фільми

7 найцікавіших фільмів про письменників і письменниць 2020 року

07.01.2021
фільми про письменників 2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Авторка найкращої історії про будинок з привидами, сценарист головного американського фільму і Тарас Шевченко у незвичному для себе образі, хоча й не без карантинних перешкод, але дістались до глядача. У 2020 році було менше можливостей відвідувати кінотеатри і деякі прем’єри продовжують переносити, але стрімінгові платформи допомогли побачити деякі з найцікавіших фільмів року.

Манк \ Mank

  • США, Режисер Девід Фінчер;
  • Ретельна, хоча й вибіркова, історія про написання «Громадянина Кейна».

 

 

Юний драматург заходить у прокурену кімнату на студії Metro-Goldwyn-Mayer, там Бен Гект, Чарльз МакАртур й інші сценаристи, завдяки яким 1930-ті роки називають Золотим віком американського кіно.

 

Герман Дж. Манкевич, Манк для друзів, теж там. Його роль виконує Гарі Олдман, він багато п’є і говорить те, що думає. Студійне керівництво терпить його, поки медійний магнат Вільям Рендольф Герст тримає його за придворного клоуна.

 

Але одного разу він все ж занадто багато вип’є і скаже, і опиниться у провінційному будинку з асистенткою, спостерігатиме за приїздом візитерів у бінокль і писатиме сценарій для головного американського фільму всіх часів «Громадянин Кейн».

 

Девід Фінчер, автор «Бійцівського клубу» і «Зодіаку», стилізує свій фільм під чорно-білі стрічки періоду про який він розповідає і гармонійно поєднує десяток доль верховодів тогочасного Голлівуду. А мимохідь дає кілька уроків про майстерність письма, про «писати потрібно про те, що знаєш» і про місця, де зароджуються емоції.

Голлівуд \ Hollywood

  • США, Автори мінісеріалу Раян Мерфі, Ян Бреннан;
  • Яскрава фантазія про ідеальний Голлівуд на межі історичної мелодрами та утопії.

 

 

Легко передбачити з назви, серіал розповідає про американське кіновиробництво у період його розквіту. Дія відбувається у другій половині 1940-х років, невдовзі після подій «Манка».

 

У серіалові теж є студійні коридори, приватні вечірки, подвійна мораль «вищого суспільства», а серед персонажів – незручний сценарист, який з іншими амбітними початківцями працює над ризикованим проєктом.

 

Чорношкірий сценарист у виконанні Джеремі Поупа спочатку хоче довести, що «його письмо не обмежено расою» і він може писати про білих героїв, а далі дізнається, що його ім’я знімають з титрів фільму.

 

Проте абсолютно утопічна реальність серіалу винагороджує героя навіть більше, ніж він очікував. Він отримує Оскара за найкращий сценарій, а фільм ламає расові стереотипи і упередження свого часу і направляє американське кіно доріжкою толерантності на кілька десятиліть раніше, ніж це сталося насправді.

Ширлі \ Shirley

  • США, Режисерка Жозефіна Декер;
  • Моторошна і вражаюча історія про авторку моторошних і вражаючих історій.

 

 

Ширлі Джексон найбільш відома книгою «Привид будинку на пагорбі», яка користується особливою любов’ю Стівена Кінга і претендує бути найкращим літературним твором ХХ століття про привидів.

 

Дія фільму відбувається на початку 50-х років, майже за десятиліття до публікації «Привиду», і розповідає про період написання іншої готичної історії авторки.

 

«Ширлі, над чим ти зараз працюєш?» – «Над маленькою новелою, яку я називаю «Не твоє собаче діло».
Автори фільму вільно обійшлися з реальною біографією Джексон і розповіли історію майже у стилі її творчості, як історію жахів, даючи глядачам поринути у психологію письменниці і природу жаху, найгірший з яких може з’явитися від пролитого на диван вина.

Сорокарічна версія \ The Forty-Year-Old Version

  • США, Режисерка Радга Бланк;
  • Чорно-біла сумно-весела історія про наполегливість і сміливість.

 

 

Режисерка фільму була перспективною, але не особливо успішною драматургинею. Проте вона змогла змінити свою кар’єру, знявши фільм про авторку, якій 40 років і чиї досягнення залишилися далеко позаду.

 

«Ви були у списку найперспективніших письменників 30-ти річного віку, куди ви поділися потім?», – «Писала… викладала…».
Радга Бланк не лише написала сценарій для фільму і зрежисерувала його, а й знялася у головній ролі, чим підсилила автобіографічність та самоіронію історії.

 

Проте найбільше дісталося театральному світові, який вимагає поступок від мисткині, яка хоче, аби її п’єса побачила світло сцени. Героїня, у знак протесту, вирішує випробувати в собі поетесу і почити читати реп.

 

Читайте також: 7 найцікавіших фільмів про письменників 2018-го року

Нехай говорять \ Let Them All Talk

  • США, Режисер Стівен Содерберґ;
  • Розмовна комедійна драма з чудовими акторами.

 

 

Стівен Содерберґ зняв головний фільм 2020 року, але зробив це ще у 2011. Його стрічка «Зараза», яка з жахаючою ретельністю розповідає про всесвітню пандемію, знайшла свій відгук у контексті Covid-19.

 

Американські кіноакадеміки, вправляючись у почутті гумору, запросили Содерберґа бути автором церемонії вручення цьогорічного Оскара.

 

Проте на «Заразі» кар’єра режисера не зупинилася, цього року він порадував милою комедійною драмою, де роль вигаданої письменності зіграла Меріл Стріп.

 

Дія фільму майже повністю відбувається на круїзному лайнері, яким героїня прямує в Лондон, аби отримати престижну літературну нагороду. Її супроводжують племінник та дві подруги, одна з яких переконана, що найуспішніша книга героїні базується на її житті.

Глорії \ The Glorias

  • США, Режисерка Джулі Теймор;
  • Феміністична біографія з елементами дивного.

 

 

Йдеться про Глорію Стайнем, американську журналістку, феміністку та авторку низки книг, зокрема біографії Мерилін Монро та власної автобіографії, на якій і базується фільм.

 

На екрані Глорію втілили одразу кілька акторок. Алісія Вікандер грає героїню на початку її журналістської кар’єри, коли вона влаштовується під прикриттям на роботу кролика-офіціянтки в клуб Плейбоя і пише про це репортаж.

 

Джуліанна Мур більше зосереджується на політичному та соціальному активізмові, а також носить круті великі окуляри. Тож письменницька складова відходить на другий план, приблизно так само, як це відбувається у класичному біографічному фільмові

 

«Червоні» про журналіста, письменника та політичного активіста Джона Ріда.

 

Над фільмом працювала Джулі Теймор, яка найбільш відома біографічною стрічкою «Фріда» про художницю Фріду Кало. У «Глоріях» вона звернулася до звичних для себе експериментів з наративом та екзистенційно-сюрреалістичних епізодів, які віддзеркалюють сюжет.

Тарас. Повернення

  • Україна, Режисер Олександр Денисенко;
  • Два Тараси, серйозний і не дуже.

 

Безславні кріпаки

  • Україна, Режисер Роман Перфільєв.

 

 

Одразу дві картини про Тараса Шевченка опинилися цього року в українських кінотеатрах. «Тарас. Повернення» є більш класичною історичною стрічкою, а «Кріпаки» геть пустилися берега.

 

Перший фільм розповідає про останні місяці перебування Шевченка у засланні в Казахстані, де імперські військові докладають зусилля, аби зламати українського поета, хоча йому вже оголошена амністія.

 

Шевченко у фільмові зайве не героїзується, смиренно приймає випробовування. Зовсім протилежний Шевченко у стрічці «Безславні кріпаки», який приберегли для прокату насамкінець року.

 

Спочатку картина мала зватися «Тарас Шевченко: Перший самурай», проте назву змінили, аби більше підкреслити похідність від творчості Квентіна Тарантіно.

 

У стрічці Шевченко зустрічається з самураєм-втікачем з Японії, який вчить Тараса бойовим мистецтвам, аби не лише словом, а й кулаком боротися з кривдниками України.

Особлива згадка

Я думаю з усім цим покінчити \ I’m Thinking of Ending Things

  • США, Режисер Чарлі Кауфман.

 

 

Фільм не про письменників. Власне, важко сказати про що він. Це дивна історія, яка переростає у божевілля, про знайомство героїні з батьками її хлопця. По дорозі заходить мова про те, що вона пише вірші і автори стрічки роблять те, що майже ніколи не дозволяють собі в історіях про поетів. Героїня читає повністю свій вірш протягом кількох хвилин екранного часу. Довгий дивний вірш про самотність, як і увесь фільм.

 

Читайте також: 7 найцікавіших фільмів про письменників 2019 року