* ESC - закрити вікно пошуку
Започаткують літрезиденцію на батьківщині Наталі Кобринської
14.11.2024У місті Болехів на Івано-Франківщині вшанують зачинательку феміністичного руху в Україні Наталію Кобринську, започатковувавши письменницьку резиденцію та відновивши будинок, де вона жила.
Проєкт під робочою назвою «Дім Кобринської» започаткували представниці феміністичного видавництва Creative Women Publishing. Ідея виникла під час того, коли вони розробляли концепцію Школи письма для жінок «Вона пише» та почали думати про фізичне місце — письменницьку резиденцію.
«Ми вирішили розглядати для письменницької резиденції малі міста на Заході України, бо хотілося б насамперед сприяти їхньому розвитку. Втім, довгий час не могли знайти “своє” місце. Десь у жовтні я прочитала черговий матеріал про Наталію Кобринську і натрапила на чорно-білу світлину будинку і напис про те, що саме тут, на вулиці Зеленій у Болехові, Наталія Кобринська проводила свого часу просвітницькі та феміністичні зустрічі з жінками. Як виявилося, будинок той радянська влада зрівняла з землею грейдером і навіть вирубала всі дерева в саду. Мені захотілося відновити справедливість і відбудувати той будинок. То була ідея-імпульс, яка пришвидшила моє серцебиття. Я зрозуміла, що ми знайшли саме те місце», — розповіла виконавча директорка видавництва Слава Світова.
За словами артменеджерки Creative Women Publishing Тетяни Жидак, відбудовуючи дім Кобринської у Болехові, видавництво прагне не лише зберегти культурну спадщину, а й відродити дух ідей діячки.
«Ідея спорудити чи відтворити будинок Кобринської — це символічна акція не лише повернення Кобринської в лоно рідного дому, де вирувала її потужна енергія, творилася історія, писалися твори й думалося про різне. Нині це важлива місія спільнотворення унікального місця жіночої сили, творчого натхнення, неперервної традиції поколінь. Це, врешті, виконання заповіту великої Наталі Кобринської — пожертвувати власний будинок “наслідницям свого духа”», — зазначила докторка філологічних наук, заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України, дослідниця жіночої історії Алла Швець.
Як повідомлялося, за ініціативи Ігоря Калинця при львівській бібліотеці створять літрезиденцію.
Читайте також: Наталія Кобринська — за духом часу й українського жіночого руху
Джерело: Дівоче медіа
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості