* ESC - закрити вікно пошуку
деколонізація
Назвали перелік пам’ятників, які мають бути демонтовані
09.11.2024В Україні склали перелік з 20 пам’ятників, які потрібно демонтувати, та 10 таких пам’ятників у Києві. Про це повідомили під час пресконференції, присвяченій проміжним підсумкам та проблемам виконання закону України про деколонізацію в Києві, Одесі, Полтаві та Дніпрі.
На пресконференції озвучили 20 найбільш одіозних пам’ятників, які мають бути демонтовані, а також виокремили список 10 пам’ятників, які потребують демонтажу в Києві, і 10 вулиць, які варто перейменувати.
«Деколонізація в Україні все-таки стартувала, але вона вже відстає від тих термінів, які передбачені законом. Більшість народних депутатів є байдужими до питань перейменувань. Зволікання парламенту з питанням перейменувань населених пунктів спонукало блокування реалізацію закону про деколонізацію на місцях. Наприклад, у Полтаві досі існують монумент Слави на честь перемоги російської зброї пам’ятники Олексію Келіну та “на місці відпочинку Петра І”», — сказав історик і народний депутат Володимир В’ятрович.
За підрахунками ініціативи «Деколонізація. Україна», з 24 лютого 2022 р. в усіх областях перейменували 35 тис. вулиць та інших об’єктів топоніміки. Не менше 50% вулиць отримали нейтральні назви. Також з публічного простору усунули 1550 пам’ятників, меморіальних дощок та елементів оздоблення.
«Основною проблемою є те, що Міністерство культури дуже повільно виводить об’єкти з Державного реєстру нерухомих пам’яток України і деякі громади чекають цього вже 2 роки. Також хочу окремо звернути увагу щодо спроби реваншу — скасування перейменування вулиць у м. Дніпрі, де міськрада вже підготувала відповідний проєкт рішення», — наголосив Вадим Поздняков, співзасновник проєктів «Деколонізація. Україна».
Цього року Львівщина стала першою областю, яка повністю очистилась від російсько-радянських вулиць та пам’ятників. Згідно даних ініціативи “Декомунізація Львівщини”, протягом 2022-24 рр. в області вдалось демонтувати 314 об’єктів та перейменувати 250 топонімів.
Нагадаємо, що у Кам’янець-Подільській громаді перейменували 18 вулиць та 6 скверів, що були пов’язані з радянським минулим. На Житомирщині у місті Коростень перейменували 85 вулиць міста, що були названі на честь російських і радянських діячів.
Чільне фото: kashtan.media
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості