біженці-українці

У Нідерландах вийде друком фотокнижка Ганни Грабарської про досвід біженства

12.07.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Нідерландах триває збір коштів на видання фотокнижки української фотографки Ганни Грабарської “My Mom Wants To Go Back Home” («Моя мама хоче повернутися додому»).

Книжка описує історію біженства до Нідерландів через призму досвіду матері фотографки.

 

«Історія, яку я знімаю, суто інтуїтивна — її неможливо (та й не треба) якось продумувати наперед. Я знімаю те, що відбувається, без намагання думати наперед. Виходячи навіть з самої назви проєкту, у нього не може бути якоїсь часової рамки — він буде тривати, поки мама не повернеться додому. При цьому, відзнятого матеріалу вже дуже багато, і мені хотілося, щоб у проекта з’явився цей фізичний прояв. Щось, що давало б відчуття довершеності», — розповіла Ганна Грабарська в ексклюзивному коментарі Читомо.

 

За її словами, книжка — це найорганічніший формат для такого проєкту, оскільки створення книжки це колаборативний процес, в якому у самого автора є можливість перепочити й подивитися на створене ніби збоку, поки працює дизайнер чи редактор.

 

«За півтора року я переконалася на власному досвіді, що закордонна аудиторія ніколи не зрозуміє нас повністю. Це не добре і не погано, це просто неможливо через різницю досвідів. Для не-українців війна в Україні — це абстракція. Вони можуть дуже сильно співпереживати, допомагати, бути включеними, але якщо війна не повпливала тим чи іншим чином прямо на тебе, її неможливо зрозуміти. Усе-таки, мій проєкт про біженство, як один з аспектів війни. Думаю, що в загальному образі біженців — тому образі, який їм (нам) створюють новини — дуже часто втрачається особистість», — розповіла фотографка.

 

За словами Ганни Грабарської, у її проєкті розкриваються такі аспекти життя після перетину кордону, які неможливо повноцінно розкрити в новинному чи репортажному форматі, адже це потребує споглядання за життям однієї людини протягом тривалого часу. «За цей час стається хороше і погане, веселе і сумне. Якісь фотографії трагічні, якісь смішні. Я вважаю нечесним “причесувати” історію під якийсь певний наратив. Наше життя триває і ми залишаємося тими самим людьми, як і раніше, який лейбл до нас не причепи», — додала вона.

 

Книжка вийде друком у Jap Sam Books, незалежному видавництві, що спеціалізується на темах архітектури, мистецтва, філософії та фотографії. Ганна Грабарська стане першою українською авторкою видавництва, що постійно співпрацює з авторами з усього світу.

 

“We decided to collaborate because we think that Hanna Hrabarska first of all is a talented photographer. This project shows her strength. She shows us the effects of the war in Ukraine from within, what it means to be a refugee, leave your country, and how it is in daily life. The project is personal and universal at the same time. We are happy to collaborate, and Hanna has gathered a great book team around her”, – коментує директорка видавництва, Елеоноор Джеп Сем.

 

«Початок книжки темніший, мов подорож вночі. Що ближче вони стають до кінцевого пункту призначення, то книжка стає більш обнадійливою та “світлішою” за тоном. Це дає уявлення про час, який є важливим аспектом у подорожах. Книжка доступна, тому що вона поділена на розділи. Кожен розділ починається і закінчується розділювачем різного паперу з текстом і послідовністю зображень, що перетворює його на кінематографічний досвід», — розповів дизайнер Едвін ван Гелдер для Читомо.

 

Наразі триває краудфандингова кампанія зі збором коштів на видання книжки. Долучитися можна за посиланням. Невдовзі книжка буде доступна як для широкої аудиторії через сайт видавництва, так і для книгарень та бібліотек через Idea Books (США, Канада), Art Data (Велика Британія).

 

Нагадаємо, 2021 року 2 українські фотобуки увійшли до шортлиста премії Photo–Aperture PhotoBook Awards.

 

Читайте також: Най не вщухає. Чи втомились закордонні видавці від української книжки?

 

Фото: Hanna Hrabarska