Франкфуртський книжковий ярмарок

13 фокусів про Франкфуртський книжковий ярмарок-2023

16.10.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

75-й Франкфуртський ярмарок, що проходитиме з 18 по 22 жовтня, стане найбільшою міжнародною книжковою подією 2023 року. На захід до Німеччини у 2022-му приїхало понад 90 тисяч відвідувачів, а цьогоріч ярмарок буде ще масштабнішим. Усе, що потрібно знати, щоб успішно відвідати захід — у добірці найважливіших фактів від Читомо.

 

Країна-почесний гість

Почесним гостем цьогорічного Франкфуртського ярмарку стане Словенія. Країна представить програму «Стільники зі слів», яку готували кілька років, але переносили через пандемію. У Франкфурті виступатимуть 75 словенських авторів та перекладачів. Куратором програми стане Міха Ковач — професор видавничої справи в Університеті Любляни, колишній директор двох найбільших словенських видавництв.

 

Упродовж трьох днів, у межах словенської програми «Стільники зі слів», обговорюватимуть ситуацію на малих ринках з погляду культурної політики, академічного книговидання, авдіокнижок та проєктів ЄС. Також у панелі під назвою «Майстри мікровсесвіту» говоритимуть про хитрощі, до яких вимушені вдаватися комерційно успішні видавці, щоб обійти певні  обмеження. 

 

Важлива дискусія програми — про роль англійської мови на невеликих ринках, адже англомовні книжки конкурують із виданнями місцевими мовами у всьому Європейському Союзі.

 

У павільйоні Словенії також відбудеться публічна розмова за участі Оксани Забужко, Георгі Господинова, Олександра Гаталіци, Драга Янчара і Младена Вескова. Тема дискусії — переклади під час війни: слов’янські літературні зв’язки під час воєнних конфліктів і політичних суперечок. Під час заходу говоритимуть про співробітництво та обмін досвідом між слов’янськими країнами.

Церемонія відкриття

Відкриватимуть ярмарок президентка Словенії Наташа Пірц Мусар та федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. Після церемонії в Конгрес-центрі Шольц та Мусар відкриють Павільйон почесних гостей.

 

На церемонії також виступатимуть директор Франкфуртського книжкового ярмарку Юрген Боос, голова Німецької асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Карін Шмідт-Фрідеріхс та міський голова Франкфурту-на-Майні Майк Йозеф. Літературними доповідачами, яких традиційно обрав Комітет почесних гостей, стануть письменник і філософ Славой Жижек («Річ із внутрішнього простору», «Книга Погляд навскіс. Вступ до теорії Жака Лакана через популярну культуру», «Як читати Лакана») та письменниця Міляна Кунта.

 

Святкування 75-річчя

На честь 75-річчя 16 жовтня Франкфуртський книжковий ярмарок організує проєкт «75 стільців — 75 історій». Його суть полягатиме в тому, що площу Паульсплац, де в 1949 році відбувся перший книжковий ярмарок, перетворять на місце історій. З 10 ранку до 8 вечора на площі буде розставлено 75 стільців із QR-кодами, просканувавши які, можна буде дізнатися 75 історій від людей, пов’язаних з Франкфуртським ярмарком. Серед оповідачів як відомі усім особистості, так і просто відвідувачі, а також працівники, які залишаються за кадром.

 

Окрім цього, у жовтні по місту – у Франкфурті-на-Майні – встановили 75 книжкових шаф, у яких охочі могли знайти квитки на захід та інші сюрпризи завдяки підказкам у соцмережах ярмарку.

Україна на ярмарку

Україна на Франкфуртському книжковому ярмарку буде представлена національним стендом під гаслом «Крихкість існування». 

 

Українські автори, перекладачі, публічні інтелектуали та громадські діячі виступатимуть на кількох сценах у міжнародній дискусійній та українській галузевій програмах.

 

Організатором роботи українського національного стенда у павільйоні є Український інститут книги. На стенді представлять понад 500 книг від 43 видавництв. Тут відбуватимуться переговори щодо продажу прав на українські книжки, всі слоти для переговорів уже заповнені.

 

18 жовтня під час першого дня Франкфуртського книжкового ярмарку відбудеться оголошення короткого списку Премії Читомо.

 

За підтримки Міністерства культури та медіа Німеччини відбудеться галузева програма під назвою Fragility of creators, у межах якої функціонуватиме стенд, де відбуватимуться події англійською та німецькою мовами. Кураторами цієї програми є Український інститут книги та Goethe-Institut

 

З концепцією «Присутність на противагу відсутності» (Presence vs Absence) Мистецький арсенал представить свій стенд J103 в секції ярмарку Hall 3.1 «Мистецтво. Арткнига. Дизайн».

 

Pictoric та Книжковий Арсенал відкриють і міжнародну виставку ілюстрації When Everything Matters в Agora.

 

Український інститут представить два власних мультимедійних проєкти на платформі. Аудіовізуальний проєкт Discover Ukraine: Bits Destroyed та англомовний диджитал-путівник українською культурою Insight.UA.

Майстер-класи

Цього року Франкфуртський книжковий ярмарок організовує безкоштовні майстер-класи від видавців та інших представників галузі, зокрема, на такі теми:

 

  • #BookTok та можливості, які він відкриває для авторів;
  • зміни в книговидавничій галузі;
  • штучний інтелект у книговидавничій галузі.

 

За словами організаторів, штучний інтелект цього року буде в центрі уваги, отож йому присвятять безліч інших заходів. Розглядатимуть, зокрема, питання, пов’язані з авторським правом у роботі з ШІ, а також можливості штучного інтелекту в сфері перекладу.

 

До заходів можна буде долучитися онлайн після попередньої реєстрації.

Літературний вечір Literaturgala 2023

Наймасштабнішим заходом Франкфуртського книжкового ярмарку стане Літературний вечір Literaturgala 2023, який відбудеться 21 жовтня о 19:00. На ньому будуть присутні: британсько-індійський письменник і лауреат Премії миру 2023 року Салман Рушді, авторка дитячих та підліткових книжок, зокрема серії «Чорнильне серце» Корнелія Функе, австралійський історик сер Крістофер Кларк, ізраїльська письменниця та борчиня за мир Ліззі Дорон, лауреат багатьох нагород, романіс Томас Гетче та іранський письменник у вигнанні Амір Гударзі. Літературні критики й журналісти Теа Дорн та Деніс Шек розмовлятимуть із запрошеними гостями про їхні останні роботи, а також про поточні та майбутні виклики, з якими вони стикаються.

 

Зона для знайомств з авторами

Цього року вперше на Франкфуртському ярмарку функціонуватиме зона для особистих знайомств з улюбленими авторами, які зможуть підписати книжки, зробити спільне фото та поспілкуватися з відвідувачами. Щоб гарантовано зустрітися з автором чи авторкою, потрібно заздалегідь забронювати часовий проміжок на офіційному сайті. Запис доступний з 9 жовтня.

Центр коміксів

Ще одне цьогорічне нововведення — центр коміксів, який стане частиною колективної виставки. Тут свої комікси представлятимуть видавництва Dark Horse, Egmont, Steinkis, KOCCA, IDW, Panini та багато інших. Також на сценах Франкфуртського ярмарку проходитимуть події, присвячені коміксам, зокрема 20 жовтня відбудеться захід Comics for Screen (Комікси для екранів).

 

Подкаст The Hof

Стрімінговий подкаст The Hof, який на початку пандемії був заснований Франкфуртським книжковим ярмарком, вперше працюватиме наживо 18 жовтня о 18:00 на Міжнародній сцені.

 

На заході будуть присутні творці проєкту The Hof — професіонали видавничої справи, автори та ентузіасти з різних галузей та країн. У межах The Hof будуть проводити ексклюзивні інтерв’ю з гостями наживо та розмовлятимуть на актуальні для книговидавничої галузі теми.

Конференція з питань прав та ліцензування 

Конференція з питань прав та ліцензування проходить під час Франкфуртського книжкового ярмарку вже понад 30 років. Цього року вона відбуватиметься під гаслом «Ліцензування в часи нестабільності», та буде присвячена ознайомленню з актуальними змінами та тенденціями. У межах конференції у вересні 2023 року вже відбулося чотири зустрічі, а основна подія пройде 17 жовтня, перед початком ярмарку.

 

Екранізація книжок

Цього року Франкфуртський книжковий ярмарок вперше створив програму, присвячену екранізації літературних творів. «Днем книжок на екрані» стане 20 жовтня. Програма покликана розповісти про співпрацю видавців та кінематографістів. Акцент зроблять також на новому фільмі, знятому за мотивами дитячих творів австрійської письменниці Крістін Нестлінґер.

Стенд, присвячений жінкам у книговидавництві

Новий стенд PublisHer, який дебютував на Болонському дитячому книжковому ярмарку-2023, буде представлений і у Франкфурті. Він покликаний привернути увагу авдиторії до викликів та можливостей для жінок у видавничій справі. На стенді видавчині проводитимуть дискусії та ділитимуться власним досвідом.

 

Європейська літературна премія

Лавреатів Європейської літературної премії, яку присуджує Європейський Союз у співпраці з професійними та творчими асоціаціями в межах програми «Креативна Європа», цьогоріч оголошуватимуть під час Франкфуртського ярмарку 18 жовтня. 

 

Нагорода покликана сприяти популяризації та міжнародній промоції творчості ще не надто відомих, але талановитих авторів художньої прози з різних європейських країн.