* ESC - закрити вікно пошуку
KBU awards
Бізнес-література від українських авторів: що нового у сегменті?
21.02.2024За роки незалежності бізнес-література мала стабільну аудиторію в Україні, щоправда, це були виключно перекладні видання і майже повністю експортовані з росії книжки. Неодноразові дискусії на професійних майданчиках закінчувалися тим, що українцям нічого розповідати про власний бізнес, авторів немає, а читачі не матимуть довіри до вітчизняного чтива. Нічого нового, правда? Зрештою, такі ж самі дискусії були й щодо української музики, фільмів, ютуб-каналів і глянцевих журналів. Але варто з п’єдесталу скинути російських видавців, як в Україні з’явилися добрі переклади бізнес-книги, а в останні 3 роки все більше знавців справи у супроводі з добрими редакторами випускають книжки про бізнес по-українськи. Цьому сприяють і конкурси, наприклад премія KBU AWARDS. Саме про її фіналістів у номінації «Розвиток бізнесу» хочемо поговорити детальніше.
Пояснюємо в добірці, яку практичну користь отримає читач з книжок про графічний дизайн, комунікаційні стратегії та роботу з аудиторіями, проєктний менеджмент, культурну та економічну дипломатію, фриланс та продюсування бренду.
Графічний дизайн з українським обличчям
(Переможець KBU AWARDS у номінації «Розвиток бізнесу»)
Графічний дизайн з українським обличчям. Наталя Удріс-Бородавко. — Київ: ArtHuss, 2023. — 200 с.
Книжка мисткині, викладачки, членкині Спілки дизайнерів України Наталі Удріс-Бородавко присвячена «національно ідентифікованому дизайну» й тому, як широко його почали використовувати у різних сферах, і в бізнесі зокрема, після Революції гідності. Авторка зауважує, що свідомо відмовляється від згадок про Григорія Нарбута, Василя Кричевського чи Василя Єрмілова, класиків нашого візуального мистецтва, кожному з яких належать певні здобутки в царині того, що нині ми називаємо дизайном. Увага книжки Наталі Удріс-Бородавко передовсім зосереджена на сучасному контексті.
«Досить велика кількість сучасної айдентики, реклами, оформлення книг, упаковок спроєктована на основі модифікацій візуальності української традиційної культури і національної атрибутики, — робить висновок авторка. — При цьому останніми роками зросла не лише кількість, але й рівень дизайну візуального контенту».
Власне, сам контент Наталя Удріс-Бородавко починає розглядати з малих форм — фірмових знаків, у створенні яких використані мотиви тризуба, кольори національного прапора, графічні форми, запозичені з об’єктів традиційної культури. Перша частина книжки, щедро супроводжувана ілюстративним матеріалом, є найбільш зрозумілою широкому колу читачів, потім видання переходить у професійну площину, зосереджуючись на теорії дизайну, методах його розробки. Щоб дизайнери не припускалися прикрих помилок, глибше розуміли, з чим працюють, авторка подає докладний опис деяких «етноформ», елементи яких варто брати в роботу, бо «збільшення маркерів української ідентичності в об’єктах графічного дизайну забезпечить його унікальність у світовому просторі». Видання Наталі Удріс-Бородавко є нішевим, створеним для вузької професійної аудиторії, але дуже натхненним.
CURLY менеджмент. Як управляти проєктами, не зраджуючи собі
CURLY менеджмент. Як управляти проєктами, не зраджуючи собі. Діна Волинець. — Київ: Yakaboo Publishing, 2023. — 216 с.
Спершу розберемося з термінологією. Що таке CURLY менеджмент? Авторська методологія, розроблена й апробована Діною Волинець — фасилітаторкою, тренеркою, аналітикинею та стратегинею соціальних змін — що дає можливість «знайти себе і знайти в собі енергію у світі, де постійно треба гнатися за показниками та дедлайнами». Якщо ж простіше, то книжка Діани Волинець присвячена проєктному менеджменту, але з ідейною складовою.
«CURLY менеджмент», яка починається з роз’яснень, що ж таке фасилітація, модерація та медіаторство, й з’ясування, чим є проєкт, вочевидь, розрахована на початківців, тих, хто береться працювати над втіленням ідеї, що має конкретні часові рамки, або на тих профі, яких затягнула рутина. Щоб задати напрям першим і додати барв до досвіду других, і існує методика Діни Волинець як альтернатива класичному проєктному менеджменту, який рідко працює в реальному житті.
«Щоб виконувати 100 % запланованого, треба планувати лише те, що вам справді потрібно, і лише те, що вас драйвить».
З цієї цитати неважко зрозуміти, на чому надалі акцентуватиме авторка. Визначення цінностей, формування мети, дизайн-мислення та дизайн, орієнтований на людину, SWOT-аналіз — все заради того, щоб врешті скласти бізнес-модель, розписати активності, які слід реалізувати для того, щоб «клієнт/споживач отримав ту цінність, яку ми йому готові запропонувати». Книжка Діни Волинець містить практичні вправи, корисні таблички й схеми, опанувавши які, можна по-новому подивитися на складні бізнес-процеси.
Як начинити гадюку салом. Рецепт створення бізнесу на творчості
Як начинити гадюку салом. Рецепт створення бізнесу на творчості. Олександра Фідкевич. — Київ: Книголав, 2023. — 256 с.
На момент виходу книжки її авторка, Олександра Фідкевич, шість років продюсувала проєкт «Євген Клопотенко». Так, за успішним українським шеф-кухарем, кулінарним експертом і блогером стоїть команда людей, які його просто діяльність перетворили на прибутковий бізнес.
«Як директорка я створила структуру, що протягом шести років ефективно працює, примножує досягнення, та й просто займається улюбленою справою, — пише авторка. — Такий-от “бізнес на сирничках”, як я його лагідно називаю, який у 2021 році приніс 19 мільйонів гривень доходу».
Накопичивши знання й досвід, Олександра Фідкевич вирішила написати книжку, щоб поділитися порадами на тему розбудови бізнесу. З першої частини видання дізнаємось не лише про біографію авторки, а й про принципи партнерства, які дають змогу очолюваному нею бізнесу бути прибутковим: повна залученість, аж до сварок, що, за Фідкевич, є «ознакою того, що вам усім не байдуже щодо фінального результату», системність у веденні фінансів, робота над власними суто людськими недоліками. Цікаво, що авторка подає аналіз спільної роботи творчих та «операціних» людей, пояснюючи, як їм ужитися.
Потім зміст книжки переходить до максимально практичних порад, присвячених бізнес-моделі, добору персоналу, участі в соціальних ініціативах, визначенню цільових аудиторій, роботі з фанами проєкту тощо. «Як начинити гадюку салом» — легка й водночас змістовна книжка, яка на конкретному прикладі пояснює, на чому тримається сучасне підприємництво.
Комунікаційна стратегія в бізнесі. Як досягти максимуму в спілкуванні з аудиторією
Комунікаційна стратегія в бізнесі. Як досягти максимуму в спілкуванні з аудиторією. Вікторія Берещак. — Київ: Yakaboo Publishing, 2023. — 200 с.
Якщо ми вже представили книжки про створення проєктів і бізнесів, пошуки їхніх ціннісних орієнтирів та економічних якорів, слід згадати про ще одну суперважливу складову — їхнє просування, яке здійснюється завдяки комунікаційній стратегії. Вона ж своєю чергою є чимось набагато більшим і ґрунтовнішим за слова керівника, адресовані секретарці чи асистентці: «Ну, сторіночку в Інсті запиляй». Чому до комунікації бренду чи бізнесу слід підходити системно, й пояснює у своїй книжці Вікторія Берещак, ексжурналістка, комунікаційна радниця.
«Я вірю, що продумані та професійні комунікації врятують не тільки бізнес, а й увесь світ», — пише авторка.
Ми часто стаємо свідками, радше, зворотного ефекту невдалих комунікацій, але вчитися на чужих помилках завжди корисно. Тож із книжки Вікторії Берещак дізнаєтесь, що ж таке комунікаційна стратегія, чому професійну репутацію не купити за гроші, як аналізувати діяльність конкурентів, щоб самому ставати кращим, навіщо створювати аватар клієнта і чому це не страшно, а корисно, як працювати з інформаційним простором і багато іншого. Видання містить багато практичних завдань, які авторка наполегливо рекомендує виконувати, щоб закріпити знання, отримані з кожного розділу. Новачкам із «Комунікаційною стратегією в бізнесі» може бути складнувато, але, осягнувши матеріал Вікторії Берещак, їхня справа, продукт чи особистий бренд отримають якщо не нове, то точно оновлене життя.
Як відкрити ресторан. Магічний посібник з ресторанної справи
Як відкрити ресторан. Магічний посібник з ресторанної справи. Дмитро Борисов, Марія Сердюк. — Київ: Моя книжкова полиця, 2021. — 154 с.
Несподівано серед бізнес-літератури для дорослої читацької аудиторії опиняється книжка, призначена для підлітків 10–14 років, принаймні так її маркує на своєму сайті «Моя книжкова полиця». Створена спільно з відомим київським ресторатором Дмитром Борисовим, книжка достойна увійти у короткий список премії KBU AWARDS як приклад копродукції видавництва з успішним бізнесом, іміджевий проєкт, вигідний обом його учасникам. Що ж до змісту, то він теж має свою цінність і буде корисний тим дорослим, які хочуть відкрити свою піцерію чи кав’ярню, але не знають, де шукати чітку, покрокову інструкцію з ведення цього геть непростого бізнесу.
«Як відкрити ресторан» вдало поєднує навчальний матеріал із розважальним, жарти — із серйозною інформацією. Ілюстрації Тетяни Калюжної додають книжки перцю, хоч інколи, на наш суб’єктивний смак, розмаїття шрифтів на одній сторінці буває забагато. Отже, у виданні йдеться про те, як відкрити ресторан, що слід врахувати, щоб справа була успішною. Поруч з натхненними, але абстрактними порадами Дмитра Борисова на кшталт «завжди кайфуй від того, що ти робиш», стоять цілком реальні рекомендації про правила п’яти P (people, place, price, product, promotion) чи схему того, як отримати лояльного гостя. Попри наявну, хоч і зашиту у формат книжкового порадника рекламу закладів Дмитра Борисова, її можна вважати прикладами до теорії, викладеної у виданні.
Фриланс здорової людини. Стоп’ятсот лайфхаків від замовників і виконавців
Фриланс здорової людини. Стоп’ятсот лайфхаків від замовників і виконавців. Тетяна Гонченко. — Харків: Віват, 2023. — 240 с.
«Навчись добре виконувати свою роботу, віддавай її вчасно та комунікуй якісно — і проблем із замовниками не буде», — формула успіху для фрилансера з креативної сфери від Тетяни Гонченко, редакторки, райтерки, блогерки, яка 2019 року працює за власними, а не офісними правилами. Називаючи себе амбасадоркою вільнонайманої праці, спеціалістка вирішила написати книжку, що не лише даватиме корисні поради, а й допоможе примирити два табори, позначені нерозумінням — замовників і фрилансерів.
«Вона має стати діалогом між тими й тими, — ставить собі за мету Тетяна Гонченко. — Своєрідним мостом: щоб усі почули одне одного й навчилися співпрацювати».
Обіцяні у заголовку «стоп’ятсот лайфхаків» торкнуться актуальних для фрилансерів питань. Авторка розказує про плюси й мінуси роботи на себе, зазначивши, що ставлення до фрилансу в Україні змінюється в позитивний бік, навіть перерахує, які особисті якості (стресостійкість, дипломатичність, відповідальність, самоорганізація) знадобляться вільнонайманому працівнику, щоб досягти омріяних свободи та більшого заробітку, ділиться тим, як і про що домовлятися з клієнтом, вчить, як займатися самопіаром, щоб продавати послуги за достойні гроші.
Тетяна Гонченко пише не лише про власний досвід, кожну тему авторка розкриває за допомогою думок, відгуків і кейсів журналістів та редакторів, які теж обрали фриланс. Подекуди в структурі книжки цих голосів забагато, однак, звучать вони переконливо. Тому, не виключно, що щасливих від роботи людей завдяки цьому виданню стане в нашій країні трохи більше.
Як будувати відносини з країнами Азії. Економіка, дипломатія, культурні особливості
Як будувати відносини з країнами Азії. Економіка, дипломатія, культурні особливості. Сергій Корсунський. — Харків: Віват, 2021. — 288 с.
Перед розмовою про те, як будувати відносини з країнами Азії, слід з’ясувати, навіщо це взагалі робити. Сергій Корсунський, науковець, дипломат, у вступі до своєї книжки дає чітке пояснення, обґрунтоване фактами й цифрами. Вони свідчать про те, що в Східній та Південно-Східній Азії «сьогодні розташоване промислове серце планети, проживає більше від половини населення світу, формується близько 40% світового ВВП».
«Сучасна економіка побудована на технологіях — і от, за даними ОЕСР за 2020 рік, глобальна активність у сфері патентування нині сконцентрована у Японії (26 %), США (19 %), Китаї і Німеччині (по 10 %), Кореї — (9 %), — зазначає автор. — Тобто на Азію припадає як мінімум 45 % поданих у світі патентів, а решта майже 200 країн світу разом становлять лише 25 %».
Утім, мало мати одне лише бажання працювати в Азії, треба розуміти історичні, культурні, економічні особливості регіону, не забуваючи про нав’язливу присутність у ньому Росії. Тому Сергій Корсунський у своїй книжці пояснює, як формувалися азійські геополітичні альянси, згадуючи протистояння США та Китаю, розповідає про безпекові питання, що тісно пов’язані з торгівлею, аналізує економічну дипломатію Японії як «приклад розбудови економічної політики і здійснення глобального впливу через “м’яку” силу», звісно, зосереджується на пандемії COVID-19, що вдарила по багатьох країнах регіону… Книжка Сергія Корсунського буде помічною бізнесменам, дипломатам і тим, хто цікавиться сучасним світопорядком.
Наведений перелік — це книжка-переможець та фіналісти номінації «Розвиток бізнесу» премії KBU AWARDS. Матеріал створений у межах інформаційної підтримки премії KBU AWARDS, заснованої інтернет-магазином бізнес-літератури кniga.biz.ua, що визначає найкращі нонфікшн книжки українських авторів та авторок.
Читайте також про книжки з інших номінацій премії KBU AWARDS:
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості