* ESC - закрити вікно пошуку
Вікторія Амеліна
Виходить книжка свідчень жінок про війну, які збирала Вікторія Амеліна
16.06.2024На початку 2025 року вийде друком книжка Вікторії Амеліної War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»).
Книжку опублікує імпринт одного з найстаріших світових видавництв Macmillan Publishers St. Martin’s Press.
Книжка містить низку розповідей про українських жінок, які залучені в боротьбу з російськими окупантами або допомагають її вести.
«Коли 24 лютого 2022 року росія вторглася в Україну, Вікторія Амеліна воєнних злочинів і літописницею надзвичайних жінок, таких як вона сама, які приєдналися до опору. Всі в Україні знали, що Амеліна документує війну. Вона фотографувала руїни шкіл і культурних центрів, записувала свідчення тих, хто вижив, і очевидців звірств. І поступово перетворювалася на оповідачку, записуючи те, що згодом стало цією книжкою. Вікторія Амеліна залишила по собі неймовірну розповідь про руйнівні наслідки війни та ціну опору. Чесна, інтимна та влучна, ця книжка стане класикою», — ідеться в анотації.
«Її герої — українці, які в різний спосіб намагаються досягти справедливості чи то пак правосуддя. Річ у тім, що книжку я пишу англійською, а в англійській, на відміну від української, це одне й те саме слово «justice». Серед героїнь — голова Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук, журналістки Наталка Гуменюк та Віра Курико, документатор(к)и воєнних злочинів з ГО «Truth Hounds», адвокатки Євгенія Закревська та Лариса Денисенко. Частиною книжки стане також і наша півторагодинна публічна розмова на BookForum з Філіпом Сендсом. Вочевидь, героїнею книжки є також і я сама, а ще — українські міста, містечка та села: Київ, Харків, Ізюм, Балаклія, Кривий Ріг, Чернігів, Капитолівка, Вербівка, Високопілля, Новоселівка та інші», — розповідала Вікторія Амеліна про майбутній текст під час 29-го BookForum у Львові.
За словами директорки Українського ПЕН Тетяни Терен, структура цієї книжки, як засвідчує архів Вікторії Амеліної, змінювалася безліч разів, і зрештою письменниця прийшла до документального письма, в якому мали поєднатися щоденникові записи, репортажні історії її героїнь, голоси свідків злочинів, розслідування і звіти польових місій, інтерв’ю, есеї, історичні екскурси та вірші.
«Життя в умовах війни зі щоденними втратами навчило нас, що є лише один спосіб справлятися з болем – продовжувати справи людей, яких ми любимо. Вікторія встигла написати близько шістдесяти відсотків запланованого, але зрештою, чи можливо оцінити, скільки встиг зробити автор у тому творчому процесі, де текст народжується, змінюється і вигранюється лише під час письма? А якщо оцінювати бажання Вікторії принести справедливість своїй країні, на скільки відсотків їй вдалося її наблизити, доки її життя не забрала Росія? Ця книжка є не просто літературою – вона є свідченням жахливих злочинів, які здійснює Росія проти української культури ось уже кілька століть», — ідеться в її дописі.
Замовити книжку можна на сайті видавництва за посиланням.
Вікторія Амеліна — українська письменниця, авторка романів «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», «Дім для Дома» та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території України. Загинула 1 липня 2023 року внаслідок поранення, отриманого під час ракетного обстрілу росією Краматорська. Окрім неї, обстрілом були вбиті ще 12 людей, 64 отримали поранення.
Як повідомлялося, на Книжковому Арсеналі відбулися читання пам’яті Вікторії Амеліної, на якій читали вірші з поетичної збірки «Свідчення».
Читайте також: Вікторія Амеліна: Після трагедії не потрібно слів, усі слова скочуються у вирву
Чільне фото: твіттер-сторінка Вікторії Амеліної
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості