ВСЛ

10 дитячих книжок 2020 року, які ми радимо прочитати

17.12.2020
10 дитячих книжок 2020 року

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В українській дитячій літературі настає час підбивати підсумки року. Літературні оглядачки Валентина Вздульська й Оксана Лущевська пропонують вашій увазі 10 найпомітніших, на їхню думку, видань-2020 для читачів від 0 до 10+ років. Ці дитячі книжки вирізняються гармонійним поєднанням вишуканого тексту й талановитих ілюстрацій, порушують важливі теми, наповнюють популярні жанри й формати дитячої літератури українським колоритом і дарують неабияке читацьке задоволення і малим, і дорослим читачам.

0-6 років

Олеся Мамчич. ВосьмиЩОСЬ

Олеся Мамчив Восьмищось

Ілюстрації Інни Рудої. – Львів: «Видавництво Старого Лева», 2020. – 12 с.

 

Грайлива книжка-картонка «ВосьмиЩОСЬ» вимагатиме восьмирук, адже діти точно попросять перечитати її ще і ще. Розбишацька і хвацька віршована історія запам’ятається і малим, і дорослим. Яскраві динамічні ілюстрації чудово втілюють кумедних і симпатичних персонажів, що народилися з гри слів. Принадне для очей насичене темно-синє тло робить книжку приємною для читання з малюком і вдень, і перед сном. Нехай вас не дивує, якщо після сторітайму дитині захочеться погратися у восьмилоба чи восьмивуха. Тож краще відразу відвести вдосталь часу для читання цієї маленької книжки.

Купити книжку.

3-7 років

Грася Олійко. Історія, яку розповіла Жука

Історія, яку розповіла Жука

Львів: «Видавництво Старого Лева», 2020. – 36 с.

 

Ця книжка-картинка обіцяє розчулити і малих, і дорослих читачів. Це й не дивно, адже перед нами душевна й дуже жива розповідь бездомного собаки. Вона привертає увагу до реалій українського довкілля, а грайливі кольорові ілюстрації додають оптимістичних ноток. Безмірна надія тваринки та її віра в краще мимоволі зворушують навіть «нечитак». Історія Жуки – не лише прекрасна книжка для домашніх читань, а ще й книжка-спонука: не проходьте повз бездомних чотирилапих. «Я дуже люблю своїх людей, вони у мене – найкращі», – думає Жука. Ця її мантра допоможе читачам у будь-який непростий час.

Купити книжку.

Анна Третяк. Про трьох відважних лицарів

Про трьох відважних лицарів

Ілюстрації Наталі Чорної. – Харків: «Ранок», 2020. – 24 с.

 

Перемогти дракона! Врятувати принцесу! Скорити чудовисько! Хіба не квест? Читаючи книжку-картинку «Про трьох відважних лицарів», дорослі й діти отримають неабиякий позитивний заряд. А розглядаючи «хитрі» ілюстрації, не раз упіймають себе на «хі-хі» чи «ха-ха», збагатять свій візуальний досвід і поглиблять візуальну грамотність. Ілюстрації Наталі Чорної – про уяву і гру. Якщо ж читачі призабули, що книжки – добряча розвага, троє відважних лицарів їм нагадають. Залишається лише розгорнути книжку.

Купити книжку.

Наталя Малетич. Привид, який не міг заснути

Привид який не міг заснути

Ілюстрації Наталі Чорної. – Львів: «Видавництво Старого Лева», 2020. – 32 с.

 

Книжка-картинка «Привид, який не міг заснути» – не привід боятися привидів! Навпаки – це привід дістати найцікавішу книжку і приспати нею будь-які хвилювання. Традиційна і проста історія про привида – прекрасно неполохлива. М’які, стильні й теплі ілюстрації якісно посилюють легку розповідь. Дбайливий поміркований дизайн нагадає дорослим читачам класичні оповідки про привидів у стилі Діккенса, а малим – збагатить «привидський» читацький досвід ще однією прекрасною книжкою. Цієї історії про привида не злякаються ні малі, ні дорослі. Навпаки — захочуть міцно пригорнути близьких або ж, як героїня книжки, зробити снігового привида. А тоді добре насміятися разом.

Купити книжку.

4-8 років

Історична серія видавництва «Портал»

Історична серія Портал

Київ: «Портал», 2020.

 

Ми радимо не зупинятися на якійсь одній книжці серії, а читати їх комплектом. Саме так мету цих видань буде реалізовано якнайкраще. Йдеться не тільки про те, щоб змалечку – через динамічні пригоди та емпатію – заохотити дитину до подальшого знайомства зі своєю спадщиною в якнайширшому сенсі та сприяти формуванню національної й культурної ідентичності, але й про те, щоб показати, наскільки різною й багатогранною нацією є українці, культура яких ввібрала в себе спадок народів, які колись населяли цю землю. Влаштуйте захопливу мандрівку в минуле для всієї родини, а почніть із книжки про первісних людей «Нічийний хруль», відтак читайте про дивовижну подорож грецької родини до берегів Чорного моря в «Кісточці оливи», познайомтеся з хороброю сарматською дівчинкою та її вірним конем у «Стрілі степу», стежте за готами й гунами в «Олениці, що біжить по морю» й не оминайте інших, не менш цікавих історій у серії.

