премії

3 українські видання — у короткому списку премії за найкращі фотокниги

12.06.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Три книжки українських авторів потрапили у короткі списки престижної премії the Rencontres d’Arles Book Awards, що нагороджує фотобуки. Перелік видань, що увійшли до короткого списку, оприлюднили на сайті премії.

Загалом до шортлиста 2024 року в трьох категоріях увійшли 122 книжки. Виставка з усіма цими виданнями триватиме впродовж фестивалю the Rencontres d’Arles.

 

Rencontres d’Arles Book Awards відзначає фотобуки у категоріях:

  • Нагорода за авторську книжку відзначає найкращий авторський проєкт сучасної фотографії;
  • Історична книжка. У її межах премію вручають за найкращу документальну книжку про фотографію або про фотографа. Це може бути як тематична, так і монографічна книжка;
  • Фототекстова книжка. Нагороджують найкраще видання, в якій фотографії та слова в рівній мірі сприяють створенню твору.

 

Серед відзначених журі українських книжок:

 

  • Владислав Краснощок Bolnichka (видавництво Moksop) — у категорії авторських видань;

 

«Це фотографічний щоденник харківського художника та щелепно-лицьового хірурга Владислава Краснощока. Сюрреалістична розповідь, сповнена жорсткого лікарського гумору, ілюструє хворобливий стан пострадянської медичної системи в Україні: важка праця в умовах застарілої інфраструктури та мізерна заробітна платня медичних працівників неспівмірні з тією відповідальністю, яку вони мають на себе брати», — ідеться в анотації.

 

  • Ганна Грабарська My Mom Wants to Go Back Home (видавництво Jap Sam Books) — у категорії авторських видань;

 

Книжка описує історію біженства до Нідерландів через призму досвіду матері фотографки.

 

«Чесно кажучи, я настільки шокована цим. Не те щоб книга не вписувалася в їх рівень або була менш достойною за інші пройти в такий серйозний конкурс. Я цілком і повністю очікувала, що вона пройде. Просто це все відчувається як сюр. Арль завжди здавався мені недосяжною величиною. І ось — моя книга там. Здається, момент, коли я прочитала цей лист, щось змінилося дуже глибоко в мені. В хорошу сторону, звісно», — написала Ганна Грабарська на своїй фейсбук-сторінці.

 

  • Єлена Ємчук Malanka (видавництво Edition Patrick Frey) — у категорії авторських видань.

 

«Як і всі роботи Ємчук, “Маланка” — особиста, жіночна, сюрреалістична і оточена певною магією. Однойменне свято — це фольклорний ритуал, що відзначається етнічними румунами на заході України 14 січня, на старий Новий рік за юліанським календарем. Походження цієї пасіонарної традиції здебільшого невідоме. У 2019 та 2020 роках Ємчук відвідала Красноїльськ, щоб сфотографувати місцеву Маланку. По суті, йдеться про прогнання зими та відродження весни, відомий звичай, який нагадує повернення Персефони в грецькій мітології. Фотографуючи в Красноярську, Ємчук також створила короткометражний фільм, прем’єра якого відбулася під час її персональної виставки в Українському музеї в Нью-Йорку у 2023 році», — розповідають в анотації.

 

Премія Rencontres d’Arles Book Awards, котру присуджує фестиваль Rencontres d’Arles, вручається щороку. Вона має на меті відзначити найкращі фотокнижки й сприяти їхньому поширенню.

 

Грошова винагорода становить 6 000 євро. Її присудять за фотокнижку, опубліковану в період з 1 травня 2023 року по 10 травня 2024 року.

 

За визначення переможців відповідає журі, до складу увійшли Лаура Морш-Кін, Емілія Паутус та Хлоя Ребманн.

 

Переможців у кожній з трьох категорій оголосять протягом першого тижня фестивалю.

 

Rencontres d’Arles — щорічний літній фестиваль фотографії, заснований у 1970 році арльським фотографом Люсьєном Клергом, письменником Мішелем Турньє та істориком Жаном-Морісом Рукеттом.

 

Нагадаємо, 2021 року 2 українські фотобуки увійшли до шортлиста премії Photo–Aperture PhotoBook Awards.

 

Читайте також: Не лише вишневий садок: український мікрокосм Old Khata Book

 

Чільне фото: Anaïs Fournié