KBU awards

8 книжок про історію України, які спираються на факти

31.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Представляємо огляд, до якого увійшли книжки про те, як вразлива, але незламна Україна в різні періоди протистояла могутнім імперіям. Деякі з них зникли з мапи світу, залишивши по собі певний спадок – багатий матеріал для аналізу. Він вселяє надію, що й та псевдоімперія, яка порушує мирне життя українців нині, теж розібʼється об силу нашого опору. 

Огляд виходить в межах інформаційної підтримки премії KBU Awards, заснованої інтернет-магазином бізнес-літератури кniga.biz.ua, яка визначає найкращі нон-фікшн книжки українських авторів та авторок. Пропонуємо огляд короткого списку категорії «Історія» цієї премії.

Навігатор з історії України. Русь

Вадим Арістов, Галина Качура, Ярослав Грицак. Навігатор з історії України. Русь. — Портал, 2024. — 416 с.

 

До добірки увійшли відразу кілька «Навігаторів з історії України» видавництва «Портал», тому буде цілком доречно на початку матеріалу розповісти про цю серію. 2021 року колектив авторів під керівництвом відомого історика Ярослава Грицака працював над спеціальним проєктом – серією книжок, яка б інтегрувала минуле України у світову історію. Початок повномасштабної війни призупинив появу видань, але врешті світ таки побачив ці книжки. 

 

«Навігатор з історії України. Русь» – дуже інформативний посібник для тих, хто хоче зрозуміти історію Київської держави.

Заразом це й інтелектуальна рамка, що дає змогу розібратися в одному з найбільш міфологізованих і політизованих сюжетів східноєвропейського минулого.

На відміну від багатьох популярних викладів, що або романтизують «давню велич», або повторюють радянські кліше про «феодальну роздробленість», «Навігатор» створений з усвідомленням того, наскільки складною, багатогранною і водночас політично вразливою є тема Київської Русі.

 

Автори не прагнуть побудувати «єдино правильну» версію минулого. Навпаки: книжка постійно підкреслює, що будь-який історичний виклад є інтелектуальною конструкцією. Це особливо важливо в контексті сьогоднішньої війни за минуле, у якій термін «Русь» став інструментом геополітичного конфлікту. У цьому сенсі «Навігатор» є формою культурного опору, що пропонує обґрунтовану, доказову і водночас доступну альтернативу російським імперським наративам.

 

Купити книжку

Як українці зруйнували імперію зла

Олександр Зінченко. Як українці зруйнували імперію зла. — Віват, 2025. — 560 с.

 

Прочитавши, хочеться повертатися до цієї книжки знову й знову, цитувати її, пояснюючи, чому почалася повномасштабна російсько-українська війна. Олександр Зінченко описує знакові для України події, відлуння який ми відчуваємо й нині. Імперії не падають за один день — але часто трапляються миті, коли їхній фінал стає очевидним. Журналіст, співзасновник сайту «Історична правда» Олександр Зінченко фіксує саме такий момент – серпень 1991 року, коли почався крах Радянського Союзу, а з ним — й усвідомлення Україною своєї вирішальної ролі в цій події. 

 

Автор послуговується архівними матеріалами ЦРУ, КДБ, щоденниками безпосередніх учасників знакових подій, спогадами, телеграмами, протоколами допитів і таємними рапортами. Книжка реконструює хід серпневого путчу та Біловезьких угод, демонструючи, як працювали внутрішні механізми радянської влади напередодні її розпаду.

Насичений деталями, текст пропонує читачеві відчути себе одночасно і в кабінеті Горбачова, і в кімнаті з червоним телефоном у Вашингтоні, і в архівах Луб’янки.

Це також історія про конфлікт інтерпретацій: чи був розпад СРСР справою рук українських парламентарів, чи невмолимою історичною неминучістю? А може спецоперацією Заходу? Олександр Зінченко не дає остаточної відповіді, але змушує читача шукати її самостійно, озброївшись фактами, а не вірою в міфи.

 

Купити книжку

Навігатор з історії України. Сучасність

Валентина Мержиєвська, Павло Артимишин, Галина Качур, Ярослав Грицак. Навігатор з історії України. Сучасність. — Портал, 2023. — 223 с.

 

Книжка «Навігатор з історії України. Сучасність» – це не хронологічний підручник і не сухий перелік фактів, а спроба впіймати плинне, осмислити те, що ще навіть не встигло вкритися пилом історії.

Замість звичних розділів – мозаїка, де є місце і геополітиці, і війні, і культурі. Тут Придністров’я постає поруч із BRICS, «Буря в пустелі» – з TikTok-епохою, а побиття студентів у листопаді 2013-го перегукується з падінням Берлінського муру. Можливо, це й є найчесніший спосіб розповісти про сучасність – як про велику діалогову карту.

