Youtube

10 каналів на Youtube про мову, культуру й літературу

19.02.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Якщо буктюберів в українському сегменті Youtube вже назбиралося аж на три добірки, то довколалітературних чи культурологічних каналів маємо менше. Але «менше» не означає автоматично «гірше», тож часом серед окресленого кола відеоконтенту трапляються справжні скарби. Ми не ставили собі за мету, розповісти про усіх, хто творить культурний контент у межах найпопулярнішого у світі відеохостингу, але відібрали для вас десятку влогерів, підписавшись на яких, ви точно не пошкодуєте.

Нотатки варварки

Літературна критикиня Тетяна Петренко створила свій канал лише пів року тому й говорить «про українську класичну літературу те, чого не говорили про неї в школі й універі». Якщо ви стежите за рецензіями й статтями Тетяни на Читомо, то цей канал стане гарною інтелектуальною підтримкою у період «між публікаціями» й підкине вам чимало цікавих тем для роздумів. Тут справді все критично й аналітично, із нотками іронії й сарказму, на пікантні теми сексу, лесбійства й угод з дияволом. Хочете свіжого погляду на українську класику – вам сюди.

 

Влог Степана Процюка

Письменник Степан Процюк на своєму каналі розповідає переважно про українську літературу XIX-XX століття, зокрема й про цікаві факти, які стосуються письменників цього періоду, аналізує їхніх твори. Тут є і про письменників, і про гроші, і про політику, а також про культурний та соціальний контексти. Не оминув автор стороною й хвороби та історії кохання українських класиків. Від Франка і Лесі – до Тичини й Антонича.

 

Шоу Мартина Якуба

Якщо ж бажаєте перемкнутися на сучасну літературу, то вам на канал Мартина Якуба, який торік почав активно записувати розмови з відомими українськими письменниками. Нешаблонні запитання й відверті відповіді, невимушена атмосфера й дотепні жарти. Питання часто стосуються сучасного стану української літератури й книжкового ринку, їхньої комерційної складової та всіляких актуальних тем. Якщо комусь ці інтерв’ю можуть здатися задовгими (від 40 хв і понад годину), то Мартин також пропонує окремі тематичні відеонарізки з найцікавішим зі сказаного.

 

Влог Анатолія Дністрового

І щоб далеко не відходити від літературної теми, ось вам відеоблог письменника Анатолія Дністрового. Це й онлайн-лекції, й огляди книжок, і роздуми про літературу, мистецтво, кіно та історію. Маркс і Гегель, Целан і Лишега – тут ви знайдете контент про кого завгодно. Також можна послухати й оповідання самого Дністрового в авторському виконанні.

 

Влад Сторітелер

Якщо ж ви самі пробуєте щось писати чи вже пишете, то вам точно потрібен цей влог. Владислав Лєнцев створив свій канал саме із цією метою – чітко й ґрунтовно пояснювати основні закони сторітелінгу. Так, він зізнається, що не є письменником у сенсі прибутковості, проте має цінний досвід написання телесценаріїв та оповідань. Тут ви почуєте виключно практичні поради – із чого починати написання історії, аналіз слабких і сильних персонажів, лайфхаки щодо побудови сюжету, а також поширені помилки в роботі з текстом. Усі тези й поради проілюстровані конкретними прикладами з літературних творів. Дуже корисно!

 

Легка українська

Цей проєкт насправді створений для підготовки до ЗНО із літератури, проте ми вирішили включити у добірку і його. Тут цікаво й оригінально подають інформацію і переказують сюжети творів українських письменників. Звісно, подивитися відеопереказ твору буде недостатньо для підготовки, але щоб згадати прочитане – якраз влучний формат. Ба більше, тут навіть є кілька переспівів відомих класичних творів. І хоча канал вже не оновлюється, але ці матеріали не мають терміну придатності й будуть цікавими завжди.

 

Катерина Лепська

Ще один канал зі схожим контентом – пані Вчительки Катерини Лепської. Але крім переказів творів, тут також є ґрунтовний аналіз романів та поезії, відео лекції про відомих письменників, огляди книжок і корисні відео про українську мову. У кадрі не лише сучасна молода пані вчителька, а й різноманітний супровідний матеріал: схеми та всілякі текстові підказки. Корисно не лише для учнів та педагогів, а й для всіх, хто читає книжки й цікавиться українською літературою.

 

Твоя підпільна гуманітарка

Як вже зрозуміло з назви, це канал на всілякі гуманітарні теми. Засновники – відомі в літературному просторі філологи й перекладачі Остап Українець та Євген Лір, котрі почергово знімають відео про різне й цікаве. Наприклад, про походження популярних слів, фраз чи фразеологізмів, або про матюки в мові, або про походження мови чи письма. Є й літературні теми, зокрема про горор та український бестіарій. Де ще ви можете почути про це все, як не тут?

 

Читанка

Читанка – рубрика, яку веде Тетяна Микитенко на своєму ютюб-каналі. Тетяна відома нам усім перш за все проєктом про агресивний несмак українського бомонду і не тільки «Рагулі», який спершу існував як текстовий блог, а згодом перейшов у відеоформат. Стріми з “Читанка” викладаються на тому ж самому каналі. Формат неволі нетиповий, оскільки це фактично читацький клуб на Youtube. Заздалегідь у телеграм-каналі відбувається голосування, спільно обирається книжка для читання, а  згодом Тетяна виходить у прямий ефір й обговорює твір із глядачами/чатачами (вони також можуть дискутувати й залишати свої коментарі у чаті). Особливість дискусій – це не лише аналіз тексту як такого, але й залучення книжки у певний контекст, історичний період, біографії автора тощо.

 

Третя Паралель

Канал про комікси, тобто мальописи, який існує вже 5 років. Засновник і ведучий каналу – перекладач коміксів Микита Янюк. Тут не лише огляди видань, тематичні добірки чи анонси новинок, а й онлайн-інтерв’ю з видавцями чи творцями коміксів, презентації видань у прямому ефірі тощо. Частина з таких стрімів є відеоверсією подкасту «Баляндраси». Цей канал – справжня знахідка для шанувальників коміксів в Україні.

 

 

Читайте також: Буктьюб по-українськи: ще 10 і 1 книжковий відеоблогер