Підсумки-2024

7 найцікавіших фільмів про письменників і письменниць 2024 року

30.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Хиткість реальності та важливість досвіду – основні теми стрічок про письменників 2024 року. Для серйозної розмови на екрани повернулися визнані актори і акторки – Ніколь Кідман, скажімо, довелося зіграти письменниць двічі. 

Натомість юна авторка Каіро Світ, яку зіграла Дженна Ортеґа, зіштовхується з тим, що вона не має про що писати. А юний Ян Флемінг лише набирається досвіду для історій про Джеймса Бонда, спостерігаючи за героями нового фільму Ґая Річі «Міністерство неджентльменської війни».

І хоча Флемінг не потрапив до нашого списку, три з обраних стрічок розповідають про реальних письменників та поетів – Трумана Капоте, Семюеля Бекета з Джеймсом Джойсом, авторів українського Розстріляного відродження.

Та особливе місце у нашому переліку посідає історія про автора, який вигадує собі альтер-его, аби посміятися над сучасною літературною індустрією.

А на завершення – ексклюзив для читачів Читомо.

Американське чтиво \ American Fiction

  • США
  • Режисер Корд Джефферсон

 

 

Якщо обирати головний фільм про письменників цього року, а власне й не лише цього, а останніх років, – то це, безумовно, «Американське чтиво».

 

Чудова екранізація сміливої книги «Стирання» 2001 року американського автора Персіваля Еверетта, яка увійшла до переліку ключових американських творів XXI століття.

 

Письменника і педагога Телоніуса «Монка» Еллісона не влаштовує приреченість афроамериканських авторів бути на окремій полиці у книжкових магазинах. Він вирішує посміятися над читачами і всією індустрією – пише стереотипну «чорну» книгу, повну граматичних і стилістичних помилок, аби її з захватом назвали «справжньою» і «не підчищеною».

 

Події розгортаються інакше, ніж того очікував герой, – твір публікують більшим тиражем, ніж усі попередні його книги.

 

Монку доводиться вдавати вигаданого письменника, який, за легендою, переховується від поліції. Твір стає серйозним претендентом на літературну премію, ним зацікавлюються продюсери з Голівуду і поліція.

Фаворитка Міллера \ Miller’s Girl

  • США
  • Режисерка Джейд Гейлі Бартлетт

 

 

Альфред Гічкок казав, що фільм має починатися з землетрусу, а далі напруга повинна наростати.

 

Гемінґвей називав порожню аркуш – «білим биком», який несеться на тебе.

 

Перший кадр «Фаворитки Міллера» – чиста сторінка на екрані ноутбуку. Найпростіший і найбільш промовистий початок для фільму про письменництво. А далі напруга лише наростає.

 

Юну амбітну Каіро Світ, яка планує присвятити життя письму, зіграла Дженна Ортеґа, яка вже приміряла на себе роль школярки-письменниці в серіалі «Венсдей» про сімейку Аддамсів. 

 

Знуджена життям у провінції героїня Ортеґи зустрічає наставника – вчителя літератури, який свого часу, як часто буває, сам написав книгу. Дівчина характеризує його твір як «романтичний горор», водночас окреслюючи жанр фільму.

 

Прізвище у назві – одночасно прізвище вчителя літератури, Джонатана Міллера, якого зіграв Мартін Фрімен, й улюбленого автора героїні – одного з найбільш скандальних авторів американської літератури – Генрі Міллера. Саме під його творчість героїня стилізує свій шкільний твір, який спричиняє бурю в тихій провінційній школі. 

Спочатку танцюй \ Dance First

  • Велика Британія, Угорщина, Бельгія
  • Режисер Джеймс Марш

 

 

У стрічці оповідається ретельна, хоча й не завжди достовірна, біографія ірландського письменника Семюела Бекета – від дитинства і стосунків з матір’ю, воєнних років у Франції, знайомства з іншим визначним ірландським автором Джеймсом Джойсом до визнання й смерті.

 

Назва фільму – частина цитати з п’єси «Чекаючи на Ґодо»: «Можливо, він може спочатку танцювати, а думати потім», окремі епізоди стилізовані під творчість Бекета.

 

Однак фільм вийшов досить консервативною біографією, зробленою за голлівудськими традиціями – не зіставно з революційністю письменника, який став об’єктом оповіді.

 

Головною принадою фільму є чудова акторська робота Ґебріела Бірна, який виконав роль Бекета у старшому віці, й Ейдана Ґіллена, у чиєму виконанні Джеймс Джойс егоцентрично перетягує на себе всю увагу.

 

Читайте також: 5 книжок про Голокост, які нещодавно були екранізовані

Ворожнеча: Капоте проти Лебедів \ Feud: Capote vs. The Swans

  • США
  • Режисери Ґас Ван Сент, Макс Вінклер, Дженіфер Лінч

 

 

У першому сезоні “Ворожнечі”, який вийшов на екрани кілька років тому, йшлося про сварку акторок Бетт Девіс та Джоан Кровфорд протягом знімань стрічки «Що сталося з Бебі Джейн?», який став фінальним акордом для обох видатних актрис.

 

Другий сезон зосереджується на ворожнечі Трумена Капоте і представниць нью-йоркського «вищого суспільства» (саме їх письменник називає своїми «лебедями»), які мали з ним близькі стосунки і про брудні секрети яких він опублікував оповідання, й до кінця життя намагався написати книгу.

 

Про Капоте з більшою повагою згадують у контексті його книги «Холоднокровне убивство», яка далася йому великими зусиллями, коли він протягом кількох років спілкувався з обвинуваченим, поки той чекав смертельного вироку.

 

Про той етап життя і творчості автора є кілька фільмів, зокрема чудовий «Капоте» (2005), де роль письменника виконав Філіп Сеймур Гоффман.

 

У «Ворожнечі» роль автора зіграв Том Голандер, а «лебедів» – Діана Лейн, Хлоя Севіньї та Наомі Воттс, яка грає дружину американського медіамагната і вихідця з України Вільяма Пейлі. А героїня Демі Мур стає першою жертвою написаного Труменом – не чекаючи публічного осуду, який викличе текст Капоте, скоює самогубство у день публікації.

Ідеальна пара \ The Perfect Couple

  • США
  • Режисерка Сюзанна Бір

 

 

Роль письменниці у серіалі виконала Ніколь Кідман, цього ж року актриса зіграла письменницю у фільмі «Сімейна справа». І хоча він повен професійних дрібниць, але письменництво є лише зручним тлом для любовної історії героїні Кідман з молодшим на 16 років суперзірковим актором у виконанні Зака Ефрона.

 

В «Ідеальній парі» може здатися, що письменництва теж не багато, але воно є частиною ключової теми серіалу: жінка, яку експлуатує вся сім’я, вимушена торгувати тілом і розумом. «28 бестселерів за 28 років щасливого шлюбу», аби бути фінансовою опорою розкішного життя усієї родини на мальовничому острові Нантакет, звідки у море відправлялися герої Германа Мелвіла на пошуки білого кита Мобі Діка.

 

Сюжет розгортається довкола смерті дружки нареченої сина Кідман, а заразом і юної коханки її чоловіка. Детективна історія є приводом для деконструкції сімейних зв’язків – що може нагадати «Ножі наголо» (2019), де письменника зіграв Дональд Сазерленд, а голову сім’ї – Джимі Лі Кертіс.

 

Кульмінація конфлікту між Кідман і її чоловіком відбувається на презентації нової книги – публічний скандал руйнує так добре продаваний образ «ідеальної пари» (схоже, читачі більше цінують саме цей образ, а книги лише дають змогу відчути себе причетними). Поки рекламники вирішують, як обернути все на користь, Кідман намагається шукати власний письменницький голос на попелищі сімейного затишку.

Арґайл \ Argylle

  • Велика Британія, США
  • Режисер Метью Вон

 

 

Режисер, відомий серією фільмів про «Кінґсменів», – майстер шпигунських бойовиків, який, однак, часто перегинає палицю. «Арґайл» – його звичне творіння – швидке, захопливе, стильне подекуди аж до несмаку. Цього разу – про письменницю, яка опиняється у центрі шпигунської змови.

 

Оскільки йдеться про письменницю, яка ніби проживає власні твори – стрічка дещо нагадує «Роман з каменем», де у подібній ситуації була героїня Кетлін Тернер, а її супутником – красень свого часу – Майкл Дуглас, а не Генрі «Супермен» Кевілл.

 

Письменниця у «Арґайлі», яку зіграла Брайс Даллас Говард, чи то передбачає, чи то провокує події у шпигунському світу – чим приваблює до себе увагу негідників і героїв. Причини збігів дійсності з книжками, як у справжньому гостросюжетному фільмі, кілька разів мінятимуться, кілька реальностей виявляться вигадкою, як і кілька вигадок – реальністю.

 

Подібно до героїні Кідман з «Ідеальної пари», авторка в «Арґайлі» матиме переоцінити своє життя, цінності й вирішити, що для неї значить писати.

Будинок «Слово». Нескінченний роман

  • Україна
  • Режисер Тарас Томенко

 

 

«Будинок «Слово» – це українські «Месники», «Спайдермени». Не через те, що українські письменники 20-30-х років мали надможливості (хоча, щоб вижити у ті часи, вони були б у пригоді) – а тому, що авторам фільму вдалося збити з пантелику глядачів.

 

«Будинку «Слово» передував однойменний документальний фільм, який зараз доступний для перегляду у мережі , назву кілька разів змінювали, а спорадичні покази відбувалися з 2021 року — і до того моменту, як фільм таки опинився у широкому прокаті цьогоріч, склалося враження, що кілька разів уже могли його бачити.

 

У картині така кількість героїв, що й справді можна було би заповнити кінофраншизу чи принаймні серіал – Микола Хвильовий, Остап Вишня, Майк Йогансен, Іван Багряний, Володимир Сосюра, Михайль Семенко, Лесь Курбас, Павло Тичина, Михайло Яловий.

 

Автори стрічки ґрунтовно дослідили тему й старанно відтворили трагічну епоху, але також поставили собі за мету олюднити письменників. «Ви що не бачили класика в трусах?» – запитує новоприбулого героя, а з ним і глядача, Микола Хвильовий. Ні, не бачили, а якщо й бачили – то не достатньо. Чекаємо й наступних фільмів.

 

Читайте також: «Я ненавиджу свого персонажа» — Дмитро Олійник про роль у «Будинок “Слово”. Нескінчений роман»

Особлива згадка

Керуак у кіно

Особлива згадка цього року – радше особиста: п’ятихвилинний відеоколаж, який змонтував автор статті, про присутність у кіно культової книги «На дорозі» американського письменника Джека Керуака. Запрошуємо подивитися, використавши пароль «Chytomo».