* ESC - закрити вікно пошуку
заборона книг
2022 року в США цензурували рекордну кількість книжок
31.03.2023Протягом 2022 року у США зафіксували 1269 спроб заборонити бібліотечні книжки. Про це повідомляє Американська бібліотечна асоціація (ALA).
Іще один рекорд полягає у цензоруванні 2571 унікальної назви. За даними організації цей показник на 38% більший, ніж 2021 року. Як зазначають у ALA, переважна кількість цензурованих видань була написана членами ЛГБТКІА+ спільноти, людьми з не білим кольором шкіри або про них.
Найчастіше звернення щодо «проблемних книжок» надходили зі шкільних бібліотек (58%), а також публічних книгозбірень (41%).
У США існує практика відкликання книжок з бібліотек, коли їх вилучають з фондів і, відповідно, не видають читачам. ALA фіксує діяльність цілих груп цензорів, які створюють списки книжок, що мають, на їхній погляд, бути забороненими, поширюють їх у соціальних мережах, а потім звертаються до бібліотек.
«Їхня мета полягає в тому, щоб придушити голоси тих, кого традиційно не чують в нашій країні, наприклад представників ЛГБТКІА+ спільноти або кольорових людей», – заявила Дебора Колвелл-Стоун, директорка Офісу інтелектуальної свободи ALA.
«Кожна спроба заборонити книжку однієї з цих груп є прямою атакою на конституційно захищене право кожної людини вільно обрати, які книжки читати та які ідеї досліджувати, – підкреслила Дебора Колвелл-Стоун. – Вибір того, що читати, мають здійснювати читачі: діти чи їх батьки. Але цей вибір не належить самопроголошеній книжковій поліції».
Дослідження Американської бібліотечної асоціації показують, що американці, які представляють весь політичний спектр, виступають проти спроб вилучення книжок з бібліотек і вірять у те, що бібліотеки можуть ухвалювати правильні рішення щодо своїх фондів. Щоб активізувати підтримку бібліотек і відповісти на сплеск книжкових проблем та інші спроби придушити доступ до інформації, у 2022 році ALA запустила Unite Against Book Bans, національну ініціативу, щоб дати можливість читачам у всьому світі об’єднатися в боротьбі з цензурою.
Нагадуємо, із романів Аґати Крісті вилучать образливі слова
Читайте також: Путівник з історії утисків української мови
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості