коронавірус

Лейпциг вдома і перечитування «Чуми»: як коронавірус впливає на книжкову сферу

12.03.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Книжковий ринок реагує на поширення коронавірусу. Організатори найбільших книжкових ярмарків, які щороку збирають тисячі учасників та десятки тисяч відвідувачів, ухвалюють рішення про їх скасування. Видавці починають оцінювати реальні та потенційні збитки і переносять частину своєї діяльності в онлайн. Читачі ж згрібають з книгарень видання про епідемії та біологічну зброю.

 

Книжкові хом’яки та Лейпциг вдома

 

 

Вчора організатори Болонського книжкового ярмарку, на тлі загального карантину в Італії, таки заявили про скасування цьогорічного заходу. Хоча раніше було ухвалене рішення про перенесення виставки на 4-7 травня 2020 року.

 

«Для Болонського ярмарку дитячої книги, на який 90% учасників виставки приїжджають з-за кордону, нам було б немислимим запропонувати захід, в якому учасники не змогли б взяти участь з необхідним спокоєм та атмосферою дружби та співпраці, що характеризує цю велику міжнародну спільноту, яка щороку збирається разом у Болоньї. Ухвалити  рішення про перенесення події на 2021 рік було непросто, але ми це зробили, знаючи, що ми робимо важливий внесок у подолання цієї ситуації», – заявив генеральний директор BolognaFiere Антоніо Бруззоне.

 

 

Так само була скасована одна з найбільших професійних подій світу у сфері книговидання – Лондонський книжковий ярмарок. Очікувалося, що в події, яка мала відбутися 10–12 березня, візьме участь понад 1700 учасників та 25 000 відвідувачів. Щороку ярмарок залучає понад 600 правовласників з різних країн світу до переговорів щодо авторських прав, а також продажу та поширення контенту через друковані, аудіо-, теле- та цифрові канали.

 

Цього року організатори запланували 220 семінарів для широкої аудиторії про авторів, права, аудіокнижки, дитячі та розважальні видання, переклад, поезію, наукові видання, ілюстрації, значення медіа для видавництв, фахове зростання й глобальний ринок.

 

Організатори пообіцяли, що ярмарок повернеться до роботи у 2021 році.

 

 

Скасували і найбільший книжковий ярмарок Франції Livre Paris. Очікувалося, що Книжковий салон у Парижі відвідає 160 тисяч людей. Найвідвідуваніша книжкова подія Франції Salon du Livre de Paris мала відбутися 20–23 березня та зібрати 1200 учасників з різних країн світу. Організатори запланували 800 заходів, у фокусі фестивалю мали бути дискусії з філософами, журналістами та науковцями про екологічні проблеми, політику, міграцію, гендерну рівність, секуляризм, трансгуманізм, кінець капіталізму тощо.

 

 

Про скасування заходу вирішили й організатори Лейпцизького книжкового ярмарку, який мав відбутися 12-15 березня. Були скасовані не тільки основні заходи, але й серія супутніх подій під загальною назвою «Лейпциг читає», а також Manga-Comic-Con. Програма цьогорічного ярмарку передбачала 3700 подій у 500 локаціях міста.

 

Через загрозу епідемії скасовують заходи і місцевого значення. Так було ухвалене рішення не проводити цього року Тусонський книжковий фестиваль, який був запланований на 14-15 березня. Щороку захід, що проводять в американському штаті Аризона, відвідують близько 100 000 людей.

 

На невизначений термін перенесли проведення книжкового ярмарку в індійському місті Ґувахаті, який мав відбутися 14-25 березня.

 

Тайбейську міжнародну книжкову виставку, яка мала відбутися 4-9 лютого, ж поки що перенесли на  7-12 травня. Минулого року захід відвідали 580 тис. людей. Як і планувалося раніше, іноземним громадянам й туристам обіцяють безкоштовний вхід на подію. Міністр культури Чен Лі Чіун заявив, що, незважаючи на перенесення заходу, міністерство продовжить промоцію читання та купівлі книжок.

