30-річчя незалежності України

30-річчя Незалежності у літературних, книжкових, освітніх подіях

20.08.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Наближається тридцята річниця Незалежності України. Цю дату країна відзначає десятками різних подій. Читомо знайшло серед них розважальні, освітні, та інші, що пов’язані з книжками та літературою. Події різняться за  форматами, часом і місцями проведення, частина з них вже відбуваться у онлайн-режимі.

Прем’єри

Виставка «Імерсивний світ Тараса Шевченка»

  • Одеська кіностудія, Французький бульвар, 33
  • 21 серпня-12 вересня з 10 до 18 години

Виставка розширеної реальності «Імерсивний світ Тараса Шевченка» на Одеській кіностудії (y легендарному павільйоні №1) та VR-тур – зближує покоління, презентує світові, просуває технології, розвиває культуру й креативні індустрії. На ній творчість Шевченка покажуть за допомогою сучасних аудіовізуальних технологій, − наразі незвичних для України. Вартість квитка: 60 гривень, пільгова − 40. Офіційна фейсбук-сторінка проєкту.

 

Вистава «Тарас Бульба»

  • Полтава, Академічний музично-драматичний театр імені Миколи Гоголя, вулиця Соборності, 23
  • 24-26 серпня о 18:00

Режисер майбутньої вистави Сергій Павлюк, відомий за такими масштабними постановками як «Остання любов Гетьмана», «Майстер і Маргарита», «Політ над гніздом зозулі», взявся за втілення героїчної саги, де буде багато автентичних пісень, справжніх козаків та знайдеться місце і романтичним почуттям. Прем’єрою розпочнеться 86-ий сезон театру. Хто не встигне на виставу в день свята, − зможе подивитись її 25 або 26 серпня. Деталі про квитки шукайте на сайті театру.

 

Вистава «Маруся»

  • Маріуполь, Донецький академічний обласний драматичний театр, площа Театральна, 1
  • 24 серпня о 14:00

Театр поставить поетичну драму «Маруся» за твором Ліни Костенко «Маруся Чурай». Прем’єру двогодинної вистави запланували лише на 24 серпня. На сайті театру можна знайти інформацію про квитки.

 

Постановка «Енеїди» на горі Піп Іван

 

  • Івано-Франківська область, Верховинський район, онлайн
  • 21 серпня, 14:00

У межах співпраці Прикарпатського національного університету з Івано-Франківським національним академічним драматичним театром імені Івана Франка продовжують «Театральні попівання на обсерваторії». «Енеїда» в репертуарі іванофранківських театралів з’явилася у 2014 році, але вперше виставу ставлять на незвичній «сцені».

 

Гора Піп Іван − це третя за висотою вершина українських Карпат і новий арт-майданчик. Крім того, вона унікальна тим, що у міжвоєнний період тут побудували обсерваторію, − споруду використають під час постановки.  Виставою організатори хочуть привернути увагу до екологічних проблем Карпатського національного парку. Вхід вільний. Ті ж, хто не зможе побувати на ній, зможуть переглянути онлайн-трансляцію на фейсбук-сторнці театру.

 

Шевченківські телепрем’єри

  • Телеканал ICTV
  • 22 i 23 серпня

Фільм-притчу «Толока» режисер Михайло Іллєнко створював за мотивами балади Тараса Шевченка «У тієї Катерини хата на помості». Сюжет розповідає про дівчину Катерину, в яку закохалось троє козаків. Свій вибір вона довірила долі: пообіцяла стати дружиною тому, хто зможе визволити її брата з полону. Двоє з трьох козаків загинули, намагаючись виконати умови договору. Головній героїні доведеться чекати на коханого не одне століття, не старіючи та не втрачаючи надії.

 

В Україні стрічка побила всі рекорди по часу виробництва. Зйомки фільму розпочались ще в лютому 2013 року і планували випустити в 2014-ому, проте через брак фінансування процес був призупинений. Завершили восени 2018 року. У кінопрокаті стрічка мала вийти 12 березня 2020 року, але не судилося зробити це у пвоному обсязі через пандемію. Чимало глядачів побачили довгоочікуваний фільм в кінотеатрах 20 серпня 2020 року. 22 серпня о 22:45 – телевізійна прем’єра фільму.

 

У стрічці Романа Перфільєва «Безславні кріпаки» Тарас Шевченко зустрічається з самураєм-втікачем з Японії, який вчить Тараса бойовим мистецтвам, аби не лише словом, а й кулаком боротися з кривдниками України.

 

Спочатку картина мала назву «Тарас Шевченко: Перший самурай», проте її змінили, аби більше підкреслити похідність фільму від творчості Квентіна Тарантіно. Зйомки тривали у 2019 році, у прокат випустили наприкінці 2020 року.  Телепрем’єра стрічки «Безславні кріпаки» відбудеться 23 серпня о 22:00.

