* ESC - закрити вікно пошуку
День Незалежності
Від 1 до 33: День Незалежності очима українців
24.08.2024Сьогодні Україна святкує 33 День Незалежності. Ми в Читомо поставили просте, але важливе питання: «Що таке Незалежність для тебе?» – і звернулися з ним до українців віком від 1 до 33 років. Від наймолодших, які поки можуть впізнати Україну лише у пікселі військової форми, до молодих і дорослих, що вже пройшли революції й формувалися разом зі своєю країною.
Різні голоси, різні історії, але однак спільне бачення – вільна і незалежна Україна.
Ярина Любка. 1 рік
Ееее, е. Да. Та. Е.
Устим Шумейко (Стокоз)
Дивлячись на прапор України: «Блу! Єлоу!»
Устим Кузан-Цареградський
Коли бачить відео з військовими: «Це Україна!»
Уляна Любка
Україна — це де живемо ми, українці. У нас є свята — День Соборності. Ми одягаємо вишиванки і святимо паску. З Україною асоціюється прапор — синього і жовтого кольорів. День Незалежності — це свято, коли ми стали окремою країною.
Артур Ільчук
Коли Україна переможе, то буде смерть росіянам. А Незалежність — це коли Героям Слава.
Ганна Наконечна
День Незалежності — це коли ми візьмемо синьо-жовтий прапор і підемо так через місто і будемо співати «Як роса на сонці». День Незалежності означає, що Україна перемогла росію.
Ніна Брайченко, учениця
Для мене Незалежність — це свобода. А День Незалежності — це свято перемоги, свято вільної країни, а ще великий пиріг з вишнями та яблуком.
Лідія Климчук, учениця
Це день, коли ми відділилися від кацапів. Колись ми жили з кацапами в одній країні, і вони всім командували. А потім ми відділилися і тепер самі собою командуємо. Це хорошо, бо тепер ми у своїй країні головні.
Данило Карпʼюк, учень
Для мене незалежність — це стан країни, коли вона не є під контролем іншої держави чи не в складі іншої країни. Для мене незалежність України асоціюється з: Революцією Гідності, проголошенням Незалежності 1991 року і цією війною. Громадянам держави важливо бути незалежними і боротись за свою незалежність, тому що залежна країна може бути під контролем держави з терористичним режимом. Погано бути під владою терористичного режиму, тому що даний режим може жорстоко знищувати залежну державу. Наприклад: всі три голодомори, російсько-українська війна і Голокост. Життя в залежній країні погане, тому що ти маєш дуже малий вибір.
Федір, майбутній електроінженер
Мати незалежність — це бути вільним, не переживати стресу через те, що хтось хоче захопити твій дім. Це мати свободу слова як особистість, і як держава, тобто бути визнаним іншими державами як вільна нація. Ну і ще це мати честь говорити мовою, якою говорили твої предки.
Теодора-Люсіль Шиян-Гоберт
Якось я ніколи про це дуже не задумувалась, але зараз, якщо чесно, я думаю, що День Незалежності це щось інше ніж раніше (до повномасштабної).
Оскільки ми українсько-французька сім’я, якось ми дивились трансляцію параду (у Франції він називається дефіле) до 14 липня, французького дня Соборності. Це було дуже урочисто. Їхали колони техніки, марширували військові, літаки в небі виписували петлі, залишаючи сліди в кольорах французького прапора. Всі співали Марсельєзу (французький гімн), а дружина Президента усміхалася і махала публіці.
В Україні зараз таких урочистостей менше і я ніколи не бувала на великих святкуваннях Дня Незалежності (хоч батьки кажуть, до повномасштабного вони були).
Але мені здається, що зараз і без пишних святкувань, День Незалежності в Україні значно більше про кожного з нас: про Армію, про цивільних і про всю країну разом взяту.
Єва Третяк, учениця
Для мене День Незалежності України – це неймовірне свято. По-перше, в цей день наша країна стала вільною, а по-друге, з раннього дитинства я обожнювала ходити на паради до цього дня. Мені було цікаво дивитися на військову техніку, зокрема на літаки. Особливо я запам’ятала політ літака «Мрія» у 2021-му році.