Попри те, що авторський колектив основною читацькою аудиторією книжки вважає підлітків, дорослим читачам видання теж дасть багатий матеріал для роздумів, адже розгляд «подій останніх десятиліть в Україні і світі, розуміння процесів, які відбуваються в суспільстві, політичному житті, економіці культурі, дозволить […] виваженіше оцінювати ситуацію та ухвалювати рішення»

 

Автори посібника не уникають складних тем: корупція, зради, геополітичні маневри, розчарування після революцій, крихкість реформ. Проте не впадають у цинізм. «Навігатор з історії України. Сучасність» – не історія поразки, а історія дорослішання. Завдяки легкому стилю й цікавому викладу інформації книжка доводить, що сьогодення не менш історичне, ніж доба Київської Русі. Тож видання є чітко скомпонованим, іноді складним, але чесним запрошенням до розмови про нас. І про майбутнє, яке вже майже тут.

 

Купити книжку

Невидима битва. Як дисиденти боролися за незалежність України

Роман Клочко. Невидима битва. Як дисиденти боролися за незалежність України. — Віхола, 2023. — 288 с.

 

У світі, де все дозволене радянською владою було обов’язковим, а все інше – підпільним, герої книжки Романа Клочка обрали найнебезпечніший шлях: не мовчати. «Невидима битва» – це історія українського дисидентського руху з середини 1950-х до пізніх 1980-х, це розповідь про дієвців, чиє слово «крок за кроком руйнувало репутацію Радянського Союзу в очах західної громадськості й власних громадян». Роман Клочко наголошує, що «ті, хто слухав або читав твори дисидентів, дедалі більше упевнювалися в лицемірстві й подвійних стандартах радянської влади, яка намагалася переконати весь світ, що будує найсправедливіше суспільство на планеті»

Автор уважно реконструює малопомітні тогочасним пересічним українцям, але надпотужні підривні процеси: поетичні вечори, самвидав, протестні акції, які насправді розхитували фундамент радянської системи.

У центрі оповіді відомі постаті: Василь Стус і В’ячеслав Чорновіл, Іван Дзюба і Левко Лук’яненко, а також десятки інших людей, які обрали шлях спротиву – інтелектуального, культурного, політичного. Вони були публіцистами, поетами, філософами, перекладачами. Іноді – просто небайдужими. А ще – ув’язненими, «пацієнтами» психлікарень, об’єктами стеження КДБ.

 

Книжка вдало балансує між академічністю й емоційною насиченістю. У ній – і цитати з архівів спецслужб, і зворушливі спогади, і навіть сюжети з натяком на шпигунські детективи. «Невидима битва» – книжка про людей, які довели, що навіть у країні без права на слово воно все одно має силу. І саме ця сила зрушила історію.

 

Купити книжку

Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР

Олександр Маєвський, Валентина Мержиєвська, Ігор Цеунов, Юрій Шаповал, Діана Житня-Кебас, Ярослав Грицак. Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР. — Портал, 2023. — 204 с.

 

Що залишилося після завершення Другої світової війни? Не лише руїни та втрати, а й нова геополітична реальність, у якій Україна, попри формальну несамостійність, поступово набувала рис модерної нації. Саме про це, без пафосу, але з аналітичною точністю, йдеться в книжці «Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР». Автори видання акцентують, що «зовсім ігнорувати радянську епоху неможливо, адже Україна у своїх сучасних кордонах склалася саме тоді».

Книжка пропонує розглянути час від 1945 до 1991 років – парадоксальний період, що поєднав репресії та інші злочини радянської влади з «обʼєднанням більшості етнічних земель, формуванням Києва як столиці, трансформацією українців із сільської в міську націю, рвучким зростанням освіченості та появою нової, динамічної культури».

Автори хронологічно викладають події, фокусуючись на взаємозв’язках між світовими процесами та українською реальністю.

 

Книжка дає не готові відповіді, а рамку для роздумів. У ній немає туги за дешевою ковбасою, але й не знайдете демонізацію радянського періоду – лише уважний розбір того, чому ця епоха є важливою для розуміння сьогодення, адже досі ми живемо в архітектурі, бюрократичних системах і навіть ментальності, які походять саме звідти. 

 

Купити книжку

 

Читайте також: Історична Правда рекомендує 25 книжок про українських політв’язнів

Історія для дорослих 

Олег Криштопа, Іван Дерейко. Історія для дорослих. — КСД, 2023. — 304 с.

 

«Розказати про наше минуле легко, з гумором, іноді навіть чорним, показати відомих персонажів історії живими людьми і, звісно, згадати про маловідомих загалу», – так окреслюють мету свого YouTube каналу «Історія для дорослих» Олег Криштопа та Іван Дерейко. Власне, вона пасує й книжці, до якої увійшла частина адаптованих сценаріїв відеовипусків. Автори зауважують, що видали не підручник з історії, а розважальну есеїстику, яка, проте, має серйозну ціль: «подивитись на історію України у двох найважливіших аспектах: яке місце ми весь цей час посідали у світі і чому нам не місце в Росії»

«Історія для дорослих» – справжній атракціон історичної пам’яті: місцями смішно до сліз, а місцями лячно від того, як болісно відлунює минуле в нашому теперішньому.

Від Батурина до Бучі, від Валуєвського циркуляра до російських «визволителів» у XXI столітті – автори вправно показують, що геноцид, лінгвоцид і культурне привласнення – добре налагоджений механізм, запущений ще за царів і більшовиків. Утім, книжка Олега Криштопи та Івана Дерейка розповідає не тільки про трагедії. На її сторінках оживають неочікувані герої, як-от український Дракула – чернігівський полковник Василь Танський, Джон Пол Джонс – пірат, що став козаком, або Лаврентій Берія – у новому, бандерівському прочитанні… В авторів вийшла книжка про живучість української історичної пам’яті, яка — навіть коли зранена — усе одно проростає. 

 

Купити книжку

Мурашник. Нотатки на манжетах історії Галичини, Буковини та Закарпаття

Іван Гоменюк. Мурашник. Нотатки на манжетах історії Галичини, Буковини та Закарпаття. — Віхола, 2023. — 336 с.

 

Іван Гоменюк, популяризатор історії та дослідник, переконаний, що зв’язок Австро-Угорщини й сьогоднішньої України можна відчути «не лише в габсбурзькій спадщині Галичини, Закарпаття та Буковини, а й у відгомоні комерційної, наукової чи культурної діяльності підданих Дунайської монархії на схід від Збруча». Як саме українці й династія Габсбургів «опинилися на одній стежині й чим завершилася їхня спільна подорож»? Автор шукає відповіді на це запитання, запрошуючи читача у вир ігор престолів, реформ і революцій. 

 

Іван Гоменюк розглядає Габсбурзьку монархію не лише як політичну структуру, що управляла частиною українських земель, а й як середовище, яке сформувало специфічні адміністративні, правові, культурні й освітні моделі – від університетів і театрів до військової служби й інфраструктури. З особливою увагою Гоменюк аналізує, як ці практики впливали на політичну культуру українців у Галичині й поза нею, формуючи підґрунтя для подальших визвольних рухів.

Цікаво й цінно, що  автор уникає романтизації Австро-Угорщини або, навпаки, звинувачень на її адресу. Натомість пропонує читачеві широку палітру історичних фактів, контекстів і нюансів.

Тож «Мурашник. Нотатки на манжетах історії…» – приклад сучасного історичного нон-фікшну, який допомагає краще зрозуміти початки деяких рис українського суспільства. 

 

Купити книжку 

Навігатор з історії України. Світові війни

Олександр Маєвський, Валентина Мержиєвська, Ігор Цеунов, Діана Житня-Кебас. Навігатор з історії України. Світові війни. — Портал, 2022. — 299 с.

 

Дві світові війни відіграли важливу, навіть визначальну роль в історії України. «Війни призводять до розпаду монархій і старих імперій, – йдеться в книжці видавництва «Портал». – Унаслідок цього неодноразово змінюються кордони країн, радикально трансформуються владні еліти, зникають старі соціальні групи та з’являються нові». Як під час Першої, так і Другої світової війни людство стикнулося з масовим насильством до того небачених масштабів. «І саме в цей нестійкий і швидкозмінний час Україна поступово набуває політичної суб’єктності». Цьому історичному аспекту й присвячено видання.

 

У центрі уваги книжки – глибокі трансформації, які приніс буремний період 1914–1945 років: поява нових держав, утвердження тоталітарних режимів, масові репресії, геноциди. Колектив авторів робить акцент на українському досвіді: від створення легіону Українських січових стрільців і боротьби за незалежність у 1917–1921 роках до утвердження Української РСР, яка, попри контроль Москви, мала формальну міжнародну суб’єктність. У книжці описано ключові події для нашої історії: від Галицької битви й Брусиловського прориву до сталінських репресій і Голодомору, від національно-демократичного руху до формування ОУН і боротьби УПА. «Навігатор з історії України. Світові війни» подає насичену панораму складного періоду, з якої читач може скласти загальне уявлення про головні події першої половини XX століття.

 

Купити книжку

 

Читайте також: З обіймів імперії — до свого шляху: книжки про ідентичність від KBU Awards-2024