 

Презентації, творчі зустрічі

Презентація першої книжки про Народних героїв України

  • Червоний корпус Київського національного університету імені Тараса Шевченка (актовий зал)
  • 23 серпня о 14:00

 

До видання на 400 сторінок увійшли розповіді про 45 героїв, яких нагородили відзнакою Народного героя. Книжка складається з трьох частин. Перший розділ – розмови з тими захисниками України, які отримали нагороди прижиттєво. Другий розділ присвячений пам’яті загиблих. У третьому розділі йдеться про волонтерів, медиків, журналістів, громадських діячів, – усі ці люди без зброї в руках, але не менш героїчно і самовіддано захищають країну від ворога. Співорганізатор презентації – Головне управління розвідки Міноборони.

 

Презентація «Королівського Євагнелія»

  • Ужгород, Закарпатський обласний художній музей імені Йосипа Бокшая, площа Жупанатська, 3
  • 23 серпня о 15:00

З нагоди 620-ї річниці пам’ятки культури Закарпаття 23 серпня у музеї ім. Й. Бокшая відбудеться презентація факсимільного видання «Королівське Євангеліє» 1401 року. Крім того, музейники представлять результати свого дослідження книги.

 

Зустріч українських письменників з жителями Сєвєродонецька

  • Сєвєроднецьк, площа Перемоги
  • 23 серпня 15:00-16:00

Презентація творчості українських письменників відбудеться у межах шоу «Ти у мене єдина». Організовує подію Анжеліка Рудницька, яка привезе до міста Сашка Дерманського, Тетяну Череп-Пероганич, Артема Полежаку, Дмитра Лазуткіна. З 15:00 вони проводитимуть автограф-сесії.

 

Заходи у межах проєкту «Наближення»

  • Чернігівська центральна міська бібліотека імені Михайла Коцюбинського, (вулиця Кирпоноса, 22) і сквер Богдана Хмельницького
  • 27 і 28 серпня

«Наближення» – це літературний проєкт ПЕНу, в межах якого письменники приїжджають до одного з українських міст, аби розповісти місцевим читачам про сучасну літературу. Це можливість для письменників краще зрозуміти інші міста та читацьку аудиторію цих міст, а водночас – можливість для самих читачів наблизитися до сучасної літератури та познайомитися з її творцями. У Чернігові проведуть заходи за участі членів та членкинь організації: Анатолія Дністрового, Катерини Міхаліциної, Світлани Поваляєвої, Ірини Славінської, Тетяни Терен і Артема Чапая.

 

27 серпня о 16:00 відбудеться презентація творів письменників, знайомство з ними, а також дискусія, присвячена 30-річчю незалежності України. Обидві події проходитимуть у Чернігівській центральній міській бібліотеці імені М. Коцюбинського. 28 серпня о 15:00 заплановано літературні читання просто неба у сквері Богдана Хмельницького. Відеотрансляцію подій можна буде дивитися на сторінці Українського ПЕН у Facebook.

 

Конкурси

Національний конкурс творчих робіт (есе) «Шлях розвитку сучасної української культури. Погляд молоді»

  • Київ, вулиця Велика Васильківська, 57/3
  • 24 серпня

Інститут політико-правових та релігійних досліджень провів Національний конкурс творчих робіт «Шлях розвитку сучасної української культури. Погляд молоді». Його підтримали Національна спілка письменників України, Європейська культурна асамблея, видавництво «Юрінком Інтер», міжнародний літературний конкурс «Коронація слова» та інші. Молодих есеїстів нагороджуватимуть у Києві, в офісі Інституту.

 

Нагородження лауреатів Одеського муніципального щорічного конкурсу імені Івана Франка

  • Одеська міська рада, площа Думська, 1
  • 27 серпня

 

Цього року в Одесі заснували щорічний муніципальний конкурс імені Івана Франка, присвячений Дню Незалежності України. Мета конкурсу − популяризація літературної та публіцистичної спадщини письменника, привернення уваги до його ідей, популяризація кращих зразків українського літературного письменства, заохочення та підтримка сучасних українських авторів. На нього приймали твори у номінаціях «Проза», «Поезія», «Журналістика», «Популяризація творчості Івана Франка». Лауреатів нагородять дипломами і грошовими преміями. Урочисте нагородження відбудеться у Великій залі Одеської міської ради.

 

Освітні

Мовомаратон

  • Онлайн
  • 19 серпня−19 вересня

Ініціатива «Навчай українською», Українська гуманітарна платформа за підтримки Міністерства молоді та спорту України проводять «Мовомаратон». Протягом тридцятиденного маратону учасники щодня отримуватимуть через Telegram (на канал маратону вже підписались 1700 зацікавлених) завдання та навчальні матеріали, які допоможуть подолати мовний бар’єр тим, кому він потрібен.