Незалежність для мене – це можливість самостійно вирішувати складнощі та жити як завгодно.
Лукаш Ронжин, учень
Це коли ніхто на нас не тисне, щоб ми робили те, чого ми не хочемо робити.
Ярина Міхаліцина, учениця
На мою думку, незалежність — це коли, наприклад, є можливість робити те, що захочеш, а не просто, коли дають вибір робити одне або друге; це коли ніхто не залазить на мою територію і не вказує, що мені робити, і не каже, що я «повинна»; це коли в мене є свої особисті кордони, так само як і у всіх навколо; це право мати власну думку і щоб її поважали, право мати свою окрему культуру та історію, а не так, щоб вона була частиною чиєїсь іншої. В сенсі, я знаю, що ми все одно будемо частиною загальної історії, в будь-якому випадку, просто у нас точно має бути й своя власна, та, яку ми можемо розповісти, а не так, щоб хтось її за нас розповідав. А ще, незалежність — це коли люди можуть і готові брати на себе відповідальність за всі свої дії, незалежно від того, які вони, добрі чи погані.
Дарина Єрмоленко, учениця
День, коли ми вшановуємо боротьбу українців за незалежність країни. Також це день, коли ми згадуємо жертв у цій боротьбі. Цей день у мене викликає почуття гордості, адже нам вдалося зберегти незалежність. Під час війни цей день став більш важливим для мене.
Іван Єрко, учень
Незалежність — це свобода дії, слова, думки. Це бути просто вільним.
Богдан Малігон, студент Економічного факультету, бард-музикант
Як для колишнього анархіста та теперішнього соціал-демократа, для мене незалежність – це перш за все про особисту свободу. Свободу бути керманичем свого стерна, обирати свій шлях.
День Незалежності – це чергове нагадування, якою ціною ми здобули право самим вирішувати свою долю, бути господарями свого майбутнього. Живучи в сучасних реаліях, кожен з нас тримає свій фронт, відстоює не лише власну незалежність, а й незалежність нашої держави.
Я вірю в ті ідеї, за які зараз бореться Україна. Я прагну жити в прогресивній країні. Я хочу бути вільною людиною, під захистом своєї Батьківщини.
Петро Захарченко, студент Національного університету Шевченка
Цей день з дитинства був святом, іноді з парадом на Хрещатику, але значення його я не дуже знав. Пізніше я все глибше розумів його суть, в тому числі і через зміну ситуації в країні, і зараз він значить для мене дуже багато. Хоча зараз у війну він став більш трагічний. Я дуже хочу, щоб це свято знову стало веселим для нас, як колись.
Яна Кубишкіна, блогерка, авторка каналу «Яна про Літературу»
Незалежність для мене — це про вибір. Це кожного дня обирати свою державу, обирати українське в собі. Це залишатись з країною у складні часи. Думаючи про День Незалежності, я завжди згадую святкування в своїх двох рідних містах — Луганську й Сєвєродонецьку. І знаю, що колись повернуся туди знов.
Ельвіра Мамедова, івент-менеджерка видавництва Vivat
День Незалежності України для мене — це памʼять про століття боротьби українців за те, що я маю зараз як даність. Це вибір свободи на своїй землі, яку я плекаю та зобовʼязана зберегти.
Гордій Циба, студент
День Незалежності, особливо в сучасних реаліях, це не просто дата, а ще одне нагадування про силу України і її народу. Вже третій День Незалежності, який ми зустрічаємо з початку повномасштабного вторгнення, завдяки нашим захисникам і захисницям, незламні й незалежні. Для мене особисто цей день слугує нагадуванням про єдність. І є ще одним приводом усім українцям в Україні й поза її межами зупинити свої справи і знову згадати, що де б вони не були, вони завжди будуть українцями.
Єва Шумська, авторка каналу «гриб з юґґота», літературна дослідниця, копірайтерка та редакторка
Для мене День Незалежності — це про тяжко виборену свободу, з якої випливає моя особиста здатність обирати, ким я можу бути у вільній та суверенній державі. Про пам’ять у різних її проявах, від колективної й до особистої, адже кожен з нас є носієм унікальної історії, за право зберігання якої ми боремося й донині. Про суміш любові, гордості, самоусвідомлення, відповідальності та титанічної праці. Про все, що ми мали, маємо і будемо мати.
Марина Горбатюк, поетка, PR-менеджерка
У дитинстві не могла збагнути, чому маю таке велике щастя – жити в незалежній країні. Особливо, коли це країна з історією, що вивертає жили. Здавалось, з-поміж усіх епох, ми, народжені на початку нового століття, обрали собі найкращу – цивілізовану. А тоді колесо зробило черговий оберт.
Незалежність відчувається як попіл і мед на обсохлих губах. Як найбільша жертва й подарунок попередніх поколінь. Незалежність відчувається як стан життя, бо як інакше, якщо іншого ти не бачив?
Артур Дронь, поет, автор збірки «Тут були ми», військовослужбовець
Раніше День Незалежності сприймався лише як річниця. Минуло вже стільки-то років, відколи ми стали незалежними. Зараз це нагадування, що над незалежністю треба весь час працювати. Тепер кожне 24 серпня — як етап Перемоги. Дивіться, нам шансів не давали, а ми досі вільні, бо виборюєм це щодня. День-маніфест. День-кістка-в-горлі наших ворогів.
Юлія Колісник, журналістка, філологиня, дослідниця поховальної культури
Є дещо унікальне, спільне для всіх українців: скільки б тобі не було років, ти точно є свідком, а то й учасником якихось значущих подій в історії України. Тому щороку День Незалежности для мене — це своєрідний маркер зміцнення та зростання — як нашого суспільства, так і країни в цілому. Україна мого дитинства й сьогоденна — це дві зовсім різні країни! А минуло ж не так багато часу… Від усвідомлення цього рік за роком проймає гордість: ми рухаємося вперед і вгору! Попри все.
Віталій Данищук (Рідкість), письменник
Це завжди щось про спогади. Завжди про ті, які змушують мурах рухатися по твоєму тілу. В ці моменти, хай би як не банально звучало, згадуєш про єдність. Згадую, коли Шевченко забивав попід стійку шведам, згадую як малим ішов з братом, співаючи пісню гурту «Ґринджоли», згадую кордон у двадцять другому. Цей день завжди про якісь можливості, про вдячність. В мене є своя мова і я можу комусь нею розповідати своє життя, писати історії. Святкую день незалежності і дякую. Усім, хто доклав до цього зусиль, і тим, хто ще докладе.
Софія Челяк, журналістка, програмна директорка BookForum
Ми працювали на 30-й день Незалежності, бо Форум був близько. Але під вечір до нас в гості прийшла пані Олександра Коваль — і ми разом всією командою зібралися на святкову вечерю. Пані Леся Коваль, пані Катя Шевченко, пані Любов Борщова згадували свої відчуття під час путчу, про підпільну діяльність яку мусили вести, як вони доєдналися до Львівської Просвіти. Багато говорили про повне зібрання Стуса, яким займалася пані Катя Шевченко, про книжковий ринок і створення Форуму видавців.
І того вечора я ще раз і ще раз відчула яким привілеєм було народитися у Незалежній Україні. Я мала можливість почути родинну історію і з дитинства знати про родичів в таборах, про Другу світову не з призми радянської пропаганди. Моїми першими книжками були книжки від А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ, ілюстрації в яких ми з братом розглядали годинами. Я навіть не знаю, коли вивчила на пам’ять пісні «Мертвого півня» чи Івасюка, таке враження, що знаю їх все життя, а нашим диском, який мам включала перед сном була Квітка Цісик. Я мала можливість долучитися до Пласту, читати повні зібрання двадцятників і щиро дивуватися в дитинстві Ленінам на вокзалах дорогою в Крим.
Це такі дрібнички, які я почасти приймала як належне, але через них моє дитинство було веселішим та кольоровішим. Завдяки Незалежності я мала змогу рости серед краси, яка б за інших умов була цензурована та недоступна.
Богдана Неборак, журналістка, культурна менеджерка
День Незалежності нагадує мені про багато поколінь тих людей, які змагалися за неї. Я ж у ній живу і маю цінувати це, адже незалежна Україна була великою мрією багатьох найкращих голів нашої країни.
Євген Лір, письменник, перекладач, військовослужбовець
Незалежність — це коли в тебе силою забрали дім, а ти до синців і крові відстоюєш свій спогад про нього. Сотні тисяч наших людей втратили свої міста і села, але продовжують жити там — у спогадах, звичках, у говірці й у снах. Бо це наш вибір. Вибір, що не підкорюється жодній силі, жодним злочинам, жодному страху. Це і є незалежність.
Анастасія Євдокимова, менеджерка культурних проєктів, головна редакторка медіа про культуру «Сенсор»
Завжди потрібно бути уважними зі словами, а ще їхніми значеннями й відтінками, бо незалежна Україна — це про шлях і вибір, юридичну й економічну площини, про ідеї й сенси. Бо як це — незалежна? Це самостійна, суверенна, непідпорядкована, вільна, непідвладна, незав’язана. А День Незалежності — привід поміркувати про цей синонімічний ряд й прислухатися до себе: що кожне з них означає і як ми розуміємо ці значення.
Таня Кос, видавчиня, авторка
Незалежність — це впевнений і гучний голос, який проголошує свою думку і не боїться осуду, декларує власні цінності, співає рідну пісню майбутнім поколінням від попередніх поколінь і проголошує свій власний шлях майбутнього, йдучи за ним. Незалежність — це гідність і свобода. Незалежність — це спільність і причетність. Це сміливий вибір, який завжди веде до щастя. Бо щастя любить свободу.
Андрій Тужиков, письменник
Останні 3 роки День Незалежності викликає у мене зовсім інші емоції, ніж раніше. Перш за все, це ціна, яку ми платимо за неї, і відчуття відповідальності, щоб не підвести всі зусилля і втрати. І головне, це зберегти пам’ять про те, як нам дається незалежність, щоб у наступних поколінь не виникало ілюзії, що це дар. Ми, як суспільство, вже зробили схожу помилку, і, здається, лише зараз платимо за неї. Не до кінця усвідомлювали загрозу, яка продовжувала нависати над нами. Можливо, цей день має бути нагадуванням і про це, урок з минулого, для майбутніх поколінь.
Маркіян Прохасько, письменник, військовослужбовець
У дитинстві я жив у Франківську на вулиці Незалежності. Щороку 24 серпня під нашими вікнами проходив парад з оркестром, гігантським українським прапором і довгою процесією людей у вишиванках. Але це лише дитяче сприйняття свята. Адже день став радше символічним, а важливою була сама Незалежність.
Як історик я розумів, що Незалежність має вагому ціну. Дивувало, як легко ми отримали у 1991 році свою. Її можна було сприймати як великий недооцінений талан. У цьому контексті мене завжди дратувало, як москалі, кривлячи щелепи, перекривлювали саме слово: «нєзалєжнасць». Водночас було зрозуміло, як сильно і воно, і те, що за цим словом стоїть, їх вибішує.
Коли почалася війна у 2014 році, стало страшно втратити Незалежність. Адже спочатку не було очевидно, що Україна зупинить росіян на Донбасі, тимчасово втративши Крим і частину Донбасу. Плани росіян відхопити як мінімум від Харкова до Одеси виглядали загрозливо.
Але, звісно, найвиразніше важливість Незалежності відчувається після 2022. Адже досі виживання України не гарантоване. Тож Незалежність сприймається як щось таке, що повʼязує тебе з країною. Відчуття загрози втрати Незалежності України створює власний, персональний неспокій. Відтак, Незалежність країни не виходить сприймати якось окремо від себе.
У мирний час День Незалежності був важливим символом. Я з дитинства відчував оцю радість старших поколінь, що народився вже у Незалежній Україні – «вільна людина вільної країни». Тож ти хочеш незалежності як чогось невідʼємного. Але повна незалежність у час війни неможлива. Сьогодні Незалежність – це стан, коли свідомо робиш речі, які обмежують твою незалежність, але які потрібні заради Незалежності України і, врешті, твоєї. Бо не уявляю абсолютної персональної незалежності без Незалежності України.
Читайте також: Чому треба боротися: письменники та журналісти-військові про нашу незалежність
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості