опитування

83% українців переконані, що українська має бути єдиною державною мовою в країні

25.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

83% українців вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною в Україні. Про це йдеться у результатах шостого загальнонаціонального опитування*, проведеного соціологічною групою «Рейтинг».

На думку соцгрупи, така кількість людей, які підтримують статус української мови як державної, спричинена «безпрецендентним єднанням суспільства на тлі війни». Відомо, що прихильність до статусу української — державної мови домінує в усіх макрорегіонах, вікових та мовних групах.

 

До 24 лютого надання державного статусу російській мові до війни підтримувала майже чверть опитаних, станом на 19 березня — лише 7%. До повномасштабного вторгнення за надання статусу державної російській мові виступали мешканці півдня та сходу. За даними опитування, у цих регіонах російську мову підтримувала третина населення, а нині ця кількість зменшилась майже вдвічі.

 

 

Також результати опитування свідчать: останнє десятиліття спостерігається стала динаміка зростання кількості тих, хто вважає українську мову рідною: з 57% у 2012 році до 76% у 2022 році. Російська за 10 років втратила з 42 до 20%. 

 

 

Соціологічна група «Рейтинг» наголосила на таких тенденціях: помітні зміни у мовній самоідентифікації відбулися між 2012-2016 роками. Одними із ключових причин стали реакція суспільства на експерименти тодішньої влади у мовній політиці,  події Революції Гідності та агресія росії проти України у 2014 році та тимчасова окупація Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей. Крім того, позитивна динаміка у самоідентифікації відбулася шляхом зміни ставлення до української мови у центрі, а також на півдні та сході країни.

 

Відомо про стале зменшення російськомовного сегмента українців: у 2012 таких респондентів було близько 40%, наприкінці 2021 – 26%, а на початку війни – 18%. Натомість «перетік» російськомовних відбувається у сегмент «двомовних» (з 15 до 32%). Кількість тих, хто постійно користується лише українською вдома зросла несуттєво — з 44% до 48%.

 

 

Соціологічна група «Рейтинг» (Rating Group Ukraine) — недержавна, незалежна дослідницька організація, яка спеціалізується на проведенні усіх видів соціологічних досліджень із дотриманням міжнародних стандартів, затверджених кодексами ESOMAR та WAPOR. Постійний член Соціологічної Асоціації України.

 

Нагадаємо, у 2021 році рідною українську мову вважали 78% українців, у 2020 році за поширеністю в інтернеті вона посідала 21-ше місце у світі.

 

*Авдиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%. Терміни проведення: 19 березня 2022 р.

 

Чільна ілюстрація: На Урок