виставки

З відпустки по книжки: 8 фестивалів і ярмарків кінця літа й початку осені

10.08.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

До кінця літа залишився майже місяць, «бабиного літа» ще не видно, але ми вже поступово заходимо у період літньо-осінніх фестивалів, коли всі повертаються з відпусток й поринають у вир літературного та книговидавничого життя.

Читомо розповідає про 8 літературних фестивалів та ярмарків, які відбудуться у серпні-вересні цього року і на які вам варто звернути увагу.

Фестиваль Book Champions Weekend

  • Коли: 28-29 серпня;
  • Де: Київ.

Book Champions Weekend – це вихідні з нішевими книжками, артбуками, самвидавом та зінами від маленьких видавництв. 

 

Упродовж двох днів можна буде відвідати воркшопи (наприклад, зшити власну книжку), дискусії, дебати й лекції, а також завітати на Book Champions Party, щоби відсвяткувати подію за келихом у колі однодумців. 

 

Одночасно з подіями відбувається дводенний ярмарок, де будуть присутні малі видавництва та окремі автори, що самостійо створили свої книжки. 

Київський книжковий артфестиваль ‒ Kyivbookartfest

  • Коли:  28-30 серпня;
  • Де: Київ, проспект Перемоги, 40-Б.

На Київському книжковому артфестивалі планується поєднати декілька складових: книжкову виставку за участі українських та міжнародних видавництв, музичну та творчу програми. 

 

У межах події також відбудеться багато культурно-мистецьких заходів: авторські читання, презентації видань, артпрезентації та багато іншого. Зокрема, на фестивалі пройде й урочиста церемонія «Коронації слова»,  а також збір книжок для потреб українських воїнів.

Міжнародний книжковий фестиваль «Book space 2021»

  • Коли: 3-5 вересня;
  • Де: Дніпро, Фестивальний причал.

«Book Space» – це перший український книжковий фестиваль із постійним фокусом на інноваціях у книговиданні. Фестиваль проходить у Дніпрі щороку, починаючи із 2018-го. 

 

Фокусною темою фестивалю у 2021 році стане «Нова близькість / New Intimacy», яка виникає на тлі масової ізоляції, закритих кордонів, втрат й тривожної невизначеності. 

 

«Ми не будуємо далекосяжних планів, ми навіть мріяти стали обережніше. Водночас ці випробування сформували й нові форми людської близькості, яку ми прочитуємо в очах перехожих з-понад захисних масок, в зітханнях сусідів по лікарняному ліжку, у віконечках робочих Zoom-зустрічей чи в авторських підписах на книжках, принесених з поштового відділення. Саме про цю нову форму близькості, що граничить з інтимністю, ми й поговоримо цього року», – пояснюють організатори Book Space.

 

Читання, презентації, воркшопи, автограф-сесії й багато книжок – саме за цим усім і варто поїхати до Дніпра у вересні.

 

Читайте також: Book Space у Дніпрі: література просто неба під час сієсти

XII Міжнародному поетичному фестивалі Meridian Czernowitz

  • Коли: 3-5 вересня;
  • Де: Чернівці.

Вже традиційний для Чернівців фестиваль має об’єднати зірок української літератури та митців з різних країн світу в різноманітних читаннях, презентаціях та дискусіях, театральних та музичних перформансах, а також лекціях.

 

Фокусна тема цьогорічного фестивалю — «Україна очима світу». До Чернівців приїдуть автори з Німеччини, Австрії, Швейцарії, Ізраїлю, Іспанії. Зокрема серед запрошених іноземців – поети Ноам Партом, Томер Дотан-Дрейфус (Ізраїль), Рудольф Буссманн (Швейцарія), Майя Гадерлап (Австрія), іспансько-кубинський письменник і перекладач Хосе A.

 

Україну представлять Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Катерина Калитко, Ірина Цілик, Тарас Прохасько й резиденти чернівецької молодіжної поетичної сцени фестивалю.

 

Відвідувачі зможуть також відвідати виставу «Хлібне перемир’я» за п’єсою Сергія Жадана, а також перформанс Юрія Андруховича та Кирила Цуканова за романом «Радіо Ніч».

 

Усі заходи проходитимуть українською та німецькою мовами.

Фестиваль-воркшоп «Прописи»

  • Коли: 9-12 вересня;
  • Де: Івано-Франківськ.

«Прописи» – подія для молодих письменників, які ще не видали власну книжку, проте мають хоча б три художні чи критичні твори. Літературний фестиваль прагне допомогти дебютантам удосконалити навички творчого письма, дати їм рецепти ефективного входження в літературу та віднайдення в ній свого місця.

 

У межах програми заплановані подіумні розмови, сценічні читання, а також поетичний марафон, і вхід вхід на все це буде абсолютно безкоштовним.

 

Родзинкою фестивалю є його ментори та менторки: Вікторія Амеліна, Галина Крук, Тарас Прохасько та Ганна Улюра. А лекції й воркшопи для учасників проведуть Лариса Денисенко, Роман Малиновський, Богдана Неборак і Тетяна Терен.

 

У підсумках проєкту вийде друкований альманах, до якого увійдуть твори 10 учасників та учасниць проєкту, а також їхні публіцистичні тексти з враженнями від події.

Львівський міжнародний 28 BookForum 

  • Коли: 15-19 вересня;
  • Де: Львів.

Львівський фестиваль BookForum – це не тільки книжкова подія для митців з усього світу, але й майданчик для обговорення суспільно важливих тем, культурний обмін думками та можливостями. 

 

Цьогоріч 28 BookForum вперше за всю історію відбудеться у гібридному форматі: онлайн та офлайн. Заплановано понад 100 подій, панельних дискусій і традиційна Ніч Поезії. Запрошені гості з усієї України, а також Швеції, Великобританії, Словаччини, Австрії, США, Південної Америки та Африки. 

 

Фокусна тема фестивалю – «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними». Куратором фокусної теми стане український перекладач та літературознавець Юрко Прохасько: «Як Творіння було здійснене за 6 днів, так і «Гру в дорослішання» метафорично можна подати в 6-ти рубриках, у 6-ти репліках. Ключовим поняттям, центральним атрибутом в кожній є категорія «свого». «Свій» – не обов’язково тотожний власному. Бо не все може бути і стати власністю. Але у «своєму» маніфестує себе потреба присвоєння, засвоєння, наближення. Облаштування свого неповторного життя, свого світу».

Книжковий фестиваль «Mariupol Open Book»

  • Коли: 24-26 вересня;
  • Де: Маріуполь, Театральний сквер.

Маріуполь

Фестиваль стане майданчиком для книжкового ярмарку, дискусій та зустрічей з письменниками, дитячих книжкових розваг, театральних вистав та затишного літературного кафе. Окрім цього, відбудеться виставка ілюстраторів, будуть присутні стенди культурних інституцій та медіа. 

 

Mariupol Open Book має слоган – «Місто як текст. Місто як книга», цікава закономірність, адже дати фестивалю збігаються з днем міста Маріуполя.

Черкаський книжковий фестиваль

  • Коли: 1-3 жовтня;
  • Де: Черкаси, Черкаська обласна філармонія.

Головна літературна подія року в Черкасах, на яку зберуться письменники, музиканти, актори, кіносценаристи й навіть краєзнавці. щоби презентувати свої книжки, зустрітися з читачами й взяти участь у різноманітних дискусіях. Не обійдеться у програмі й без кінопереглядів, виставок та інших цікавих активностей.

 

«Після річної перерви ми готові «вриватися» та відновлювати культурний стан області, який погіршився у зв’язку з пандемією. Ми не могли залишити Черкаси без книжкового свята, тому шукали різні варіанти для можливості його проведення», – наголосила організаторка фестивалю Людмила Фіть.

 

Тема фестивалю – «Можна все навпаки». її обрали через новий стиль життя в умовах карантинних обмежень, які наклалися й на організацію фестивалю – цьогоріч він відбудеться як офлайн, так і онлайн. 

 

Окрім цього, у серпні та вересні відбудуться й інші фестивалі, пов’язані з літературною тематикою: Фестиваль ідей з письменниками та державними діячами, фестиваль Тараса Шевченка «Ше.Fest 2021» з музичною програмою, а також 5-й Етнофест у Садибі Франка

 

А просто зараз в Одесі триває літературний фестиваль і ярмарок Зелена Хвиля, репортаж з якого вже незабаром читайте на Читомо. А поки що можна собі нагадати, як проходила остання Зелена Хвиля у пандемійному 2020-му.

 

Читайте також: На які фестивалі віртуально «їздили» українські письменники