дітям про фінанси. Activity Book

 

Зошит для того, щоб навчити дітей середнього шкільного віку фінансової грамотності. Має чек-листи, таблиці та фінансові схеми. 

 

 • Наталія Чуб. На добраніч! Усе про сон дитини та родини

 

Книжка для батьків, що повідомляє про фізіологічні особливості дітей, фактори, що впливають на здоровий сон дитини та вплив емоційного стану батьків на сон дитини.

 

Ранок

 • Сара Серджей. Важка торба

 

Книжка, за допомогою якої з дитиною можна розпочати розмову про втрати й горе. Головна героїня Енді тягне важелезну торбу, вміст якої — смерть близької людини. Упродовж книжки її торба легшатиме від терапевтичних розмов із близькими та врешті буде наповнена тільки спогадами.

 

 • Ганна Булгакова. Кози з носа та інші копалини в мені

 

Дотепна розповідь для наймолодших про сірку у вухах, шмарклі й кози з носа та те, навіщо вони потрібні людині.

 

 • Лу Пікок. Кудлатик, книжка й ковдра

 

Затишна історія про дитину, заснути якій допомагають десяток кроликів, ведмедик Кудлатик і тепла ковдра. І книжки, звісно.

 

 • Голі Джексон. Посібник з убивства для хорошої дівчинки

 

Підлітковий детектив про американську школярку Піп Фіц-Амобу, що розслідує давню справу вбивства шкільної красуні.

 

 • Галина Дерипаско, Катерина Перепелиця. Легенди України

 

Продовження серії про дивовижні місця України, описані у 15 казках.

 

 • Ірина Горянська. На фермі

 

Тактильна енциклопедія для найменших, у якій ідеться про свійських тварин у сільському господарстві.

 

 • Таня Гуд. Дім між трьох світів

 

Перша частина фентезі про Київ, його жительку Зоряну, ляльку-мотанку її померлої мами, Орден між трьох світів і богиню смерті Морану.

Крокус

 • Аннет Схаап. Лампадка

Історія про море, загадкових морських істот, почвар у Чорному Будинку, відчайдушних піратів і доньку доглядача маяка, яка щоночі видирається угору по шістдесят одній сходинці, щоб запалити світло.

 

 • Рус Лаґеркранц. Це моє життя

Книжка про 14-літню Софію, яка понад усе прагне потрапити до літнього табору, але там зіштовхується з непередбачуваними перешкодами — як розповісти іншим, про те, яке твоє життя насправді?…

 

 • Рус Лаґеркранц. Вісім, скоро дев’ять

 

Історія Ольги, чиє життя у 9 років раптово і дуже неприємно змінюється: мама потрапляє до лікарні, тож Ольга тим часом мусить жити у своїх тітки та дядька, звикати до чужого житла і нових правил і ладнати з шестирічною двоюрідною сестричкою, яка зовсім не рада гості.

 

 • Марія Парр. Оскар і я

Ще одна родинна історія, головними героями якої є дітлахи: старша сестра Іда і молодший брат Оскар.

Каламар

 

 • Берта Парамо. Роботландія

Енциклопедія — своєрідний дитячий нонфікшн про роботів, причини їхнього існування і еволюції від перших автоматів стародавніх цивілізацій до останніх електронних винаходів.

 

 • Анна Льєнас. Монстрик – лікар емоцій

 

Книжка про кольорового монстрика, де мистецтво і емоції переплітаються з поняттями емоційного і ментального здоров’я.

 

 • Сусанна Ісерн. А що, як мене проковтне кит? (ілюстрації іРосіо Бонілли)

 

Ще один текст, що вчить малечу краще розуміти свої емоції. Головний герой Мартін має нестримну уяву, яка інколи грає з ним злі жарти. Він уявляє собі катастрофи і так хвилюється, що тремтить, як кисіль. Упродовж книжку він навчиться давати собі раду з тривожністю.

 

 • Карлі Соросяк. Твоя Клементина

Історія про маленьку геніальну мишку Клементину, яка вміє рахувати складні приклади, знає точну секунду, коли народилася та мріє на латині.

 

 • Слава Світова. Ґудзик, який хотів повернутися додому (ілюстрації Галини Вергелес)

 

Казка для тих, хто втратив дім, адже розповідає, що дім насправді всередині кожного з нас, і ми ніколи не знаємо, коли та за яких обставин самі можемо стати символом дому – для когось, і для себе.

НК-Богдан

 • Світлана Лінинська. Пан Сирник і подвійна паска

 

Історія про те, як небанально вчити математику на Великдень: пан Сирник, найкращий пекар містечка Ясного, упродовж книжки пектиме паски і вчитиме героїню Орисі про те, нащо знати математику.

 

 • Інкардона Жозеф. Дозвіл на проживання

 

Книжка про самоутвердження підлітка, чий батько іммігрант, у неприхильному середовищі, несамовиту
самостійність та індивідуалізм, спроби брати правосуддя до своїх рук, перші етапи набуття сексуального досвіду, де комічне й буденне пов’язане з піднесеним; ніжність дитячого серця, змушеного ставати суворим через цькування з боку ксенофобських покидьків і брак тепла в родині, непевний, іммігрантський статус якої змушує до ненастанних переїздів і поневірянь на низькооплачуваних роботах.

Теза

 • Настя Мельниченко. Мій дім — війна

 

Книжка про трьох донецьких підлітків в умовах початку російської окупації міста у 2014-2015 роках. Текст ґрунтується на інтервʼю тих, хто переживав окупацію підлітком або дорослим.

 

 • Ольга Савицька. Повний нуль

 

Історія про Макса, котрому через російсько-українську війну довелося покинути дім. Утім, безпечне, здавалося б, місто до нього вороже: Макс потерпає від упередженості, неприязні, недовіри однолітків і дорослих, тож вдається до ескапізму і прагне побудувати телепорт, що переніс би хлопчика додому.

 

Читайте також: Найкращі дитячі книжки 2023 року за версіями літературних критиків і читачів