Артбуки

5 феміністичних зінів та артбуків про війну

19.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Ми бачимо, як сучасне мистецтво реагує на російсько-українську війну. Українські митці та мисткині працюють з історіями людей і проживають особисті досвіди, що відображається у їхніх роботах. Крім того, українці й українки працюють з тематикою війни спільно з іноземними митцями й мисткинями та закордонними організаціями. Результати можемо спостерігати на виставках в Україні та за кордоном.

 

Ми зібрали для вас 5 феміністичних зінів та артбуків про війну, що з’явилися як результати виставок і як окремі роботи протягом 2023 року.

Колективні фантазії та восточные ресурсы (2023)

Катерина Алійник і Наташа Чичасова розповідають про тривалу історію російської окупації Луганська й Донецька. Війна спіткала рідні міста авторок навесні 2014 року. Тексти й діалог об’єднує досвід втрати дому, поїздки на окуповані території та постійне копирсання у власних спогадах і втрачених ландшафтах. Ідея створити зін з’явилася під час резиденції «Коли оповідь було перервано?» у грудні-січні 2022–23 років та вперше експонована на виставці «За деревом дерево» в Асортиментній кімнаті у січні 2023 в Івано-Франківську. Англомовна версія була видана у Палермо у видавництві 89books. 

Замовити книжку українською

Undercurrents (2023)

Колаборативне видання українських, німецьких і польських художниць про досвід війни в Україні. Кураторками стали Олівер Доґерті, Марина Марініченко, Валерія Карпань та Валерія Зубатенко. Видання побачило світ у межах феміністичної лабораторії проєкту Her Gaze, ініційованого Goethe-Institut в Україні та Феміністичною майстернею. Дизайнеркою стала художниця Настя Теор. Серед авторок публікації художниці й ілюстраторки: Анна Іваненко & Євгенія Полосіна (seri/graph), Маґдалена Кашуба, Марія Кінович, Марлене Краус, Олена Курзель, Ольга Лісовська, Аманда Пріебе, Джоанна Скупінска, Ола Васілевска, Саша Кохан. 

Завантажити онлайн-версію зіну

ВПО: Вдруге переміщена особа (2023)

«ВПО, Вдруге Преміщена Особа» — це видавничий проєкт студії seri/graf та Марії Зіверт. Артбук містить історії та комікси-інтерв’ю з п’ятьма людьми, які в 2014 році були вимушені стати внутрішньо переміщеними особами, шукаючи укриття від російської агресії. У 2022 році вони знову опинилися в подібній ситуації, залишаючи за собою вже налагоджене життя. Головна ідея видання, за словами авторок, — розповісти історії людей, які є живими свідками того, що війна триває в Україні вже 9 років. Оскільки книга є двомовною, її головною метою є поширення цих історій насамперед міжнародній аудиторії. 

Переглянути онлайн-версію видання

Шепоти та крики. Голоси українських фотографок (2023)

З нагоди річниці повномасштабної війни Музей сучасного мистецтва у Нідерландах і Феміністична Майстерня видали каталог української фотографії «Шепоти та крики. Голоси українських фотографок». Він збирає разом погляд українських фотографок на повсякдення російсько-української війни. У каталозі представлені роботи Яни Кононової, Катерини Мотильової, Каті Лесів, Дарини Юдіної, Олени Морозової, Карін Верслуйс і представниць школи молодої миколаївської фотографії. Знімки розповідають особисті історії переміщень, єднання родин, дослідження коріння та досвід материнства під час війни. 

Феміністична Майстерня радить шукати видання у мистецьких бібліотеках та інституціях вашого міста.

Hometown. Руслана Ключко (2023)

«Hometown» — це візуальна подорож периферійним містом та історіями його мешканців через кілька поколінь. Кожен розділ віддзеркалює певний аспект цього шляху.

 

У першому розділі висвітлено зміну поколінь, дитинство та цикли. Другий розділ присвячено спробі пройти по стежках родинного архіву, а третій розділ — солодкому життю. Кожен розділ супроводжується 3D-моделлю, яку можна розглянути, відсканувавши QR-код на обкладинці книги. Усі фотографії зроблені у місті Дружба Сумської області.

 

Авторка Руслана Ключко, закінчивши Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури за спеціальністю графіка та ілюстрація книги, використовує офорт, монопринт, колаж та анімацію. Художниця є номінанткою конкурсу «Кращий книжковий дизайн» від Книжкового арсеналу та Goethe-Institute в Україні, проживає та працює в Києві.

Купити зін 

 

Cтаття підготована в межах проєкту Her Gaze.

 

Her Gaze реалізується Goethe-Institut Ukraine та Феміністична майстерня за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.