* ESC - закрити вікно пошуку
видавництва
Читомо представляє проєкт про 20 знакових видавничих осередків України
05.09.2023Розпочався проєкт «До друку! Знакові видавничі осередки України», спрямований на вивчення знакових видавничих осередків, які працювали на території України з початку зародження книговидавництва й до доби незалежності. Проєкт реалізується культурно-видавничим медіа «Читомо» за підтримки Українського культурного фонду.
Лонгріди-дослідження розкриють історію і контент видавничих осередків від XVI століття і до доби незалежності, з різних регіонів України, а також в екзилі. Матеріали проєкту розповідатимуть про освічених і харизматичних державників Єлисея Плетенецького, Лазаря Барановича, Василя-Костянтина Острозького, які започатковують сильні видавничі осередки, що стають помітними у Європі й друкують українцям книжки не одне століття. Це феномени мандрівних друкарень і видавничого сплеску у таборах ДіПі, це історії ентузіастів, які збудували медіаімперію на Галичині чи відкривали книгарню у центрі Нью-Йорку, чи передавали в радянську Україну підпільний самвидав.
«До друку!» є логічним продовженням проєктів «Екземпляри ХХ», який став кроком до повернення дискусії щодо літературно-мистецької періодики ХХ століття.
«Цим проєктом ми зображуємо яким є українське книговидання, і ширше історія української культури, без імперських російських міфів. Нам важливо спростувати багаторічні пропагандистські наративи про спільну історію друку “трьох братніх народів”, і показати формування світогляду українських читачів у багатоконфесійному, мультикультурному середовищі, за міжнародної співпраці. Історія української книги почалась багато років тому і мандрівка цією історією варта вашої уваги», — розповіла кураторка проєкту, головна редакторка Читомо Оксана Хмельовська.
У фокусі дослідження кураторський підхід, згідно з яким обрали знакові, найяскравіші осередки, що впливали на культурний процес свого часу й задавали стандарти й тренди. Серед принципів відбору:
- експериментальність;
- якість контенту;
- значення для культурного середовища.
«Книговидавничі осередки, які ми відібрали, є основами того, як мислять і творять сучасні книговидавці: від шрифтових і до ідейних рішень. І тут те, як ми творимо є також відповіддю на питання ким ми є, у чому наша унікальність. Ми хочемо повернути для ширшої авдиторії бренди видавничих осередків, які діяли на території України, адже це також відповідь на суспільний запит про те як сформувалась українська культура», — зазначив редактор проєкту, випусковий редактор Читомо Олександр Мимрук.
Партнерами проєкту стали:
- Музей книги й друкарства України;
- Державний історико-культурний заповідник Острога;
- Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка;
- Українська академія друкарства у Львові.
На сайті «Читомо» будуть доступні 20 науково-популярних досліджень і 10 відеороликів про найважливіші видавничі осередки України. З першою статею і першим відео можна ознайомитися за лінком.
Нагадаємо, 2020 року Читомо запустило спецпроєкт «Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття» про знакові українські й діаспорянські періодичні видання про літературу і мистецтво XX століття. Кульмінацією проєкту стало видання книжки “Екземпляри XX” за підсумками проєкту.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості