Литва

У Вільнюсі протестують проти закриття меморіального музею

19.06.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У середині травня Вільнюська міська рада вирішила розпустити дирекцію Вільнюського меморіального музею і передати три квартири — музеї литовських письменників — державній установі.

За словами керівника департаменту культури муніципалітету Тадаса Римджіуса, міська рада вирішила, що квартири письменників Вінцаса Ніколайтіса-Путінаса і Вінцаса Креве-Міцкявічюса, а також будинок-музей Венцлова більше не прийматимуть публіку під наглядом громадської установи «Вільнюське місто літератури ЮНЕСКО», а будуть відкриті лише для літературних спільнот і резиденцій.

 

Директор Департаменту культурної спадщини Відмантас Безарас заявив, що два з цих музеїв мають меморіальну цінність і повинні бути присвячені показу життя і творчості письменників, яких вони вшановують.

 

 

Департамент культурної спадщини при Міністерстві культури Литви (KPD), своєю чергою, опублікував заяву, в якій підкреслив меморіальний характер цих трьох об’єктів. KPD припустив, що найкращим використанням будівель була б музейна діяльність, яка б не лише знайомила з біографіями письменників, але й презентувала інтер’єри та оточення будівель історичного періоду для широкої громадськості. Департамент створив петицію з вимогою зупинити ліквідацію цих музеїв і наголосив, що вони перебувають під захистом Закону про музеї.

 

Невдоволення таким рішенням міської ради висловили також науковці, письменники та студенти, які організували акцію протесту перед будівлею мерії Вільнюса.

 

Віцеголова Вільнюса Сімона Бєлюне тоді наполягала на тому, що муніципальна адміністрація припустилася комунікаційної помилки і що доля музеїв ще не вирішена. Вона запевнила громадськість, що рішення про діяльність меморіальних музеїв письменників прийматимуть фахівці, а не політики.

 

Як повідомлялося, раніше публічна бібліотека імені Ґабріеле Петкевічайте-Біте в литовському місті Панявежис встановила книжкомати.

 

Читайте також: Країна, де читають, – Литва. Розмова з Рутою Мелінскайте

 

Фото: J. Stacevičius / LRT