забужко

10 найкращих українських романів від Оксани Забужко

10.06.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Письменниця і публіцистка Оксана Забужко склала свій рейтинг десяти українських романів ХІХ-XX століть. Вона опублікувала його на фейсбук-сторінці.

Забужко наголосила, що ця добірка суб’єктивна, адже вона, на відміну від Віри Агеєвої і Ростислава Семківа, які склали такий перелік згідно з критеріями літературознавчого канону за Гарольдом Блумом, обирала тексти «без всякого Блума, за логікою вигаданого “ідеального світу”, в якому всі українці освічені, всі тексти доступні, і всі мовчки погоджуються на тому, якою має бути література “за гамбурзьким рахунком”».

 

Письменниця додала, що саме ці тексти свого часу на неї вплинули, вона їх любить і перечитує. «Я, наприклад, розумію, що в такому списку обов’язково має бути “перший роман національної літератури”, таке культурні народи навіть часом відзначають у себе окремою датою, — але “Чорну раду” я свого часу так і не дочитала, бо *пошепки* мені було нудно (!!!), — зате наполягаю на тому, що “Старе гніздо і молоді птахи” Василя Мови (перероблені для сцени Гнатом Хоткевичем і друковані в “Літературно-Науковому віснику” як драма) — це “роман в діалогах”, і от він у мене стовідстоковл в списку “топів”, а Василь Мова, по-моєму, наш найбільший “загублений геній” ХІХ століття», — наголосила Забужко.

 

Повний перелік текстів:

  1. Василь Мова (Лиманський) «Старе гніздо й молоді птахи»
  2. Панас Мирний «Повія»
  3. Іван Франко «Перехресні стежки»
  4. Валер’ян Підмогильний «Місто»
  5. Майк Йогансен «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швейцарію»
  6. Юрій Яновський «Майстер корабля»
  7. Зінаїда Тулуб «Людолови»
  8. Віктор Домонтович «Без ґрунту»
  9. Ірина Вільде «Сестри Річинські»
  10. Емма Андієвська «Роман про добру людину»

 

 

«Якщо мій список когось змусить сходити в бібліотеку або й відкрити нового для себе класика, — значить, таки варт було його оприлюднити!» — підсумувала Забужко.

 

Як повідомлялося, у 2022 році в Україні провели опитування щодо 10 видань, які допомагають зрозуміти причини російсько-української війни.

 

Читайте також: 27 книжок про війну та розбудову країни від НАЗК

 

Чільне фото: Сергій Якунін