 

Варто зазначити, що у деяких країнах все ж не відмовляються від проведення запланованих масових подій. 

 

Так 5-8 березня таки пройшов Брюссельський книжковий ярмарок. За інформацією журналістів, на місці працював медперсонал, щоранку представники Червоного Хреста проводили з організаторами та учасниками інформаційні бесіди. Із 150 авторів, запрошених на ярмарок, участь скасували лише 12. Також участь деяких авторів скасували самі видавці, оскільки багато хто з них нещодавно побували в Італії.

 

Зрозуміло, що відмова від проведення масштабних заходів негативно позначиться на різних секторах економіки. 

 

Про перший вплив ситуації на книжкову сферу в Італії повідомляє, наприклад, Італійська асоціація видавців. За їхніми даними, продажі книжок в Італії уже впали в середньому на 25%. В Ломбардії, Венето та Емілії спад сягає до 50%. На думку президента асоціації Рікардо Франко Леві, ці дані можуть свідчити не лише про перші впливи ситуації на продажі, а й про можливість настання серйозної кризи в галузі у майбутньому.

 

Про наслідки скасування Лейпцизького книжкового ярмарку говорить голова Фонду Курта Вольфа, який представляє інтереси незалежних німецьких видавців, Бріта Юрґс: «Для незалежних видавців скасування є катастрофою, хоча ми розуміємо таку необхідність. У Лейпцигу у нас завжди дуже великий форум і дуже велика увага. Скасування для нас означає економічні втрати».

 

Також вона додає, що втрати полягають у тому, що їхні книжки та автори не привернуть потрібної уваги, що важко потім буде компенсувати.

 

 

На підтримку малих видавців книголюби уже розпочали кампанію в інтернеті. Так у Twitter почали публікувати поради щодо читання, особливо, про книжки незалежних видавців, під хештегом #bücherhamstern («книжковий хом’як») – з відсилкою до німецького терміну «hamsterkauf», що вживається для опису теперішньої поведінки деяких споживачів. 

 

Деякі видавці переносять частину своєї діяльності в інтернет. Так видавництво Carlsen Verlag розпочало на своєму сайті онлайн-кампанію під хештегом #LeidernichtLeipzig («На жаль, не Лейпциг»). У межах флешмобу читачі мають шанс «зустрітися з деякими авторами і почитати про певні теми хоча б віртуально».

 

«Перенесімо Лейпцизький книжковий ярмарок до читачів додому», – запропонував письменник Карл-Людвіг фон Вендт. У блозі Bookbytes він пропонує читання через стріми та онлайнчати, а також видання спеціального журналу «Лейпцизький книжковий ярмарок вдома».

 

«Ісус проти сатани» та біологічна зброя

 

Водночас закриття шкіл в Японії спричинило ріст попиту на підручники. Батьки масово скуповують їх для домашніх завдань для дітей, щоб вони не відставали в навчанні і мали чим зайнятися вдома. 

 

Також на тлі поширення коронавірусу у світі збільшився попит на художню літературу про епідемії. За інформацією The Guardian, видавці у всьому світі говорять про зростання попиту на романи «Чума» Альбера Камю, «Протистояння» Стівена Кінга та «Очі темряви» Діна Кунца.

 

Amazon же рясніє книжками про коронавірус, частина з яких містить теорії змови і може ввести читачів в оману. На платформі, зокрема, доступні такі видання, як: «Ісус проти Сатани: витоки коронавірусу», «Воєнний вірусний Апокаліпсис: біологічна війна, біологічна зброя та пандемія китайського коронавірусу».

 

Нагадаємо, що в Україні теж ввели 3-тижневий карантин, через яких обмежують проведення масових заходів. На тлі цього Дитячий форум та фестиваль дитячого читання «Книгоманія» перенесли на вересень цього року.