Купити книжки.

5-9 років

Світлана Тараторіна. Оця Марія звірів малювала

Оця Марія звірів малювала

Ілюстрації Наталі Левицької. — Київ: «Видавництво», 2020. — 68 с.

 

Тривалий час українські видатні особистості не мали належної «прописки» у власній дитячій літературі, а канони й іконостаси зі шкільних уроків з історії й літератури досі багато в кого викликають фантомну оскому. Заважає й класична постколоніальна упередженість щодо свого. Але посутні й талановиті переосмислення сюжетів свого минулого, крізь сучасні ціннісні призми й зі сучасним словником, — річ стратегічно важлива для всієї країни, на які мудра влада має пропонувати шалені гранти. Утім наразі це ініціатива кількох видавництв-ентузіастів. Один із вдалих прикладів такого ентузіазму — динамічна, зворушлива, фантазійна, феміністична й «голлівудська» (в хорошому сенсі) історія про малу Марію Приймаченко.

Купити книжку.

Сашко Дерманський. Лімерики

Лімерики Дерманський

Ілюстрації Олега Петренка-Заневського. — Харків: «Крокус», 2020. — 48 с.

 

Вважається, що лімерики вигадали ірландські солдати, і спершу такі жартівливі віршики були не надто пристойними. Потім був видатний Едвард Лір і не менш видатний переклад його поезії українською Олександра Мокровольського. І от нарешті Сашко Дерманський остаточно вкорінює жанр в українській дитячій літературі збіркою дотепних лімериків про котів, диваків і дивачок, морських тварин та навіть інопланетян. Його м’який гумор та фірмове «дитинне» світобачення надають лімерикам особливого місцевого колориту. Ризикуючи видатися надміру експресивними, згадаємо слово «видатний» іще раз. Саме так можна означити дивовижний симбіоз поета Дерманського та ілюстратора Олега Петренка-Заневського.

Купити книжку.

7+ років

Романа Романишин, Андрій Лесів. Куди і звідки

Куди і звідки Аґрафка

Львів: «Видавництво Старого Лева», 2020. — 64 с.

 

Разом із книжками «Я так бачу» й «Голосно, тихо, пошепки» це видання утворює триптих, що описує людину, людськість як таку і світ людськими очима. Це книжка про рух як парадигму, в якій він розпросторюється й пульсує смислами: від історичних до філософських, від руху як еволюції й поступу до руху як свободи волі. З позірно простими «піктографічними» ілюстраціями, завдяки яким вона стає ще універсальнішою, це цупка, семантично насичена, поетична й сповнена несподіванок книжка. Інтелектуально естетична й естетично інтелектуальна, вона — Дон Кіхот і єдиноріг на українських книжкових полицях, що захоплює зненацька й промовляє до широкого кола читачів.

Купити книжку.

8-10 років

Юлія Смаль. Віточка-квіточка та її дівочі справи

Віточка-квіточка і її дівочі справи

Ілюстрації Тетяни Калюжної. — Київ: «Моя книжкова полиця», 2020. — 104 с.

 

«Віточку-квіточку» хочеться радити в домашню бібліотеку кожної родини, в якій є дівчатка 8-10 років чи трохи старші. Ця книжка легко, грайливо, сучасно й дуже виважено розповідає про «незручні», а часом досі, на шкоду дітям, табуйовані в деяких родинах питання, майстерно вплітаючи інформацію про догляд за своїм тілом, вікові зміни та особисту безпеку в художню розповідь про двох дівчаток із природними голосами сучасних дітей. Ця книжка — не «дзеркало» нашого світу, а лише «вікно» в те, яким цей світ і стосунки в ньому можуть бути. І саме в цьому чи не головна її пізнавальна цінність.

Купити книжку.

9+ років

Іван Андрусяк. Сірка на порох

Іван Андрусяк Сірка на порох

Ілюстрації Ольги Московченко. — Київ: «Фонтан Казок», 2020. – 136 с.

 

Пригоди, екшн, інтрига й містика — ось що чекає читачів цієї повісті. А любителі якісної історичної прози, на кшталт «Джур козака Швайки» Володимира Рутківського, ще й нагуляють неабиякий апетит до українського минулого середини XVII століття. У повісті якісно репрезентовано містечко Березань біля Переяслава, а також реалістично прописано тамтешній місцевий устрій. Тож якщо читачі не проти вирушити в подорож разом із сильною юною протагоністкою Сіркою, нехай будуть готові до того, що правда може вести до небезпеки, а сміливість порятує світ. Принаймні цей меседж, на якому фокусується повість, приходить до нас з минулого й вкотре показує, що людські цінності передаються, шануються і зберігаються від покоління до покоління.

Купити книжку.

Читайте також: Українські бестселери 2019: говорять видавці