 

Масовий диктант

  • Одеса, Приморський бульвар, поряд з пам’ятником Дюку де Рішельє
  • 22 серпня, 18:00-19:45

У центрі міста в імпровізованому класі просто неба, за партами, попередньо зареєстровані учасники писатимуть диктант. Роботи перевірить спеціальна комісія, після чого найкращі з них нагороджуватимуть з головної сцени Вишиванкового фестивалю. Масовий диктант проходитиме за попередньою реєстрацією. Реєстрація на диктант доступна до 18 години 20 серпня. Деталі − на фейсбук-сторінці Вишиванкового фестивалю.

 

Марафон #мовознай

  • Онлайн
  • 16-24 серпня

#мовознай — це марафон із поліпшення статей в українській Вікіпедії. До участі запрошують всіх охочих зробити свій внесок у якість текстів статей Вікіпедії українською. Його проводить громадська організація «Вікімедіа Україна» за підтримки офісу Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя. Активні учасники й учасниці отримають сувеніри від організаторів. У межах марафону можна виправляти й поліпшувати наявні статті на будь-які теми, але організаторам буде дуже приємно, якби серед виправлених статей були й статті на мовознавчі теми. Деталі участі − у блозі.

 

Дискусії

30 років Незалежності: Які зміни засвідчила наша культура

  • онлайн
  • 25 серпня о 18:00

Український ПЕН спільно з виданням Reporters взялися за непросту задачу – виокремити 30 ключових подій та явищ в музиці, мистецтві, літературі, кіно, суспільній думці. Визначити, хто і в який спосіб найбільше вплинув на те, яким стало культурне поле України, а разом з ним і суспільство та держава в цілому. Так з’явився спецпроєкт «30 років. Культура», який представлять до Дня незалежності. Учасники: Тамара Гундорова, Анатолій Дністровий, Діана Клочко, Остап Сливинський, модеруватиме Богдана Неборак.

 

Транслюватимуть на Facebook-сторінках Українського ПЕНу, видання «Український тиждень» та Reporters. Написати питання учасникам розмови можна за посиланням.

 

Філософський сніданок «Новий рік Незалежності. День перший»

  • Львів, Дім Франка, вулиця Івана Франка, 150
  • 25 серпня об 11:00

Філософські сніданки з нагоди свят − це вже добра традиція Національного літературно-меморіального музею Івана Франка. Наразі список запрошених на сніданок формують, але відомо, що подія відбудеться у затишному дворику музею, за участю відомих у Львові інтелектуалів. Незмінний модератор сніданків − франкознавець, науковець і директор музею Богдан Тихолоз.

 

Фестивальні

Шевченко рок-фест «Кобзар»

  •  Херсонська область, село Залізний порт, автокемпінг «Іrоn сіty»
  • 22-23 серпня

ІІІ Всеукраїнський Фестиваль відбудеться на узбережжі Чорного моря. Участь у заході візьмуть відомі українські рок-гурти та молоді виконавці. Під час нього запланували театралізований квест за творами Тараса Шевченка та масове виконання усіма учасниками фестивалю одного з музичних творів на його вірші. У фестивалі візьмуть участь 12 рок-гуртів з усієї України, серед яких  «Karna», «Шабля», «Новимний кудень», «Child Roland», «Old Boys Hardwine», «Grase of Galsi», «Чур», «Wind Music», «l. C. People», «Distress». Вхід вільний. Інші деталі шукайте на сайті організаторів.

 

Арт-потяг «ГогольTRAIN»

  • Київ-Львів
  • 17, 20 вересня

Команди ГОГОЛЬFest, Міністерства культури та інформаційної політики, Українського інституту книги та інші організовують мобільний форум сучасного мистецтва — арт-потяг «ГогольTRAIN» − особливий мистецький простір, де кожен маршрут унікальний і пропонує різноманітні творчі можливості для молоді. У трьох фестивальних вагонах проведуть музично-перформативну та освітню програми. У серпні-вересні заплановано шість рейсів з Києва до різних міст на відомі культурні події України. Між тим, особливі вагони курсують у звичайних потягах, так до 21 серпня трейн став частиною рейсу Одеса – Львів – Одеса. Хто не має можливості покататись ним, зможе просто побачити унікальний витвір мистецтва і транспорту, пофотографувати його. Номер потягу 264, розклад : Одеса−Львів 23:46−12:23, Львів−Одеса 20:30−08:46.

 

П’ятий рейс «ГогольTRAIN» вирушить на Міжнародний книжковий фестиваль Book Forum, що відбудеться у Львові 15-19 вересня. Подорож з Києва відбудеться 17 вересня, а 20 вересня – повернення до столиці. Більше інформації на сайті проєкту.