Вільнюс читає

«Вільнюс читає» – книжковий фестиваль на все літо

25.07.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Литовський книжковий фестиваль просто неба «Vilnius skaito» святкує свою п’яту річницю. Щоліта фестиваль запрошує усіх охочих мешканців та гостей Вільнюса безкоштовно відвідати їх читальну залу у центрі міста, щоби ті познайомилися з новинками світової літератури та долучилися до цікавих майстер-класів, лекцій і дискусій. 

Ми спілкуємося із засновницею та організаторкою фестивалю Юргою Мандріяускайте, аби дізнатися більше про мету проєкту, його вплив на літературне життя Литви та роль у розвитку культурних майданчиків для вимушених переселенців з України.

Про фестиваль

Ідея створити читальню просто неба з’явилася у 2009 році, коли я була в австрійському Лінці. Там я вперше побачила такий формат довготривалого книжкового фестивалю, тож я подумала, чому б не створити щось подібне й у Вільнюсі – об’єднати мою любов до книги й рідного міста. Так, у 2018 році з’явився «Вільнюс читає».

 

Спершу видавництва долучалися несміливо, бо боялися, що книжки будуть красти. Але «Вільнюс читає» виявився потужною рекламою для них: щоденно сотні людей неквапливо гортають та читають представлені книжки, а ті, що сподобалися, згодом купують.

Щороку до проєкту долучається близько 30 видавництв (у Литві близько 500 видавництв – прим. ред.). Хоча цього року їм було важче – повномасштабний напад росії на Україну зумовив зростання цін на книжки та зменшення їхнього попиту серед населення – литовці почали більше читати новин, тож продажі книжок помітно впали. Проте видавництва, як і у попередні роки, надали проєктові понад 600 книжок.

Про книжки

До вибору книжок долучаються запрошені експерти та представництва різних держав. Наприклад, цього року Інститут французької мови у Литві зініціював полицю з французькими авторами, а посольство Японії – з японськими.

Майже кожна представлена книжка знаходить свого читача, а після того, як фестиваль закінчується, частину видань ми надсилаємо місцевим дитячим лікарням та будинкам для літніх людей. Ще частину залишаємо для наступного фестивалю.

Про роль фестивалю в культурному житті Литви

У 2021 році Вільнюс отримав статус міста літератури ЮНЕСКО. Роль «Вільнюс читає» у цьому була значна – з початку існування проєкту литовці почали більше читати. У 2018-му, коли проєкт лише був створений, нас відвідувало близько 400 осіб щоденно, а у 2022 вже 500-800, тобто за п’ять років кількість відвідувачів зросла майже вдвічі.

 

Авдиторія фестивалю різна. У будні вранці – це мами з дітьми, в обід – люди старшого віку, увечері – переважно молодь. На вихідних до нас приходять сім’ї з дітьми: ми маємо хорошу добірку дитячої літератури й зручні крісла спеціально для юних читачів. Проте часом трапляються непересічні відвідувачі.

Два роки тому я познайомилася у читальні з безпритульним чоловіком, який за своє життя не прочитав до кінця жодну книжку. З «Вільнюс читає» йому це вдалося зробити! Він прочитав «Незнайомець на мосту: моя подорож від відчаю до надії» Джонні Беджаміна і Брітт Пфлюгер, за його словами, дуже близьку йому життєву історію.

 

Оскільки наша авдиторія зростала швидко, перед карантином ми розширили наш проєкт – у Вільнюсі з’явилися ще дві читальні зали. Команда проєкту прагне, щоб якісна література була доступною для кожного, бо книжки у Литві дорогі, а чекати бажану книжку у бібліотеці можна до двох років. Наша ж читальня пропонує відвідувачам книжки безкоштовно протягом усього літа.

Після того, як ми започаткували проєкт, Каунас, Клайпеда та Йонава (інші великі міста Литви – прим. ред.) також почали організовувати літні читальні зали просто неба. Вони менші за масштабом, але формат схожий.

 

Я вірю, що з новим статусом міста ЮНЕСКО надалі підтримуватиме проєкти, спрямовані на популяризацію читання та розвиток видавничої справи у Литві. Це також буде сприяти літературному туризму та міжнародному партнерстві.  

Український культурний майданчик

Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Литва прийняла понад 50 000 українських вимушених переселенців. Для «Вільнюс читає» було важливо створити український культурний майданчик, тому сьогодні проєкт пропонує кілька полиць україномовної дитячої та дорослої літератури. З кожним днем усе більше українців різного віку відвідують наш фестиваль.


Обираючи книжки, ми робили фокус на виданнях на тему терору і війни. Серед представлених є «Інтернат» Сергія Жадана, «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним» Тімоті Снайдера, «Гулаг: Історія» та «Залізна завіса» Енн Епплбом.

 

Повномасштабний напад росії на Україну змусив задуматися, що відбувається довкола нас і яка цьому причина. Це ми пропонуємо зробити й нашим відвідувачам.

 

Читайте також: Країна, де читають, – Литва. Розмова з Рутою Мелінскайте